Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Malabar Express - 16629


  ()
1 Trivandrum Cntl (TVC)
18:30
0
1
0 km
2 Murukkampuzha (MQU)
18:47
18:48
1 min
1
22 km
3 Chirayinkil (CRY)
18:55
18:56
1 min
1
29 km
4 Kadakavur (KVU)
18:59
19:01
2 min
1
32 km
5 Varkala (VAK)
19:11
19:12
1 min
1
41 km
6 Paravur (PVU)
19:24
19:25
1 min
1
53 km
7 Quilon Jn (QLN)
19:55
20:00
5 min
1
65 km
8 Sasthankotta (STKT)
20:18
20:20
2 min
1
85 km
9 Karunagapalli (KPY)
20:28
20:30
2 min
1
92 km
10 Kayankulam Jn (KYJ)
20:48
20:50
2 min
1
106 km
11 Mavelikara (MVLK)
20:58
21:00
2 min
1
114 km
12 Chengannur (CNGR)
21:14
21:15
1 min
1
126 km
13 Tiruvalla (TRVL)
21:24
21:25
1 min
1
135 km
14 Changanacheri (CGY)
21:34
21:35
1 min
1
143 km
15 Kottayam (KTYM)
22:10
22:15
5 min
1
161 km
16 Piravam Road (PVRD)
22:39
22:40
1 min
1
192 km
17 Triupunittura (TRTR)
23:01
23:02
1 min
1
211 km
18 Ernakulam Town (ERN)
23:40
23:50
10 min
1
223 km
19 Alwaye (AWY)
00:17
00:20
3 min
2
240 km
20 Angamali (AFK)
00:28
00:30
2 min
2
249 km
21 Chalakudi (CKI)
00:46
00:47
1 min
2
264 km
22 Irinjalakuda (IJK)
00:56
00:57
1 min
2
271 km
23 Trichur (TCR)
01:25
01:30
5 min
2
295 km
24 Shoranur Jn (SRR)
02:35
02:40
5 min
2
327 km
25 Pattambi (PTB)
02:54
02:55
1 min
2
339 km
26 Kuttippuram (KTU)
03:14
03:15
1 min
2
357 km
27 Tirur (TIR)
03:34
03:35
1 min
2
372 km
28 Tanur (TA)
03:44
03:45
1 min
2
380 km
29 Parpanangadi (PGI)
03:54
03:55
1 min
2
388 km
30 Ferok (FK)
04:09
04:10
1 min
2
404 km
31 Calicut (CLT)
04:35
04:40
5 min
2
413 km
32 Quilandi (QLD)
05:04
05:05
1 min
2
438 km
33 Badagara (BDJ)
05:23
05:25
2 min
2
460 km
34 Mahe (MAHE)
05:38
05:40
2 min
2
472 km
35 Tellicherry (TLY)
05:54
05:55
1 min
2
482 km
36 Cannanore (CAN)
06:35
06:40
5 min
2
502 km
37 Valapattanam (VAPM)
06:49
06:50
1 min
2
509 km
38 Kannapuram (KPQ)
06:59
07:00
1 min
2
517 km
39 Payangadi (PAZ)
07:09
07:10
1 min
2
524 km
40 Elimala (ELM)
07:14
07:15
1 min
2
531 km
41 Payyanur (PAY)
07:21
07:22
1 min
2
536 km
42 Trikarpur (TKQ)
07:29
07:30
1 min
2
542 km
43 Charvattur (CHV)
07:39
07:40
1 min
2
551 km
44 Nileshwar (NLE)
07:47
07:48
1 min
2
556 km
45 Kanhangad (KZE)
07:59
08:00
1 min
2
565 km
46 BEKAL FORT (BFR)
08:09
08:10
1 min
2
574 km
47 Kotikulam (KQK)
08:16
08:18
2 min
2
579 km
48 Kasaragod (KGQ)
08:34
08:35
1 min
2
588 km
49 Kumbla (KMQ)
08:44
08:45
1 min
2
600 km
50 Uppala (UAA)
08:54
08:55
1 min
2
610 km
51 Manjeshwar (MJS)
09:04
09:05
1 min
2
617 km
52 Ullal (ULL)
09:14
09:15
1 min
2
625 km
53 Mangalore (MAQ)
10:00
0
2
634 km

Train Malabar Express -16629 from to passes through following stations:


Trivandrum Cntl, Murukkampuzha, Chirayinkil, Kadakavur, Varkala, Paravur, Quilon Jn, Sasthankotta, Karunagapalli, Kayankulam Jn, Mavelikara, Chengannur, Tiruvalla, Changanacheri, Kottayam, Piravam Road, Triupunittura, Ernakulam Town, Alwaye, Angamali, Chalakudi, Irinjalakuda, Trichur, Shoranur Jn, Pattambi, Kuttippuram, Tirur, Tanur, Parpanangadi, Ferok, Calicut, Quilandi, Badagara, Mahe, Tellicherry, Cannanore, Valapattanam, Kannapuram, Payangadi, Elimala, Payyanur, Trikarpur, Charvattur, Nileshwar, Kanhangad, BEKAL FORT, Kotikulam, Kasaragod, Kumbla, Uppala, Manjeshwar, Ullal, Mangalore,