Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Mysore Express - 16231


  ()
1 Mayiladuturai J (MV)
17:45
0
1
0 km
2 Kutralam (KTM)
17:54
17:55
1 min
1
9 km
3 Aduturai (ADT)
18:04
18:05
1 min
1
20 km
4 Kumbakonam (KMU)
18:23
18:25
2 min
1
32 km
5 Thanjavur (TJ)
19:10
19:15
5 min
1
71 km
6 Budalur (BAL)
19:29
19:30
1 min
1
88 km
7 Tiruverumbur (TRB)
19:44
19:45
1 min
1
111 km
8 Tiruchchirapali (TPJ)
20:25
20:35
10 min
1
121 km
9 Tirchrpali Fort (TP)
20:44
20:45
1 min
1
125 km
10 Kulitalai (KLT)
21:09
21:10
1 min
1
158 km
11 Karur (KRR)
22:05
22:10
5 min
1
196 km
12 Pugalur (PGR)
22:24
22:25
1 min
1
211 km
13 Erode Jn (ED)
23:35
23:45
10 min
1
262 km
14 Salem Jn (SA)
00:40
00:45
5 min
2
324 km
15 Dharmapuri (DPJ)
02:13
02:15
2 min
2
391 km
16 Hosur (HSRA)
03:48
03:50
2 min
2
483 km
17 KARAMELARAM (CRLM)
04:21
04:22
1 min
2
518 km
18 Bangalore East (BNCE)
04:54
04:55
1 min
2
535 km
19 Bangalore Cant (BNC)
05:05
05:10
5 min
2
538 km
20 Bangalore Cy Jn (SBC)
05:30
06:00
30 min
2
542 km
21 Kengeri (KGI)
06:44
06:45
1 min
2
555 km
22 Mandya (MYA)
07:59
08:00
1 min
2
636 km
23 Mysore Jn (MYS)
09:20
0
2
680 km

Train Mysore Express -16231 from to passes through following stations:


Mayiladuturai J, Kutralam, Aduturai, Kumbakonam, Thanjavur, Budalur, Tiruverumbur, Tiruchchirapali, Tirchrpali Fort, Kulitalai, Karur, Pugalur, Erode Jn, Salem Jn, Dharmapuri, Hosur, KARAMELARAM, Bangalore East, Bangalore Cant, Bangalore Cy Jn, Kengeri, Mandya, Mysore Jn,