Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Mewar Express - 12963


  ()
1 H Nizamuddin (NZM)
19:05
0
1
0 km
2 Faridabad (FDB)
19:15
19:17
2 min
1
21 km
3 Ballabgarh (BVH)
19:29
19:31
2 min
1
29 km
4 Mathura Jn (MTJ)
21:10
21:15
5 min
1
134 km
5 Bharatpur Jn (BTE)
21:39
21:41
2 min
1
167 km
6 Shri Mahabirji (SMBJ)
22:33
22:35
2 min
1
252 km
7 Gangapur City (GGC)
23:04
23:06
2 min
1
286 km
8 Sawai Madhopur (SWM)
23:48
23:50
2 min
1
350 km
9 Kota Jn (KOTA)
01:10
01:25
15 min
2
458 km
10 Bundi (BUDI)
02:02
02:04
2 min
2
496 km
11 Chanderiya (CNA)
04:28
04:30
2 min
2
622 km
12 Chittaurgarh (COR)
04:45
05:05
20 min
2
629 km
13 Kapasan (KIN)
05:36
05:38
2 min
2
665 km
14 Mavli Jn (MVJ)
06:08
06:10
2 min
2
701 km
15 Ranapratapnagar (RPZ)
07:05
07:07
2 min
2
739 km
16 Udaipur City (UDZ)
07:20
0
2
743 km

Train Mewar Express -12963 from to passes through following stations:


H Nizamuddin, Faridabad, Ballabgarh, Mathura Jn, Bharatpur Jn, Shri Mahabirji, Gangapur City, Sawai Madhopur, Kota Jn, Bundi, Chanderiya, Chittaurgarh, Kapasan, Mavli Jn, Ranapratapnagar, Udaipur City,