Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Parasuram Express - 16649


  ()
1 Mangalore (MAQ)
04:15
0
1
0 km
2 Kasaragod (KGQ)
05:04
05:05
1 min
1
46 km
3 Kanhangad (KZE)
05:24
05:25
1 min
1
69 km
4 Nileshwar (NLE)
05:34
05:35
1 min
1
79 km
5 Payyanur (PAY)
05:59
06:00
1 min
1
98 km
6 Payangadi (PAZ)
06:09
06:10
1 min
1
110 km
7 Kannapuram (KPQ)
06:17
06:18
1 min
1
118 km
8 Cannanore (CAN)
06:50
06:55
5 min
1
132 km
9 Tellicherry (TLY)
07:14
07:15
1 min
1
153 km
10 Mahe (MAHE)
07:26
07:27
1 min
1
162 km
11 Badagara (BDJ)
07:44
07:45
1 min
1
175 km
12 Quilandi (QLD)
08:04
08:05
1 min
1
197 km
13 Calicut (CLT)
08:40
08:45
5 min
1
221 km
14 Ferok (FK)
08:59
09:00
1 min
1
231 km
15 Vallikunnu (VLI)
09:14
09:15
1 min
1
241 km
16 Parpanangadi (PGI)
09:23
09:24
1 min
1
246 km
17 Tanur (TA)
09:33
09:34
1 min
1
254 km
18 Tirur (TIR)
09:44
09:45
1 min
1
262 km
19 Kuttippuram (KTU)
10:02
10:03
1 min
1
277 km
20 Pattambi (PTB)
10:18
10:20
2 min
1
296 km
21 Shoranur Jn (SRR)
11:05
11:15
10 min
1
307 km
22 Wadakancheri (WKI)
11:29
11:30
1 min
1
323 km
23 Trichur (TCR)
11:50
11:53
3 min
1
340 km
24 Irinjalakuda (IJK)
12:14
12:15
1 min
1
364 km
25 Chalakudi (CKI)
12:24
12:25
1 min
1
370 km
26 Divine Nagar (DINR)
12:29
12:30
1 min
1
373 km
27 Angamali (AFK)
12:44
12:45
1 min
1
385 km
28 Alwaye (AWY)
12:54
12:57
3 min
1
394 km
29 Ernakulam Town (ERN)
13:25
13:30
5 min
1
411 km
30 Piravam Road (PVRD)
14:04
14:05
1 min
1
443 km
31 Ettumanur (ETM)
14:29
14:30
1 min
1
463 km
32 Kottayam (KTYM)
14:50
14:53
3 min
1
474 km
33 Changanacheri (CGY)
15:08
15:10
2 min
1
491 km
34 Tiruvalla (TRVL)
15:18
15:20
2 min
1
499 km
35 Chengannur (CNGR)
15:34
15:35
1 min
1
508 km
36 Mavelikara (MVLK)
15:49
15:50
1 min
1
521 km
37 Kayankulam Jn (KYJ)
15:58
16:00
2 min
1
529 km
38 Karunagapalli (KPY)
16:14
16:15
1 min
1
542 km
39 Quilon Jn (QLN)
16:50
16:55
5 min
1
569 km
40 Varkala (VAK)
17:19
17:20
1 min
1
593 km
41 Trivandrum Pett (TVP)
17:54
17:55
1 min
1
631 km
42 Trivandrum Cntl (TVC)
18:30
0
1
634 km

Train Parasuram Express -16649 from to passes through following stations:


Mangalore, Kasaragod, Kanhangad, Nileshwar, Payyanur, Payangadi, Kannapuram, Cannanore, Tellicherry, Mahe, Badagara, Quilandi, Calicut, Ferok, Vallikunnu, Parpanangadi, Tanur, Tirur, Kuttippuram, Pattambi, Shoranur Jn, Wadakancheri, Trichur, Irinjalakuda, Chalakudi, Divine Nagar, Angamali, Alwaye, Ernakulam Town, Piravam Road, Ettumanur, Kottayam, Changanacheri, Tiruvalla, Chengannur, Mavelikara, Kayankulam Jn, Karunagapalli, Quilon Jn, Varkala, Trivandrum Pett, Trivandrum Cntl,