Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Mysore Express - 16222


  ()
1 Chennai Central (MAS)
21:30
0
1
0 km
2 Trivellore (TRL)
22:04
22:05
1 min
1
42 km
3 Arakkonam (AJJ)
22:33
22:35
2 min
1
69 km
4 ANAVARDIKHANPET (AVN)
22:46
22:47
1 min
1
81 km
5 Sholinghur (SHU)
22:59
23:00
1 min
1
90 km
6 Walajah Road Jn (WJR)
23:14
23:15
1 min
1
105 km
7 Katpadi Jn (KPD)
23:43
23:45
2 min
1
130 km
8 Ambur (AB)
00:24
00:25
1 min
2
182 km
9 Jolarpettai (JTJ)
01:00
01:02
2 min
2
214 km
10 Kuppam (KPN)
01:44
01:45
1 min
2
257 km
11 Bangarapet (BWT)
02:18
02:20
2 min
2
292 km
12 Whitefield (WFD)
03:04
03:05
1 min
2
338 km
13 Krishnarajapurm (KJM)
03:13
03:15
2 min
2
348 km
14 Bangalore East (BNCE)
03:24
03:25
1 min
2
355 km
15 Bangalore Cant (BNC)
03:35
03:40
5 min
2
357 km
16 Bangalore Cy Jn (SBC)
04:10
04:50
40 min
2
362 km
17 Kengeri (KGI)
05:07
05:08
1 min
2
374 km
18 Bidadi (BID)
05:23
05:24
1 min
2
392 km
19 Ramanagaram (RMGM)
05:35
05:36
1 min
2
407 km
20 Channapatna (CPT)
05:45
05:46
1 min
2
418 km
21 Maddur (MAD)
06:06
06:08
2 min
2
436 km
22 Mandya (MYA)
06:39
06:40
1 min
2
455 km
23 Pandavapura (PANP)
07:04
07:05
1 min
2
481 km
24 Shrirangapatna (S)
07:10
07:11
1 min
2
486 km
25 Mysore Jn (MYS)
08:00
0
2
500 km

Train Mysore Express -16222 from to passes through following stations:


Chennai Central, Trivellore, Arakkonam, ANAVARDIKHANPET, Sholinghur, Walajah Road Jn, Katpadi Jn, Ambur, Jolarpettai, Kuppam, Bangarapet, Whitefield, Krishnarajapurm, Bangalore East, Bangalore Cant, Bangalore Cy Jn, Kengeri, Bidadi, Ramanagaram, Channapatna, Maddur, Mandya, Pandavapura, Shrirangapatna, Mysore Jn,