Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Patna Bangalore Special - 03296


  ()
1 Patna Jn (PNBE)
19:55
0
1
0 km
2 Danapur (DNR)
20:10
20:12
2 min
1
10 km
3 Ara (ARA)
20:41
20:43
2 min
1
50 km
4 Buxar (BXR)
21:31
21:33
2 min
1
118 km
5 Mughal Sarai Jn (MGS)
23:20
23:30
10 min
1
212 km
6 Mirzapur (MZP)
00:29
00:30
1 min
2
275 km
7 Allahabad Jn (ALD)
01:50
02:22
32 min
2
365 km
8 Satna (STA)
05:10
05:20
10 min
2
543 km
9 Katni (KTE)
06:35
06:40
5 min
2
641 km
10 Jabalpur (JBP)
08:20
08:30
10 min
2
732 km
11 Pipariya (PPI)
10:53
10:55
2 min
2
910 km
12 Itarsi Jn (ET)
12:35
12:55
20 min
2
977 km
13 Ghoradongri (GDYA)
13:52
13:53
1 min
2
1047 km
14 Betul (BZU)
14:38
14:39
1 min
2
1084 km
15 Pandhurna (PAR)
15:54
15:55
1 min
2
1170 km
16 Nagpur (NGP)
17:55
18:10
15 min
2
1274 km
17 Sevagram (SEGM)
19:03
19:04
1 min
2
1350 km
18 Chandrapur (CD)
21:09
21:10
1 min
2
1471 km
19 Balharshah (BPQ)
22:00
22:15
15 min
2
1485 km
20 Sirpur Kagazngr (SKZR)
22:59
23:00
1 min
2
1555 km
21 Ramgundam (RDM)
00:02
00:03
1 min
3
1627 km
22 Warangal (WL)
01:35
01:40
5 min
3
1729 km
23 Vijayawada Jn (BZA)
06:05
06:25
20 min
3
1938 km
24 Ongole (OGL)
08:13
08:14
1 min
3
2076 km
25 Gudur Jn (GDR)
11:03
11:05
2 min
3
2231 km
26 Chennai Central (MAS)
13:35
14:00
25 min
3
2368 km
27 Arakkonam (AJJ)
15:03
15:05
2 min
3
2436 km
28 Katpadi Jn (KPD)
15:58
16:00
2 min
3
2497 km
29 Jolarpettai (JTJ)
17:25
17:30
5 min
3
2581 km
30 Bangarapet (BWT)
18:43
18:45
2 min
3
2659 km
31 Krishnarajapurm (KJM)
19:36
19:38
2 min
3
2715 km
32 Bangalore East (BNCE)
19:49
19:50
1 min
3
2722 km
33 Bangalore Cant (BNC)
20:00
20:05
5 min
3
2725 km
34 Bangalore Cy Jn (SBC)
20:40
0
3
2729 km

Train Patna Bangalore Special -03296 from to passes through following stations:


Patna Jn, Danapur, Ara, Buxar, Mughal Sarai Jn, Mirzapur, Allahabad Jn, Satna, Katni, Jabalpur, Pipariya, Itarsi Jn, Ghoradongri, Betul, Pandhurna, Nagpur, Sevagram, Chandrapur, Balharshah, Sirpur Kagazngr, Ramgundam, Warangal, Vijayawada Jn, Ongole, Gudur Jn, Chennai Central, Arakkonam, Katpadi Jn, Jolarpettai, Bangarapet, Krishnarajapurm, Bangalore East, Bangalore Cant, Bangalore Cy Jn,