Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Maharashtra Express - 11040


  ()
1 Gondia Jn (G)
08:20
0
1
0 km
2 Tirora (TRO)
08:41
08:42
1 min
1
30 km
3 Tumsar Road (TMR)
08:59
09:00
1 min
1
50 km
4 Bhandara Road (BRD)
09:14
09:15
1 min
1
68 km
5 Kamptee (KP)
09:47
09:48
1 min
1
116 km
6 Itwari (ITR)
10:07
10:08
1 min
1
127 km
7 Nagpur (NGP)
10:40
10:55
15 min
1
131 km
8 Ajni (AJNI)
11:03
11:04
1 min
1
134 km
9 Sevagram (SEGM)
12:02
12:03
1 min
1
207 km
10 Wardha Jn (WR)
12:10
12:13
3 min
1
210 km
11 Pulgaon Jn (PLO)
12:35
12:36
1 min
1
239 km
12 Dhamangaon (DMN)
12:54
12:55
1 min
1
259 km
13 Chandur (CND)
13:11
13:12
1 min
1
276 km
14 Badnera Jn (BD)
14:10
14:15
5 min
1
305 km
15 Murtajapur (MZR)
14:43
14:45
2 min
1
346 km
16 Akola Jn (AK)
15:05
15:10
5 min
1
384 km
17 Shegaon (SEG)
15:44
15:45
1 min
1
421 km
18 Jalamb Jn (JM)
15:54
15:55
1 min
1
433 km
19 Nandura (NN)
16:04
16:05
1 min
1
446 km
20 Malkapur (MKU)
16:39
16:40
1 min
1
474 km
21 Bodwad (BDWD)
16:59
17:00
1 min
1
493 km
22 Varangaon (VNA)
17:14
17:15
1 min
1
512 km
23 Bhusaval Jn (BSL)
17:50
17:55
5 min
1
524 km
24 Jalgaon Jn (JL)
18:24
18:25
1 min
1
548 km
25 Pachora Jn (PC)
18:54
18:55
1 min
1
596 km
26 Chalisgaon Jn (CSN)
19:39
19:40
1 min
1
641 km
27 Nandgaon (NGN)
20:14
20:15
1 min
1
683 km
28 Manmad Jn (MMR)
21:15
21:20
5 min
1
708 km
29 Yeola (YL)
21:59
22:00
1 min
1
736 km
30 Kopargaon (KPG)
22:19
22:20
1 min
1
750 km
31 Puntamba (PB)
22:44
22:45
1 min
1
774 km
32 Belapur (BAP)
23:09
23:10
1 min
1
794 km
33 Ahmadnagar (ANG)
00:37
00:42
5 min
2
861 km
34 Daund Jn (DD)
03:00
03:15
15 min
2
945 km
35 Kedgaon (KDG)
03:34
03:35
1 min
2
966 km
36 Uruli (URI)
03:54
03:55
1 min
2
992 km
37 Pune Jn (PUNE)
04:40
04:50
10 min
2
1020 km
38 Ghorpuri (GPR)
04:56
04:57
1 min
2
1023 km
39 Jejuri (JJR)
05:49
05:50
1 min
2
1078 km
40 Nira (NIRA)
06:28
06:30
2 min
2
1105 km
41 Lonand (LNN)
06:39
06:40
1 min
2
1112 km
42 Wathar (WTR)
07:14
07:15
1 min
2
1140 km
43 Jarandeshwar (JSV)
07:29
07:30
1 min
2
1158 km
44 Satara (STR)
08:00
08:03
3 min
2
1165 km
45 Koregaon (KRG)
08:13
08:14
1 min
2
1176 km
46 Rahimatpur (RMP)
08:26
08:27
1 min
2
1187 km
47 Targaon (TAZ)
08:39
08:40
1 min
2
1197 km
48 Masur (MSR)
08:52
08:53
1 min
2
1210 km
49 Karad (KRD)
09:17
09:18
1 min
2
1224 km
50 Bhavani Nagar (BVNR)
09:34
09:35
1 min
2
1245 km
51 Takari (TKR)
09:41
09:42
1 min
2
1251 km
52 Kirloskarvadi (KOV)
09:57
09:58
1 min
2
1259 km
53 Bhilavdi (BVQ)
10:14
10:15
1 min
2
1273 km
54 Sangli (SLI)
10:52
10:55
3 min
2
1292 km
55 Miraj Jn (MRJ)
11:15
11:20
5 min
2
1299 km
56 Jayasingpur (JSP)
11:32
11:33
1 min
2
1311 km
57 Hatkanagale (HTK)
11:49
11:50
1 min
2
1326 km
58 Rukadi (RKD)
11:59
12:00
1 min
2
1333 km
59 Valivade (VV)
12:09
12:10
1 min
2
1340 km
60 C Shahumharaj T (KOP)
12:45
0
2
1346 km

Train Maharashtra Express -11040 from to passes through following stations:


Gondia Jn, Tirora, Tumsar Road, Bhandara Road, Kamptee, Itwari, Nagpur, Ajni, Sevagram, Wardha Jn, Pulgaon Jn, Dhamangaon, Chandur, Badnera Jn, Murtajapur, Akola Jn, Shegaon, Jalamb Jn, Nandura, Malkapur, Bodwad, Varangaon, Bhusaval Jn, Jalgaon Jn, Pachora Jn, Chalisgaon Jn, Nandgaon, Manmad Jn, Yeola, Kopargaon, Puntamba, Belapur, Ahmadnagar, Daund Jn, Kedgaon, Uruli, Pune Jn, Ghorpuri, Jejuri, Nira, Lonand, Wathar, Jarandeshwar, Satara, Koregaon, Rahimatpur, Targaon, Masur, Karad, Bhavani Nagar, Takari, Kirloskarvadi, Bhilavdi, Sangli, Miraj Jn, Jayasingpur, Hatkanagale, Rukadi, Valivade, C Shahumharaj T,