Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Kanyakumari Express - 12633


  ()
1 Chennai Egmore (MS)
17:30
0
1
0 km
2 Tambaram (TBM)
17:54
17:55
1 min
1
25 km
3 Chengalpattu (CGL)
18:23
18:25
2 min
1
56 km
4 Melmaruvattur (MLMR)
18:54
18:55
1 min
1
92 km
5 Tindivanam (TMV)
19:19
19:20
1 min
1
122 km
6 Villuparam Jn (VM)
19:55
20:05
10 min
1
159 km
7 Vridhachalam Jn (VRI)
20:40
20:42
2 min
1
213 km
8 Tiruchchirapali (TPJ)
22:35
22:40
5 min
1
336 km
9 Dindigul Jn (DG)
00:40
00:45
5 min
2
431 km
10 Madurai Jn (MDU)
01:55
02:00
5 min
2
497 km
11 Virudunagar Jn (VPT)
02:38
02:40
2 min
2
540 km
12 Satur (SRT)
03:05
03:06
1 min
2
567 km
13 Kovilpatti (CVP)
03:24
03:25
1 min
2
588 km
14 Tirunelveli (TEN)
04:45
04:50
5 min
2
653 km
15 Valliyur (VLY)
05:29
05:30
1 min
2
695 km
16 Nagarcoil Jn (NCJ)
06:10
06:15
5 min
2
727 km
17 Kanyakumari (CAPE)
06:50
0
2
742 km

Train Kanyakumari Express -12633 from to passes through following stations:


Chennai Egmore, Tambaram, Chengalpattu, Melmaruvattur, Tindivanam, Villuparam Jn, Vridhachalam Jn, Tiruchchirapali, Dindigul Jn, Madurai Jn, Virudunagar Jn, Satur, Kovilpatti, Tirunelveli, Valliyur, Nagarcoil Jn, Kanyakumari,