Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Mangala Ldweep - 12617


  ()
1 Eranakulam Jn (ERS)
13:10
0
1
0 km
2 Alwaye (AWY)
13:30
13:35
5 min
1
20 km
3 Trichur (TCR)
14:30
14:35
5 min
1
75 km
4 Shoranur Jn (SRR)
15:30
15:35
5 min
1
107 km
5 Pattambi (PTB)
15:49
15:50
1 min
1
119 km
6 Kuttippuram (KTU)
16:09
16:10
1 min
1
137 km
7 Tirur (TIR)
16:25
16:30
5 min
1
152 km
8 Parpanangadi (PGI)
16:49
16:50
1 min
1
168 km
9 Ferok (FK)
17:09
17:10
1 min
1
184 km
10 Calicut (CLT)
17:30
17:35
5 min
1
193 km
11 Quilandi (QLD)
17:59
18:00
1 min
1
218 km
12 Badagara (BDJ)
18:19
18:20
1 min
1
240 km
13 Tellicherry (TLY)
18:43
18:45
2 min
1
262 km
14 Cannanore (CAN)
19:20
19:25
5 min
1
283 km
15 Payangadi (PAZ)
19:44
19:45
1 min
1
304 km
16 Payyanur (PAY)
19:59
20:00
1 min
1
316 km
17 Nileshwar (NLE)
20:19
20:20
1 min
1
336 km
18 Kanhangad (KZE)
20:29
20:30
1 min
1
345 km
19 Kasaragod (KGQ)
20:59
21:00
1 min
1
368 km
20 MAJN (MAJN)
22:05
22:15
10 min
1
419 km
21 Udupi (UD)
23:16
23:18
2 min
1
501 km
22 Bhatkal (BTJL)
00:22
00:24
2 min
2
614 km
23 Karwar (KAWR)
02:13
02:15
2 min
2
768 km
24 Madgaon (MAO)
03:40
03:50
10 min
2
850 km
25 Thivim (THVM)
04:38
04:40
2 min
2
914 km
26 Kankavali (KKW)
05:43
05:45
2 min
2
1028 km
27 Ratnagiri (RN)
07:25
07:30
5 min
2
1184 km
28 Chiplun (CHI)
08:48
08:50
2 min
2
1290 km
29 Panvel (PNVL)
12:55
13:00
5 min
2
1547 km
30 Kalyan Jn (KYN)
13:45
13:50
5 min
2
1583 km
31 Igatpuri (IGP)
15:50
15:55
5 min
2
1666 km
32 Nasik Road (NK)
16:39
16:40
1 min
2
1717 km
33 Manmad Jn (MMR)
17:35
17:40
5 min
2
1790 km
34 Bhusaval Jn (BSL)
20:20
20:25
5 min
2
1974 km
35 Burhanpur (BAU)
21:14
21:15
1 min
2
2029 km
36 Khandwa (KNW)
22:40
22:45
5 min
2
2098 km
37 Itarsi Jn (ET)
01:00
01:10
10 min
3
2281 km
38 Bhopal Jn (BPL)
02:45
02:50
5 min
3
2373 km
39 Bina Jn (BINA)
04:50
04:55
5 min
3
2511 km
40 Jhansi Jn (JHS)
06:45
06:55
10 min
3
2664 km
41 Gwalior (GWL)
08:10
08:15
5 min
3
2761 km
42 Morena (MRA)
08:40
08:42
2 min
3
2800 km
43 Agra Cantt (AGC)
10:10
10:18
8 min
3
2880 km
44 Mathura Jn (MTJ)
11:05
11:08
3 min
3
2933 km
45 Faridabad (FDB)
12:39
12:41
2 min
3
3046 km
46 H Nizamuddin (NZM)
13:10
0
3
3067 km

Train Mangala Ldweep -12617 from to passes through following stations:


Eranakulam Jn, Alwaye, Trichur, Shoranur Jn, Pattambi, Kuttippuram, Tirur, Parpanangadi, Ferok, Calicut, Quilandi, Badagara, Tellicherry, Cannanore, Payangadi, Payyanur, Nileshwar, Kanhangad, Kasaragod, MAJN, Udupi, Bhatkal, Karwar, Madgaon, Thivim, Kankavali, Ratnagiri, Chiplun, Panvel, Kalyan Jn, Igatpuri, Nasik Road, Manmad Jn, Bhusaval Jn, Burhanpur, Khandwa, Itarsi Jn, Bhopal Jn, Bina Jn, Jhansi Jn, Gwalior, Morena, Agra Cantt, Mathura Jn, Faridabad, H Nizamuddin,