Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Mahananda Express - 14083


  ()
1 Alipur Duar Jn (APDJ)
07:15
0
1
0 km
2 Hasimara (HSA)
07:51
07:53
2 min
1
35 km
3 Dalgaon (DLO)
08:16
08:17
1 min
1
60 km
4 Binnaguri (BNV)
08:28
08:29
1 min
1
69 km
5 New Mal Jn (NMZ)
09:15
09:20
5 min
1
114 km
6 Siliguri Jn (SGUJ)
10:25
10:30
5 min
1
162 km
7 New Jalpaiguri (NJP)
10:45
11:05
20 min
1
169 km
8 Aluabari Road (AUB)
11:49
11:50
1 min
1
225 km
9 Kishanganj (KNE)
12:17
12:22
5 min
1
256 km
10 Dalkolha (DLK)
12:45
12:46
1 min
1
284 km
11 Barsoi Jn (BOE)
13:11
13:13
2 min
1
313 km
12 Azamnagar Road (AZR)
13:35
13:36
1 min
1
326 km
13 Labha (LAV)
14:07
14:08
1 min
1
346 km
14 Katihar Jn (KIR)
15:25
15:45
20 min
1
370 km
15 Karagola Road (CRR)
16:07
16:08
1 min
1
392 km
16 Kursela (KUE)
16:26
16:27
1 min
1
409 km
17 Naugachia (NNA)
17:27
17:28
1 min
1
426 km
18 Thana Bihpur Jn (THB)
17:52
17:53
1 min
1
442 km
19 Narayanpur (NNR)
18:24
18:25
1 min
1
450 km
20 Pasraha (PSR)
18:47
18:48
1 min
1
462 km
21 Mahes Khunt (MSK)
19:02
19:03
1 min
1
474 km
22 Mansi Jn (MNE)
19:15
19:16
1 min
1
485 km
23 Khagaria (KGG)
19:29
19:30
1 min
1
493 km
24 Sahibpur Kml Jn (SKJ)
19:48
19:49
1 min
1
506 km
25 Lakhminia (LKN)
19:57
19:58
1 min
1
516 km
26 Begu Sarai (BGS)
20:19
20:20
1 min
1
534 km
27 Barauni Jn (BJU)
20:45
20:50
5 min
1
549 km
28 Mokameh Jn (MKA)
21:51
21:53
2 min
1
570 km
29 Bakhtiyarpur Jn (BKP)
22:23
22:25
2 min
1
614 km
30 Patna Jn (PNBE)
23:20
23:45
25 min
1
659 km
31 Danapur (DNR)
00:01
00:03
2 min
2
669 km
32 Ara (ARA)
00:32
00:34
2 min
2
708 km
33 Buxar (BXR)
01:29
01:32
3 min
2
777 km
34 Mughal Sarai Jn (MGS)
03:45
04:05
20 min
2
871 km
35 Mirzapur (MZP)
04:59
05:00
1 min
2
934 km
36 Vindhyachal (BDL)
05:11
05:12
1 min
2
941 km
37 Naini (NYN)
06:04
06:06
2 min
2
1016 km
38 Allahabad Jn (ALD)
06:30
06:35
5 min
2
1024 km
39 Fatehpur (FTP)
07:54
07:55
1 min
2
1140 km
40 Kanpur Central (CNB)
09:10
09:20
10 min
2
1218 km
41 Panki (PNK)
09:37
09:38
1 min
2
1228 km
42 Rura (RURA)
10:03
10:04
1 min
2
1261 km
43 Jhinjhak (JJK)
10:21
10:22
1 min
2
1280 km
44 Phaphund (PHD)
10:42
10:43
1 min
2
1300 km
45 Achalda (ULD)
11:00
11:01
1 min
2
1316 km
46 Bharthana (BNT)
11:19
11:20
1 min
2
1336 km
47 Etawah (ETW)
11:44
11:45
1 min
2
1356 km
48 Shikohabad Jn (SKB)
12:29
12:30
1 min
2
1411 km
49 Firozabad (FZD)
13:14
13:15
1 min
2
1431 km
50 Tundla Jn (TDL)
13:35
13:45
10 min
2
1448 km
51 Jalesar Road (JLS)
14:15
14:16
1 min
2
1476 km
52 Hathras Jn (HRS)
14:34
14:35
1 min
2
1496 km
53 Aligarh Jn (ALJN)
15:05
15:10
5 min
2
1526 km
54 Khurja Jn (KRJ)
15:45
15:48
3 min
2
1569 km
55 Ghaziabad (GZB)
17:25
17:30
5 min
2
1632 km
56 Delhi Shahdara (DSA)
17:48
17:49
1 min
2
1645 km
57 Delhi (DLI)
18:10
0
2
1651 km

Train Mahananda Express -14083 from to passes through following stations:


Alipur Duar Jn, Hasimara, Dalgaon, Binnaguri, New Mal Jn, Siliguri Jn, New Jalpaiguri, Aluabari Road, Kishanganj, Dalkolha, Barsoi Jn, Azamnagar Road, Labha, Katihar Jn, Karagola Road, Kursela, Naugachia, Thana Bihpur Jn, Narayanpur, Pasraha, Mahes Khunt, Mansi Jn, Khagaria, Sahibpur Kml Jn, Lakhminia, Begu Sarai, Barauni Jn, Mokameh Jn, Bakhtiyarpur Jn, Patna Jn, Danapur, Ara, Buxar, Mughal Sarai Jn, Mirzapur, Vindhyachal, Naini, Allahabad Jn, Fatehpur, Kanpur Central, Panki, Rura, Jhinjhak, Phaphund, Achalda, Bharthana, Etawah, Shikohabad Jn, Firozabad, Tundla Jn, Jalesar Road, Hathras Jn, Aligarh Jn, Khurja Jn, Ghaziabad, Delhi Shahdara, Delhi,