Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Mathura Patna Express - 13240


  ()
1 Mathura Jn (MTJ)
22:00
0
1
0 km
2 Agra Cantt (AGC)
23:05
23:30
25 min
1
54 km
3 Raja Ki Mandi (RKM)
23:38
23:40
2 min
1
58 km
4 Tundla Jn (TDL)
00:45
00:50
5 min
2
83 km
5 Kanpur Central (CNB)
04:20
04:30
10 min
2
312 km
6 Lucknow (LKO)
05:55
06:20
25 min
2
384 km
7 Sultanpur (SLN)
08:40
08:45
5 min
2
524 km
8 Varanasi Jn (BSB)
12:20
12:45
25 min
2
667 km
9 Mughal Sarai Jn (MGS)
13:20
13:40
20 min
2
684 km
10 Buxar (BXR)
14:50
14:52
2 min
2
778 km
11 Ara (ARA)
15:57
15:59
2 min
2
846 km
12 Patna Jn (PNBE)
17:20
0
2
895 km

Train Mathura Patna Express -13240 from to passes through following stations:


Mathura Jn, Agra Cantt, Raja Ki Mandi, Tundla Jn, Kanpur Central, Lucknow, Sultanpur, Varanasi Jn, Mughal Sarai Jn, Buxar, Ara, Patna Jn,