Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Mumbai Jaipur Express - 12955


  ()
1 Mumbai Central (BCT)
18:50
0
1
0 km
2 Borivali (BVI)
19:28
19:30
2 min
1
30 km
3 Surat (ST)
22:40
22:45
5 min
1
263 km
4 Ankleshwar Jn (AKV)
23:19
23:21
2 min
1
312 km
5 Vadodara Jn (BRC)
00:27
00:45
18 min
2
392 km
6 Dahod (DHD)
02:42
02:44
2 min
2
540 km
7 Meghnagar (MGN)
03:08
03:10
2 min
2
573 km
8 Ratlam Jn (RTM)
04:30
04:40
10 min
2
653 km
9 Nagda Jn (NAD)
05:36
05:38
2 min
2
695 km
10 Vikramgarh Alot (VMA)
06:04
06:06
2 min
2
734 km
11 Chau Mahla (CMU)
06:24
06:26
2 min
2
757 km
12 Suwasra (SVA)
06:40
06:42
2 min
2
772 km
13 Shamgarh (SGZ)
06:54
06:56
2 min
2
786 km
14 Bhawani Mandi (BWM)
07:18
07:20
2 min
2
819 km
15 Ramganj Mandi (RMA)
07:40
07:42
2 min
2
847 km
16 Kota Jn (KOTA)
08:42
08:52
10 min
2
920 km
17 Sawai Madhopur (SWM)
10:30
10:45
15 min
2
1027 km
18 Durgapura (DPA)
12:21
12:23
2 min
2
1151 km
19 Jaipur (JP)
12:50
0
2
1159 km

Train Mumbai Jaipur Express -12955 from to passes through following stations:


Mumbai Central, Borivali, Surat, Ankleshwar Jn, Vadodara Jn, Dahod, Meghnagar, Ratlam Jn, Nagda Jn, Vikramgarh Alot, Chau Mahla, Suwasra, Shamgarh, Bhawani Mandi, Ramganj Mandi, Kota Jn, Sawai Madhopur, Durgapura, Jaipur,