Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Mumbai Patna Special - 0141


  ()
1 Mumbai Cst (CSTM)
00:50
0
1
0 km
2 Dadar (DR)
01:05
01:08
3 min
1
9 km
3 Kalyan Jn (KYN)
02:00
02:05
5 min
1
54 km
4 Igatpuri (IGP)
04:00
04:10
10 min
1
137 km
5 Nasik Road (NK)
05:10
05:15
5 min
1
188 km
6 Manmad Jn (MMR)
06:50
06:53
3 min
1
261 km
7 Jalgaon Jn (JL)
09:20
09:25
5 min
1
420 km
8 Bhusaval Jn (BSL)
09:55
10:10
15 min
1
445 km
9 Khandwa (KNW)
12:35
12:40
5 min
1
568 km
10 Itarsi Jn (ET)
15:00
15:20
20 min
1
752 km
11 Pipariya (PPI)
16:05
16:07
2 min
1
819 km
12 Narsinghpur (NU)
17:00
17:02
2 min
1
913 km
13 Jabalpur (JBP)
18:35
18:50
15 min
1
997 km
14 Katni (KTE)
20:30
20:35
5 min
1
1087 km
15 Maihar (MYR)
21:18
21:20
2 min
1
1150 km
16 Satna (STA)
21:50
22:00
10 min
1
1186 km
17 Mughal Sarai Jn (MGS)
06:25
06:40
15 min
2
1501 km
18 Buxar (BXR)
07:48
07:50
2 min
2
1595 km
19 Ara (ARA)
08:50
08:52
2 min
2
1664 km
20 Danapur (DNR)
09:48
09:50
2 min
2
1703 km
21 Patna Jn (PNBE)
10:20
0
2
1713 km

Train Mumbai Patna Special -0141 from Mumbai Cst to Patna Jn passes through following stations:


Mumbai Cst, Dadar, Kalyan Jn, Igatpuri, Nasik Road, Manmad Jn, Jalgaon Jn, Bhusaval Jn, Khandwa, Itarsi Jn, Pipariya, Narsinghpur, Jabalpur, Katni, Maihar, Satna, Mughal Sarai Jn, Buxar, Ara, Danapur, Patna Jn,