Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Nagercoil Express - 16335


  ()
1 Gandhidham Bg (GIMB)
05:20
0
1
0 km
2 Bhachau Bg (BCOB)
05:58
06:00
2 min
1
38 km
3 Samakhiali B G (SIOB)
06:32
06:41
9 min
1
53 km
4 Maliya Miyana (MALB)
07:16
07:18
2 min
1
94 km
5 Dhrangdhra (DHG)
08:28
08:30
2 min
1
170 km
6 Viramgam Jn (VG)
09:53
09:55
2 min
1
236 km
7 Ahmedabad Jn (ADI)
11:05
11:25
20 min
1
301 km
8 Nadiad Jn (ND)
12:13
12:15
2 min
1
347 km
9 Anand Jn (ANND)
12:38
12:40
2 min
1
365 km
10 Vadodara Jn (BRC)
13:25
13:35
10 min
1
401 km
11 Ankleshwar Jn (AKV)
14:38
14:40
2 min
1
480 km
12 Surat (ST)
15:35
15:45
10 min
1
530 km
13 Valsad (BL)
16:48
16:50
2 min
1
598 km
14 Vasai Road (BSR)
20:25
20:30
5 min
1
745 km
15 Bhiwandi Road (BIRD)
21:06
21:08
2 min
1
772 km
16 Panvel (PNVL)
22:00
22:05
5 min
1
812 km
17 Chiplun (CHI)
01:36
01:38
2 min
2
1068 km
18 Ratnagiri (RN)
03:00
03:05
5 min
2
1174 km
19 Sawantwadi Road (SWV)
05:18
05:20
2 min
2
1399 km
20 Madgaon (MAO)
07:30
07:40
10 min
2
1509 km
21 Cancona (CNO)
08:02
08:04
2 min
2
1555 km
22 Karwar (KAWR)
08:31
08:33
2 min
2
1591 km
23 Kumta (KT)
09:22
09:24
2 min
2
1668 km
24 Murdeshwar (MRDW)
10:06
10:08
2 min
2
1724 km
25 Byndoor (BYNR)
10:40
10:42
2 min
2
1766 km
26 Kundapura (KUDA)
11:16
11:18
2 min
2
1813 km
27 Udupi (UD)
11:46
11:48
2 min
2
1858 km
28 Surathkal (SL)
12:30
12:32
2 min
2
1917 km
29 MAJN (MAJN)
13:25
13:35
10 min
2
1939 km
30 Kasaragod (KGQ)
14:23
14:25
2 min
2
1990 km
31 Payyanur (PAY)
15:13
15:15
2 min
2
2043 km
32 Kannapuram (KPQ)
15:33
15:35
2 min
2
2062 km
33 Cannanore (CAN)
16:00
16:05
5 min
2
2076 km
34 Tellicherry (TLY)
16:28
16:30
2 min
2
2097 km
35 Quilandi (QLD)
17:13
17:15
2 min
2
2141 km
36 Calicut (CLT)
17:50
17:55
5 min
2
2165 km
37 Ferok (FK)
18:08
18:10
2 min
2
2175 km
38 Parpanangadi (PGI)
18:23
18:25
2 min
2
2190 km
39 Tirur (TIR)
18:48
18:50
2 min
2
2206 km
40 Kuttippuram (KTU)
19:03
19:05
2 min
2
2221 km
41 Pattambi (PTB)
19:23
19:25
2 min
2
2240 km
42 Shoranur Jn (SRR)
20:05
20:10
5 min
2
2251 km
43 Trichur (TCR)
20:50
20:55
5 min
2
2284 km
44 Alwaye (AWY)
21:50
21:55
5 min
2
2339 km
45 Ernakulam Town (ERN)
22:25
22:30
5 min
2
2356 km
46 Kottayam (KTYM)
23:35
23:40
5 min
2
2418 km
47 Tiruvalla (TRVL)
00:08
00:10
2 min
3
2443 km
48 Chengannur (CNGR)
00:18
00:20
2 min
3
2452 km
49 Quilon Jn (QLN)
01:40
01:45
5 min
3
2514 km
50 Trivandrum Pett (TVP)
02:43
02:45
2 min
3
2576 km
51 Trivandrum Cntl (TVC)
03:00
03:10
10 min
3
2578 km
52 Nagarcoil Jn (NCJ)
04:45
0
3
2649 km

Train Nagercoil Express -16335 from to passes through following stations:


Gandhidham Bg, Bhachau Bg, Samakhiali B G, Maliya Miyana, Dhrangdhra, Viramgam Jn, Ahmedabad Jn, Nadiad Jn, Anand Jn, Vadodara Jn, Ankleshwar Jn, Surat, Valsad, Vasai Road, Bhiwandi Road, Panvel, Chiplun, Ratnagiri, Sawantwadi Road, Madgaon, Cancona, Karwar, Kumta, Murdeshwar, Byndoor, Kundapura, Udupi, Surathkal, MAJN, Kasaragod, Payyanur, Kannapuram, Cannanore, Tellicherry, Quilandi, Calicut, Ferok, Parpanangadi, Tirur, Kuttippuram, Pattambi, Shoranur Jn, Trichur, Alwaye, Ernakulam Town, Kottayam, Tiruvalla, Chengannur, Quilon Jn, Trivandrum Pett, Trivandrum Cntl, Nagarcoil Jn,