Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Lichchavi Express - 14006


  ()
1 ANAND VIHAR TRM (ANVT)
15:45
0
1
0 km
2 Ghaziabad (GZB)
16:11
16:13
2 min
1
13 km
3 Dadri (DER)
16:28
16:30
2 min
1
30 km
4 Tundla Jn (TDL)
20:18
20:22
4 min
1
197 km
5 Kanpur Central (CNB)
23:20
23:30
10 min
1
427 km
6 Allahabad Jn (ALD)
02:30
02:55
25 min
2
621 km
7 Allahabad City (ALY)
03:03
03:05
2 min
2
623 km
8 Gyanpur Road (GYN)
04:18
04:20
2 min
2
685 km
9 Bhulanpur (BHLP)
05:47
05:49
2 min
2
739 km
10 Varanasi Jn (BSB)
06:15
06:25
10 min
2
745 km
11 Mau Jn (MAU)
07:55
08:00
5 min
2
838 km
12 Belthara Road (BLTR)
08:49
08:51
2 min
2
873 km
13 Salempur Jn (SRU)
09:13
09:15
2 min
2
896 km
14 Bhatni Jn (BTT)
09:30
10:00
30 min
2
906 km
15 Bhatpar Rani (BHTR)
10:11
10:13
2 min
2
919 km
16 Mairwa (MW)
10:31
10:33
2 min
2
933 km
17 JIRADEI (ZRDE)
10:47
10:49
2 min
2
944 km
18 Siwan Jn (SV)
11:05
11:10
5 min
2
955 km
19 Duraundha Jn (DDA)
11:26
11:28
2 min
2
972 km
20 EKMA (EKMA)
12:03
12:05
2 min
2
988 km
21 Chhapra (CPR)
13:30
13:53
23 min
2
1015 km
22 Chhapra Kacheri (CI)
13:58
14:00
2 min
2
1017 km
23 GOLDINGANJ (GJH)
14:09
14:11
2 min
2
1026 km
24 BARAGOPAL (BAGL)
14:24
14:26
2 min
2
1035 km
25 Awatarnagar (ATNR)
14:32
14:34
2 min
2
1040 km
26 Dighwara (DGA)
14:40
14:42
2 min
2
1046 km
27 Sitalpur (STLR)
14:48
14:50
2 min
2
1050 km
28 Nayagaon (NYO)
14:57
14:59
2 min
2
1058 km
29 Parmanandpur (PMU)
15:10
15:12
2 min
2
1062 km
30 Sonpur Jn (SEE)
15:30
15:40
10 min
2
1069 km
31 Hajipur Jn (HJP)
15:56
15:58
2 min
2
1075 km
32 Bhagwanpur (BNR)
16:18
16:20
2 min
2
1094 km
33 Goraul (GRL)
16:35
16:37
2 min
2
1102 km
34 Muzaffarpur Jn (MFP)
17:40
17:50
10 min
2
1128 km
35 Samastipur Jn (SPJ)
18:45
19:05
20 min
2
1180 km
36 Darbhanga Jn (DBG)
20:05
20:10
5 min
2
1218 km
37 Kamtaul (KML)
20:38
20:40
2 min
2
1241 km
38 Janakpur Road (JNR)
21:06
21:08
2 min
2
1260 km
39 Sitamarhi (SMI)
22:15
0
2
1285 km

Train Lichchavi Express -14006 from to passes through following stations:


ANAND VIHAR TRM, Ghaziabad, Dadri, Tundla Jn, Kanpur Central, Allahabad Jn, Allahabad City, Gyanpur Road, Bhulanpur, Varanasi Jn, Mau Jn, Belthara Road, Salempur Jn, Bhatni Jn, Bhatpar Rani, Mairwa, JIRADEI, Siwan Jn, Duraundha Jn, EKMA, Chhapra, Chhapra Kacheri, GOLDINGANJ, BARAGOPAL, Awatarnagar, Dighwara, Sitalpur, Nayagaon, Parmanandpur, Sonpur Jn, Hajipur Jn, Bhagwanpur, Goraul, Muzaffarpur Jn, Samastipur Jn, Darbhanga Jn, Kamtaul, Janakpur Road, Sitamarhi,