Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Nagarcoil Express - 16339


  ()
1 Mumbai Cst (CSTM)
12:05
0
1
0 km
2 Dadar (DR)
12:18
12:20
2 min
1
9 km
3 Thane (TNA)
12:43
12:45
2 min
1
34 km
4 Kalyan Jn (KYN)
13:05
13:10
5 min
1
54 km
5 Karjat (KJT)
13:48
13:50
2 min
1
100 km
6 Lonavala (LNL)
14:38
14:40
2 min
1
128 km
7 Pune Jn (PUNE)
15:45
15:50
5 min
1
192 km
8 Daund Jn (DD)
17:00
17:05
5 min
1
268 km
9 Kurduvadi (KWV)
18:58
19:00
2 min
1
377 km
10 Solapur Jn (SUR)
20:15
20:25
10 min
1
455 km
11 Gulbarga (GR)
22:18
22:20
2 min
1
568 km
12 Wadi (WADI)
23:25
23:30
5 min
1
605 km
13 Yadgir (YG)
23:59
00:02
3 min
2
644 km
14 Raichur (RC)
00:53
00:55
2 min
2
713 km
15 Manthralayam Rd (MALM)
01:33
01:35
2 min
2
741 km
16 Adoni (AD)
02:33
02:35
2 min
2
782 km
17 Guntakal Jn (GTL)
03:55
04:00
5 min
2
833 km
18 Gooty (GY)
04:28
04:30
2 min
2
862 km
19 Anantapur (ATP)
05:28
05:30
2 min
2
919 km
20 Dharmavaram Jn (DMM)
06:55
07:00
5 min
2
953 km
21 Hindupur (HUP)
08:18
08:20
2 min
2
1031 km
22 Krishnarajapurm (KJM)
10:25
10:30
5 min
2
1130 km
23 Bangarapet (BWT)
11:55
12:05
10 min
2
1187 km
24 Kuppam (KPN)
12:33
12:35
2 min
2
1221 km
25 Tirupattur Jn (TPT)
14:08
14:10
2 min
2
1272 km
26 Salem Jn (SA)
15:45
15:50
5 min
2
1385 km
27 Erode Jn (ED)
17:00
17:10
10 min
2
1447 km
28 Karur (KRR)
18:20
18:25
5 min
2
1513 km
29 Dindigul Jn (DG)
20:00
20:05
5 min
2
1587 km
30 Kodaikanal Road (KQN)
20:23
20:25
2 min
2
1612 km
31 Madurai Jn (MDU)
21:15
21:20
5 min
2
1653 km
32 Virudunagar Jn (VPT)
22:18
22:20
2 min
2
1696 km
33 Satur (SRT)
22:38
22:40
2 min
2
1723 km
34 Kovilpatti (CVP)
22:58
23:00
2 min
2
1744 km
35 Maniyachchi Jn (MEJ)
23:40
23:41
1 min
2
1780 km
36 Tirunelveli (TEN)
01:15
01:20
5 min
3
1809 km
37 Nanguneri (NNN)
01:48
01:50
2 min
3
1837 km
38 Valliyur (VLY)
02:03
02:05
2 min
3
1851 km
39 Nagarcoil Jn (NCJ)
03:15
0
3
1882 km

Train Nagarcoil Express -16339 from to passes through following stations:


Mumbai Cst, Dadar, Thane, Kalyan Jn, Karjat, Lonavala, Pune Jn, Daund Jn, Kurduvadi, Solapur Jn, Gulbarga, Wadi, Yadgir, Raichur, Manthralayam Rd, Adoni, Guntakal Jn, Gooty, Anantapur, Dharmavaram Jn, Hindupur, Krishnarajapurm, Bangarapet, Kuppam, Tirupattur Jn, Salem Jn, Erode Jn, Karur, Dindigul Jn, Kodaikanal Road, Madurai Jn, Virudunagar Jn, Satur, Kovilpatti, Maniyachchi Jn, Tirunelveli, Nanguneri, Valliyur, Nagarcoil Jn,