Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Mangalore Express - 16347


  ()
1 Trivandrum Cntl (TVC)
20:45
0
1
0 km
2 Trivandrum Pett (TVP)
20:49
20:50
1 min
1
3 km
3 Chirayinkil (CRY)
21:14
21:15
1 min
1
29 km
4 Kadakavur (KVU)
21:19
21:20
1 min
1
32 km
5 Varkala (VAK)
21:29
21:30
1 min
1
41 km
6 Paravur (PVU)
21:43
21:45
2 min
1
53 km
7 Mayyanad (MYY)
21:49
21:50
1 min
1
56 km
8 Quilon Jn (QLN)
22:05
22:10
5 min
1
65 km
9 Karunagapalli (KPY)
22:34
22:35
1 min
1
92 km
10 Kayankulam Jn (KYJ)
22:48
22:50
2 min
1
106 km
11 Mavelikara (MVLK)
22:58
23:00
2 min
1
114 km
12 Chengannur (CNGR)
23:14
23:15
1 min
1
126 km
13 Tiruvalla (TRVL)
23:24
23:25
1 min
1
135 km
14 Changanacheri (CGY)
23:34
23:35
1 min
1
143 km
15 Kottayam (KTYM)
23:58
00:03
5 min
2
161 km
16 Piravam Road (PVRD)
00:34
00:35
1 min
2
192 km
17 Ernakulam Town (ERN)
01:25
01:30
5 min
2
223 km
18 Alwaye (AWY)
01:47
01:50
3 min
2
240 km
19 Angamali (AFK)
01:59
02:00
1 min
2
249 km
20 Chalakudi (CKI)
02:14
02:15
1 min
2
264 km
21 Irinjalakuda (IJK)
02:24
02:25
1 min
2
271 km
22 Trichur (TCR)
03:00
03:05
5 min
2
295 km
23 Wadakancheri (WKI)
03:24
03:25
1 min
2
311 km
24 Shoranur Jn (SRR)
04:05
04:10
5 min
2
327 km
25 Pattambi (PTB)
04:23
04:25
2 min
2
339 km
26 Kuttippuram (KTU)
04:43
04:45
2 min
2
357 km
27 Tirur (TIR)
05:03
05:05
2 min
2
372 km
28 Tanur (TA)
05:13
05:15
2 min
2
380 km
29 Parpanangadi (PGI)
05:23
05:25
2 min
2
388 km
30 Vallikunnu (VLI)
05:28
05:30
2 min
2
393 km
31 Ferok (FK)
05:43
05:45
2 min
2
403 km
32 Calicut (CLT)
06:10
06:15
5 min
2
413 km
33 Quilandi (QLD)
06:38
06:40
2 min
2
438 km
34 Badagara (BDJ)
06:58
07:00
2 min
2
460 km
35 Mahe (MAHE)
07:13
07:15
2 min
2
472 km
36 Tellicherry (TLY)
07:28
07:30
2 min
2
482 km
37 Cannanore (CAN)
08:10
08:15
5 min
2
502 km
38 Kannapuram (KPQ)
08:28
08:30
2 min
2
517 km
39 Payangadi (PAZ)
08:38
08:40
2 min
2
524 km
40 Payyanur (PAY)
08:49
08:50
1 min
2
536 km
41 Trikarpur (TKQ)
08:57
08:58
1 min
2
542 km
42 Charvattur (CHV)
09:03
09:05
2 min
2
551 km
43 Nileshwar (NLE)
09:13
09:15
2 min
2
556 km
44 Kanhangad (KZE)
09:23
09:25
2 min
2
565 km
45 BEKAL FORT (BFR)
09:32
09:35
3 min
2
574 km
46 Kotikulam (KQK)
09:42
09:44
2 min
2
579 km
47 Kasaragod (KGQ)
09:58
10:00
2 min
2
588 km
48 Kumbla (KMQ)
10:08
10:10
2 min
2
600 km
49 Mangalore (MAQ)
11:15
0
2
634 km

Train Mangalore Express -16347 from to passes through following stations:


Trivandrum Cntl, Trivandrum Pett, Chirayinkil, Kadakavur, Varkala, Paravur, Mayyanad, Quilon Jn, Karunagapalli, Kayankulam Jn, Mavelikara, Chengannur, Tiruvalla, Changanacheri, Kottayam, Piravam Road, Ernakulam Town, Alwaye, Angamali, Chalakudi, Irinjalakuda, Trichur, Wadakancheri, Shoranur Jn, Pattambi, Kuttippuram, Tirur, Tanur, Parpanangadi, Vallikunnu, Ferok, Calicut, Quilandi, Badagara, Mahe, Tellicherry, Cannanore, Kannapuram, Payangadi, Payyanur, Trikarpur, Charvattur, Nileshwar, Kanhangad, BEKAL FORT, Kotikulam, Kasaragod, Kumbla, Mangalore,