Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Kanyakumari Express - 16526


  ()
1 Bangalore Cy Jn (SBC)
21:40
0
1
0 km
2 Bangalore Cant (BNC)
21:50
21:55
5 min
1
5 km
3 Krishnarajapurm (KJM)
22:08
22:10
2 min
1
15 km
4 Whitefield (WFD)
22:22
22:23
1 min
1
24 km
5 Malur (MLO)
22:42
22:43
1 min
1
44 km
6 Bangarapet (BWT)
23:08
23:10
2 min
1
71 km
7 Kuppam (KPN)
23:44
23:45
1 min
1
105 km
8 Tirupattur Jn (TPT)
00:49
00:50
1 min
2
156 km
9 Salem Jn (SA)
02:25
02:30
5 min
2
269 km
10 Erode Jn (ED)
03:35
03:40
5 min
2
331 km
11 Tiruppur (TUP)
04:19
04:20
1 min
2
382 km
12 Coimbatore Jn (CBE)
05:25
05:30
5 min
2
432 km
13 Palghat (PGT)
06:45
06:50
5 min
2
486 km
14 Ottappalam (OTP)
07:19
07:20
1 min
2
518 km
15 Wadakancheri (WKI)
07:49
07:50
1 min
2
547 km
16 Trichur (TCR)
08:10
08:15
5 min
2
564 km
17 Pudukad (PUK)
08:37
08:38
1 min
2
577 km
18 Irinjalakuda (IJK)
08:47
08:48
1 min
2
587 km
19 Chalakudi (CKI)
08:59
09:00
1 min
2
594 km
20 Angamali (AFK)
09:19
09:20
1 min
2
609 km
21 Alwaye (AWY)
09:30
09:33
3 min
2
618 km
22 Ernakulam Town (ERN)
10:00
10:10
10 min
2
635 km
23 Piravam Road (PVRD)
10:44
10:45
1 min
2
666 km
24 Kottayam (KTYM)
11:25
11:30
5 min
2
697 km
25 Changanacheri (CGY)
11:49
11:50
1 min
2
715 km
26 Tiruvalla (TRVL)
11:59
12:00
1 min
2
723 km
27 Chengannur (CNGR)
12:09
12:10
1 min
2
732 km
28 Mavelikara (MVLK)
12:24
12:25
1 min
2
744 km
29 Kayankulam Jn (KYJ)
12:40
12:42
2 min
2
752 km
30 Karunagapalli (KPY)
12:54
12:55
1 min
2
766 km
31 Sasthankotta (STKT)
13:04
13:05
1 min
2
773 km
32 Quilon Jn (QLN)
13:35
13:40
5 min
2
793 km
33 Paravur (PVU)
13:54
13:55
1 min
2
805 km
34 Varkala (VAK)
14:04
14:05
1 min
2
817 km
35 Kadakavur (KVU)
14:14
14:15
1 min
2
826 km
36 Chirayinkil (CRY)
14:19
14:20
1 min
2
829 km
37 Trivandrum Pett (TVP)
14:44
14:45
1 min
2
855 km
38 Trivandrum Cntl (TVC)
15:05
15:15
10 min
2
858 km
39 Neyyattinkara (NYY)
15:39
15:40
1 min
2
875 km
40 Dhanuvachapuram (DAVM)
15:44
15:45
1 min
2
881 km
41 Parashshala (PASA)
15:49
15:50
1 min
2
887 km
42 Kulitturai West (KZTW)
15:59
16:00
1 min
2
892 km
43 Kulitthurai (KZT)
16:09
16:10
1 min
2
895 km
44 Palliyadi (PYD)
16:19
16:20
1 min
2
902 km
45 Eraniel (ERL)
16:29
16:30
1 min
2
910 km
46 Nagarcoil Jn (NCJ)
17:25
17:35
10 min
2
929 km
47 Kanyakumari (CAPE)
19:00
0
2
944 km

Train Kanyakumari Express -16526 from to passes through following stations:


Bangalore Cy Jn, Bangalore Cant, Krishnarajapurm, Whitefield, Malur, Bangarapet, Kuppam, Tirupattur Jn, Salem Jn, Erode Jn, Tiruppur, Coimbatore Jn, Palghat, Ottappalam, Wadakancheri, Trichur, Pudukad, Irinjalakuda, Chalakudi, Angamali, Alwaye, Ernakulam Town, Piravam Road, Kottayam, Changanacheri, Tiruvalla, Chengannur, Mavelikara, Kayankulam Jn, Karunagapalli, Sasthankotta, Quilon Jn, Paravur, Varkala, Kadakavur, Chirayinkil, Trivandrum Pett, Trivandrum Cntl, Neyyattinkara, Dhanuvachapuram, Parashshala, Kulitturai West, Kulitthurai, Palliyadi, Eraniel, Nagarcoil Jn, Kanyakumari,