Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Nizamuddin Express - 12721


  ()
1 Hyderabad Decan (HYB)
22:30
0
1
0 km
2 Secunderabad Jn (SC)
22:50
22:55
5 min
1
10 km
3 Bhongir (BG)
23:30
23:40
10 min
1
56 km
4 Jangaon (ZN)
00:03
00:05
2 min
2
94 km
5 Kazipet Jn (KZJ)
01:10
01:30
20 min
2
142 km
6 Jamikunta (JMKT)
01:53
01:55
2 min
2
178 km
7 Peddapalli (PDPL)
02:20
02:22
2 min
2
217 km
8 Ramgundam (RDM)
02:43
02:45
2 min
2
234 km
9 Mancheral (MCI)
02:58
03:00
2 min
2
248 km
10 Belampalli (BPA)
03:18
03:20
2 min
2
268 km
11 Sirpur Kagazngr (SKZR)
03:58
04:00
2 min
2
306 km
12 Balharshah (BPQ)
05:20
05:30
10 min
2
376 km
13 Chandrapur (CD)
05:49
05:50
1 min
2
390 km
14 Bhandak (BUX)
06:13
06:14
1 min
2
414 km
15 Warora (WRR)
06:35
06:36
1 min
2
436 km
16 Hinganghat (HGT)
07:06
07:07
1 min
2
474 km
17 Sevagram (SEGM)
07:52
07:53
1 min
2
511 km
18 Sindi (SNI)
08:16
08:17
1 min
2
541 km
19 Ajni (AJNI)
08:51
08:52
1 min
2
584 km
20 Nagpur (NGP)
09:15
09:25
10 min
2
587 km
21 Katol (KATL)
10:17
10:18
1 min
2
648 km
22 Narkher (NRKR)
10:43
10:44
1 min
2
673 km
23 Pandhurna (PAR)
11:02
11:03
1 min
2
691 km
24 Multai (MTY)
11:53
11:55
2 min
2
732 km
25 Amla Jn (AMLA)
12:16
12:18
2 min
2
755 km
26 Betul (BZU)
12:37
12:39
2 min
2
778 km
27 Ghoradongri (GDYA)
13:20
13:22
2 min
2
814 km
28 Itarsi Jn (ET)
14:45
14:55
10 min
2
884 km
29 Hoshangabad (HBD)
15:14
15:15
1 min
2
902 km
30 Habibganj (HBJ)
16:24
16:25
1 min
2
970 km
31 Bhopal Jn (BPL)
16:45
16:50
5 min
2
976 km
32 Vidisha (BHS)
17:30
17:32
2 min
2
1029 km
33 Ganj Basoda (BAQ)
17:59
18:00
1 min
2
1069 km
34 Mandi Bamora (MABA)
18:28
18:30
2 min
2
1097 km
35 Bina Jn (BINA)
19:10
19:15
5 min
2
1114 km
36 Lalitpur (LAR)
19:58
19:59
1 min
2
1177 km
37 Babina (BAB)
20:43
20:44
1 min
2
1242 km
38 Jhansi Jn (JHS)
21:20
21:30
10 min
2
1267 km
39 Gwalior (GWL)
22:45
22:50
5 min
2
1364 km
40 Morena (MRA)
23:16
23:17
1 min
2
1402 km
41 Agra Cantt (AGC)
00:45
00:50
5 min
3
1482 km
42 Mathura Jn (MTJ)
01:40
01:45
5 min
3
1536 km
43 Ballabgarh (BVH)
03:19
03:20
1 min
3
1641 km
44 Faridabad (FDB)
03:30
03:33
3 min
3
1649 km
45 H Nizamuddin (NZM)
04:00
0
3
1670 km

Train Nizamuddin Express -12721 from to passes through following stations:


Hyderabad Decan, Secunderabad Jn, Bhongir, Jangaon, Kazipet Jn, Jamikunta, Peddapalli, Ramgundam, Mancheral, Belampalli, Sirpur Kagazngr, Balharshah, Chandrapur, Bhandak, Warora, Hinganghat, Sevagram, Sindi, Ajni, Nagpur, Katol, Narkher, Pandhurna, Multai, Amla Jn, Betul, Ghoradongri, Itarsi Jn, Hoshangabad, Habibganj, Bhopal Jn, Vidisha, Ganj Basoda, Mandi Bamora, Bina Jn, Lalitpur, Babina, Jhansi Jn, Gwalior, Morena, Agra Cantt, Mathura Jn, Ballabgarh, Faridabad, H Nizamuddin,