Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Kolkata Bangalore Express - 12863


  ()
1 Howrah Jn (HWH)
20:35
0
1
0 km
2 Mecheda (MCA)
21:29
21:30
1 min
1
59 km
3 Kharagpur Jn (KGP)
22:20
22:25
5 min
1
116 km
4 Balasore (BLS)
23:50
23:52
2 min
1
234 km
5 Bhadrakh (BHC)
00:50
00:52
2 min
2
296 km
6 Jajpur K Road (JJKR)
01:27
01:28
1 min
2
340 km
7 Cuttack (CTC)
02:30
02:35
5 min
2
412 km
8 Bhubaneswar (BBS)
03:15
03:20
5 min
2
439 km
9 Khurda Road Jn (KUR)
03:45
03:55
10 min
2
458 km
10 Balugan (BALU)
04:44
04:45
1 min
2
529 km
11 Berhampur (BAM)
05:45
05:55
10 min
2
605 km
12 Palasa (PSA)
07:18
07:20
2 min
2
679 km
13 Srikakulam Road (CHE)
08:13
08:15
2 min
2
752 km
14 Vizianagram Jn (VZM)
09:15
09:20
5 min
2
821 km
15 Vishakapatnam (VSKP)
10:40
11:00
20 min
2
882 km
16 Samalkot Jn (SLO)
13:00
13:01
1 min
2
1033 km
17 Rajamundry (RJY)
13:55
13:57
2 min
2
1083 km
18 Eluru (EE)
15:02
15:03
1 min
2
1173 km
19 Vijayawada Jn (BZA)
16:45
17:00
15 min
2
1232 km
20 Tenali Jn (TEL)
17:29
17:30
1 min
2
1264 km
21 Chirala (CLX)
18:11
18:12
1 min
2
1321 km
22 Ongole (OGL)
18:56
18:57
1 min
2
1371 km
23 Nellore (NLR)
20:12
20:13
1 min
2
1487 km
24 Gudur Jn (GDR)
21:53
21:55
2 min
2
1525 km
25 Renigunta Jn (RU)
23:05
23:15
10 min
2
1608 km
26 Tirupati (TPTY)
23:40
23:45
5 min
2
1618 km
27 Katpadi Jn (KPD)
02:08
02:13
5 min
3
1722 km
28 Jolarpettai (JTJ)
03:35
03:40
5 min
3
1806 km
29 Bangarapet (BWT)
04:58
05:00
2 min
3
1884 km
30 Krishnarajapurm (KJM)
05:58
06:00
2 min
3
1940 km
31 Banaswadi (BAND)
06:23
06:25
2 min
3
1948 km
32 Yesvantpur Jn (YPR)
07:55
0
3
1963 km

Train Kolkata Bangalore Express -12863 from to passes through following stations:


Howrah Jn, Mecheda, Kharagpur Jn, Balasore, Bhadrakh, Jajpur K Road, Cuttack, Bhubaneswar, Khurda Road Jn, Balugan, Berhampur, Palasa, Srikakulam Road, Vizianagram Jn, Vishakapatnam, Samalkot Jn, Rajamundry, Eluru, Vijayawada Jn, Tenali Jn, Chirala, Ongole, Nellore, Gudur Jn, Renigunta Jn, Tirupati, Katpadi Jn, Jolarpettai, Bangarapet, Krishnarajapurm, Banaswadi, Yesvantpur Jn,