Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Mysore Express - 16731


  ()
1 Tuticorin (TN)
16:35
0
1
0 km
2 Tuti Melur (TME)
16:38
16:40
2 min
1
2 km
3 Milavittan (MVN)
16:48
16:49
1 min
1
8 km
4 Kailasapuram (KLPM)
17:02
17:03
1 min
1
20 km
5 Maniyachchi Jn (MEJ)
17:10
17:15
5 min
1
32 km
6 Kadambur (KDU)
17:29
17:30
1 min
1
46 km
7 Kovilpatti (CVP)
17:47
17:48
1 min
1
68 km
8 Satur (SRT)
18:06
18:07
1 min
1
89 km
9 Virudunagar Jn (VPT)
18:45
18:50
5 min
1
116 km
10 Tirumangalam (TMQ)
19:11
19:12
1 min
1
142 km
11 Tiruparankndrm (TDN)
19:24
19:25
1 min
1
153 km
12 Madurai Jn (MDU)
19:45
19:50
5 min
1
159 km
13 Sholavandan (SDN)
20:14
20:15
1 min
1
181 km
14 Kodaikanal Road (KQN)
20:33
20:35
2 min
1
200 km
15 Dindigul Jn (DG)
21:20
21:25
5 min
1
225 km
16 Karur (KRR)
22:35
22:40
5 min
1
299 km
17 Pugalur (PGR)
22:59
23:00
1 min
1
314 km
18 Kodumudi (KMD)
23:14
23:15
1 min
1
326 km
19 Erode Jn (ED)
00:05
00:15
10 min
2
365 km
20 Salem Jn (SA)
01:10
01:15
5 min
2
427 km
21 Dharmapuri (DPJ)
02:40
02:42
2 min
2
493 km
22 Palakkodu (PCV)
03:00
03:02
2 min
2
515 km
23 Hosur (HSRA)
04:25
04:27
2 min
2
586 km
24 KARAMELARAM (CRLM)
04:51
04:52
1 min
2
620 km
25 Bangalore East (BNCE)
05:31
05:33
2 min
2
638 km
26 Bangalore Cant (BNC)
05:38
05:43
5 min
2
641 km
27 Bangalore Cy Jn (SBC)
06:40
07:00
20 min
2
645 km
28 Kengeri (KGI)
07:19
07:20
1 min
2
657 km
29 Bidadi (BID)
07:34
07:35
1 min
2
675 km
30 Ramanagaram (RMGM)
07:49
07:50
1 min
2
690 km
31 Channapatna (CPT)
08:01
08:02
1 min
2
701 km
32 Maddur (MAD)
08:18
08:20
2 min
2
719 km
33 Mandya (MYA)
08:43
08:45
2 min
2
738 km
34 Pandavapura (PANP)
09:14
09:15
1 min
2
764 km
35 Shrirangapatna (S)
09:19
09:20
1 min
2
769 km
36 Mysore Jn (MYS)
10:10
0
2
783 km

Train Mysore Express -16731 from to passes through following stations:


Tuticorin, Tuti Melur, Milavittan, Kailasapuram, Maniyachchi Jn, Kadambur, Kovilpatti, Satur, Virudunagar Jn, Tirumangalam, Tiruparankndrm, Madurai Jn, Sholavandan, Kodaikanal Road, Dindigul Jn, Karur, Pugalur, Kodumudi, Erode Jn, Salem Jn, Dharmapuri, Palakkodu, Hosur, KARAMELARAM, Bangalore East, Bangalore Cant, Bangalore Cy Jn, Kengeri, Bidadi, Ramanagaram, Channapatna, Maddur, Mandya, Pandavapura, Shrirangapatna, Mysore Jn,