Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Mangalore Mail - 12601


  ()
1 Chennai Central (MAS)
20:25
0
1
0 km
2 Trivellore (TRL)
20:59
21:00
1 min
1
42 km
3 Arakkonam (AJJ)
21:23
21:25
2 min
1
69 km
4 Walajah Road Jn (WJR)
21:54
21:55
1 min
1
105 km
5 Katpadi Jn (KPD)
22:23
22:25
2 min
1
130 km
6 Jolarpettai (JTJ)
23:30
23:32
2 min
1
214 km
7 Salem Jn (SA)
01:05
01:10
5 min
2
334 km
8 Erode Jn (ED)
02:05
02:10
5 min
2
396 km
9 Tiruppur (TUP)
02:54
02:55
1 min
2
446 km
10 Podanur Jn (PTJ)
03:44
03:45
1 min
2
490 km
11 Palghat (PGT)
04:45
04:50
5 min
2
538 km
12 Ottappalam (OTP)
05:14
05:15
1 min
2
570 km
13 Shoranur Jn (SRR)
05:45
05:55
10 min
2
583 km
14 Pattambi (PTB)
06:09
06:10
1 min
2
594 km
15 Kuttippuram (KTU)
06:29
06:30
1 min
2
613 km
16 Tirur (TIR)
06:49
06:50
1 min
2
628 km
17 Tanur (TA)
06:59
07:00
1 min
2
635 km
18 Parpanangadi (PGI)
07:09
07:10
1 min
2
644 km
19 Ferok (FK)
07:24
07:25
1 min
2
659 km
20 Calicut (CLT)
07:45
07:50
5 min
2
668 km
21 Quilandi (QLD)
08:14
08:15
1 min
2
693 km
22 Badagara (BDJ)
08:34
08:35
1 min
2
715 km
23 Mahe (MAHE)
08:49
08:50
1 min
2
728 km
24 Tellicherry (TLY)
08:59
09:00
1 min
2
737 km
25 Cannanore (CAN)
09:35
09:40
5 min
2
758 km
26 Payangadi (PAZ)
10:04
10:05
1 min
2
780 km
27 Payyanur (PAY)
10:14
10:15
1 min
2
791 km
28 Charvattur (CHV)
10:29
10:30
1 min
2
806 km
29 Kanhangad (KZE)
10:49
10:50
1 min
2
820 km
30 Kasaragod (KGQ)
11:09
11:10
1 min
2
843 km
31 Mangalore (MAQ)
12:25
0
2
889 km

Train Mangalore Mail -12601 from to passes through following stations:


Chennai Central, Trivellore, Arakkonam, Walajah Road Jn, Katpadi Jn, Jolarpettai, Salem Jn, Erode Jn, Tiruppur, Podanur Jn, Palghat, Ottappalam, Shoranur Jn, Pattambi, Kuttippuram, Tirur, Tanur, Parpanangadi, Ferok, Calicut, Quilandi, Badagara, Mahe, Tellicherry, Cannanore, Payangadi, Payyanur, Charvattur, Kanhangad, Kasaragod, Mangalore,