Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Malwa Express - 12919


  ()
1 Indore Jn Bg (INDB)
12:25
0
1
0 km
2 Dewas (DWX)
13:15
13:17
2 min
1
39 km
3 Ujjain Jn (UJN)
13:52
14:07
15 min
1
80 km
4 Maksi (MKC)
14:45
14:46
1 min
1
121 km
5 Berchha (BCH)
15:01
15:03
2 min
1
140 km
6 Akodia (AKD)
15:27
15:29
2 min
1
170 km
7 Shujalpur (SJP)
15:43
15:45
2 min
1
183 km
8 Kalapipal (KPP)
15:54
15:56
2 min
1
195 km
9 Sehore (SEH)
16:22
16:24
2 min
1
224 km
10 Bairagarh (BIH)
16:58
17:00
2 min
1
253 km
11 Bhopal Jn (BPL)
17:25
17:45
20 min
1
263 km
12 Vidisha (BHS)
18:23
18:25
2 min
1
316 km
13 Ganj Basoda (BAQ)
18:48
18:50
2 min
1
356 km
14 Bina Jn (BINA)
19:45
19:50
5 min
1
402 km
15 Lalitpur (LAR)
20:32
20:34
2 min
1
464 km
16 Jhansi Jn (JHS)
21:47
21:57
10 min
1
554 km
17 Datia (DAA)
22:17
22:19
2 min
1
579 km
18 Dabra (DBA)
22:42
22:44
2 min
1
609 km
19 Gwalior (GWL)
23:27
23:32
5 min
1
651 km
20 Morena (MRA)
23:57
23:59
2 min
1
690 km
21 Dhaulpur (DHO)
00:22
00:24
2 min
2
717 km
22 Agra Cantt (AGC)
01:20
01:25
5 min
2
770 km
23 Raja Ki Mandi (RKM)
01:32
01:34
2 min
2
774 km
24 Mathura Jn (MTJ)
02:15
02:18
3 min
2
823 km
25 Kosi Kalan (KSV)
02:46
02:48
2 min
2
864 km
26 Palwal (PWL)
03:38
03:40
2 min
2
907 km
27 Ballabgarh (BVH)
03:58
04:00
2 min
2
928 km
28 Faridabad (FDB)
04:11
04:13
2 min
2
936 km
29 H Nizamuddin (NZM)
04:35
04:37
2 min
2
957 km
30 New Delhi (NDLS)
05:00
05:20
20 min
2
964 km
31 Sonipat (SNP)
06:08
06:10
2 min
2
1008 km
32 Panipat Jn (PNP)
06:48
06:50
2 min
2
1053 km
33 Karnal (KUN)
07:17
07:19
2 min
2
1088 km
34 Ambala Cant Jn (UMB)
08:45
08:55
10 min
2
1162 km
35 Khanna (KNN)
09:46
09:48
2 min
2
1233 km
36 Ludhiana Jn (LDH)
10:40
11:00
20 min
2
1276 km
37 Jalandhar Cant (JRC)
11:40
11:45
5 min
2
1328 km
38 Dasuya (DZA)
12:29
12:31
2 min
2
1386 km
39 Mukerian (MEX)
12:49
12:51
2 min
2
1401 km
40 Chakki Bank (CHKB)
13:40
13:45
5 min
2
1441 km
41 Kathua (KTHU)
14:09
14:11
2 min
2
1464 km
42 Jammu Tawi (JAT)
15:55
0
2
1540 km

Train Malwa Express -12919 from to passes through following stations:


Indore Jn Bg, Dewas, Ujjain Jn, Maksi, Berchha, Akodia, Shujalpur, Kalapipal, Sehore, Bairagarh, Bhopal Jn, Vidisha, Ganj Basoda, Bina Jn, Lalitpur, Jhansi Jn, Datia, Dabra, Gwalior, Morena, Dhaulpur, Agra Cantt, Raja Ki Mandi, Mathura Jn, Kosi Kalan, Palwal, Ballabgarh, Faridabad, H Nizamuddin, New Delhi, Sonipat, Panipat Jn, Karnal, Ambala Cant Jn, Khanna, Ludhiana Jn, Jalandhar Cant, Dasuya, Mukerian, Chakki Bank, Kathua, Jammu Tawi,