Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Kanyakumari Express - 16381


  ()
1 Mumbai Cst (CSTM)
15:45
0
1
0 km
2 Dadar (DR)
15:58
16:00
2 min
1
9 km
3 Kalyan Jn (KYN)
16:38
16:40
2 min
1
54 km
4 Karjat (KJT)
17:18
17:20
2 min
1
100 km
5 Lonavala (LNL)
18:08
18:10
2 min
1
128 km
6 Pune Jn (PUNE)
19:15
19:25
10 min
1
192 km
7 Daund Jn (DD)
20:50
20:55
5 min
1
268 km
8 Kurduvadi (KWV)
23:20
23:22
2 min
1
377 km
9 Solapur Jn (SUR)
00:45
00:55
10 min
2
455 km
10 Gulbarga (GR)
02:58
03:00
2 min
2
568 km
11 Wadi (WADI)
04:15
04:20
5 min
2
605 km
12 Raichur (RC)
05:50
05:52
2 min
2
713 km
13 Manthralayam Rd (MALM)
06:28
06:30
2 min
2
741 km
14 Adoni (AD)
07:08
07:10
2 min
2
782 km
15 Guntakal Jn (GTL)
08:05
08:15
10 min
2
833 km
16 Gooty (GY)
08:38
08:40
2 min
2
862 km
17 Tadipatri (TU)
09:18
09:20
2 min
2
910 km
18 Kondapuram (KDP)
09:58
10:00
2 min
2
938 km
19 Yerraguntla (YA)
10:38
10:40
2 min
2
978 km
20 Cuddapah (HX)
11:23
11:25
2 min
2
1017 km
21 Nandalur (NRE)
12:03
12:05
2 min
2
1056 km
22 Razampeta (RJP)
12:18
12:20
2 min
2
1068 km
23 Koduru (KOU)
12:48
12:50
2 min
2
1101 km
24 Renigunta Jn (RU)
14:05
14:15
10 min
2
1142 km
25 Tirupati (TPTY)
14:30
14:35
5 min
2
1152 km
26 Pakala Jn (PAK)
15:29
15:31
2 min
2
1193 km
27 Chittor (CTO)
15:58
16:00
2 min
2
1223 km
28 Katpadi Jn (KPD)
17:55
18:05
10 min
2
1256 km
29 Jolarpettai (JTJ)
19:25
19:30
5 min
2
1340 km
30 Salem Jn (SA)
21:00
21:05
5 min
2
1460 km
31 Erode Jn (ED)
22:05
22:10
5 min
2
1522 km
32 Tiruppur (TUP)
22:53
22:55
2 min
2
1572 km
33 Coimbatore Jn (CBE)
00:05
00:10
5 min
3
1623 km
34 Palghat (PGT)
01:30
01:35
5 min
3
1677 km
35 Ottappalam (OTP)
01:58
02:00
2 min
3
1709 km
36 Wadakancheri (WKI)
02:23
02:25
2 min
3
1738 km
37 Trichur (TCR)
02:50
02:55
5 min
3
1754 km
38 Irinjalakuda (IJK)
03:16
03:18
2 min
3
1778 km
39 Chalakudi (CKI)
03:26
03:28
2 min
3
1784 km
40 Angamali (AFK)
03:43
03:45
2 min
3
1800 km
41 Alwaye (AWY)
03:55
04:00
5 min
3
1809 km
42 Ernakulam Town (ERN)
04:30
04:40
10 min
3
1826 km
43 Triupunittura (TRTR)
04:53
04:55
2 min
3
1838 km
44 Kottayam (KTYM)
06:20
06:25
5 min
3
1888 km
45 Changanacheri (CGY)
06:48
06:50
2 min
3
1906 km
46 Tiruvalla (TRVL)
06:58
07:00
2 min
3
1914 km
47 Chengannur (CNGR)
07:13
07:15
2 min
3
1923 km
48 Mavelikara (MVLK)
07:28
07:30
2 min
3
1935 km
49 Kayankulam Jn (KYJ)
07:38
07:40
2 min
3
1943 km
50 Karunagapalli (KPY)
07:53
07:55
2 min
3
1957 km
51 Quilon Jn (QLN)
08:45
08:50
5 min
3
1984 km
52 Paravur (PVU)
09:03
09:05
2 min
3
1996 km
53 Varkala (VAK)
09:18
09:20
2 min
3
2007 km
54 Kadakavur (KVU)
09:28
09:30
2 min
3
2017 km
55 Chirayinkil (CRY)
09:33
09:35
2 min
3
2020 km
56 Trivandrum Pett (TVP)
09:58
10:00
2 min
3
2046 km
57 Trivandrum Cntl (TVC)
10:15
10:20
5 min
3
2048 km
58 Neyyattinkara (NYY)
10:38
10:40
2 min
3
2065 km
59 Kulitthurai (KZT)
11:03
11:05
2 min
3
2086 km
60 Nagarcoil Jn (NCJ)
11:45
11:50
5 min
3
2119 km
61 Kanyakumari (CAPE)
12:45
0
3
2135 km

Train Kanyakumari Express -16381 from to passes through following stations:


Mumbai Cst, Dadar, Kalyan Jn, Karjat, Lonavala, Pune Jn, Daund Jn, Kurduvadi, Solapur Jn, Gulbarga, Wadi, Raichur, Manthralayam Rd, Adoni, Guntakal Jn, Gooty, Tadipatri, Kondapuram, Yerraguntla, Cuddapah, Nandalur, Razampeta, Koduru, Renigunta Jn, Tirupati, Pakala Jn, Chittor, Katpadi Jn, Jolarpettai, Salem Jn, Erode Jn, Tiruppur, Coimbatore Jn, Palghat, Ottappalam, Wadakancheri, Trichur, Irinjalakuda, Chalakudi, Angamali, Alwaye, Ernakulam Town, Triupunittura, Kottayam, Changanacheri, Tiruvalla, Chengannur, Mavelikara, Kayankulam Jn, Karunagapalli, Quilon Jn, Paravur, Varkala, Kadakavur, Chirayinkil, Trivandrum Pett, Trivandrum Cntl, Neyyattinkara, Kulitthurai, Nagarcoil Jn, Kanyakumari,