Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Nizamuddin Express - 12415


  ()
1 Indore Jn Bg (INDB)
16:20
0
1
0 km
2 Dewas (DWX)
16:58
17:00
2 min
1
39 km
3 Ujjain Jn (UJN)
17:50
18:05
15 min
1
80 km
4 Nagda Jn (NAD)
19:15
19:40
25 min
1
135 km
5 Mahidpur Road (MEP)
19:55
19:57
2 min
1
152 km
6 Vikramgarh Alot (VMA)
20:14
20:16
2 min
1
174 km
7 Chau Mahla (CMU)
20:35
20:37
2 min
1
197 km
8 Suwasra (SVA)
20:50
20:52
2 min
1
212 km
9 Shamgarh (SGZ)
21:05
21:07
2 min
1
226 km
10 Bhawani Mandi (BWM)
21:29
21:31
2 min
1
259 km
11 Ramganj Mandi (RMA)
21:52
21:54
2 min
1
287 km
12 Kota Jn (KOTA)
22:55
23:05
10 min
1
360 km
13 Sawai Madhopur (SWM)
00:19
00:21
2 min
2
467 km
14 Gangapur City (GGC)
01:10
01:12
2 min
2
531 km
15 Shri Mahabirji (SMBJ)
01:37
01:39
2 min
2
565 km
16 Bayana Jn (BXN)
02:08
02:10
2 min
2
608 km
17 Bharatpur Jn (BTE)
02:43
02:45
2 min
2
650 km
18 Mathura Jn (MTJ)
03:38
03:40
2 min
2
684 km
19 Faridabad (FDB)
05:09
05:11
2 min
2
796 km
20 H Nizamuddin (NZM)
05:40
0
2
817 km

Train Nizamuddin Express -12415 from to passes through following stations:


Indore Jn Bg, Dewas, Ujjain Jn, Nagda Jn, Mahidpur Road, Vikramgarh Alot, Chau Mahla, Suwasra, Shamgarh, Bhawani Mandi, Ramganj Mandi, Kota Jn, Sawai Madhopur, Gangapur City, Shri Mahabirji, Bayana Jn, Bharatpur Jn, Mathura Jn, Faridabad, H Nizamuddin,