Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Kalka Mail - 12312


  ()
1 Kalka (KLK)
23:55
0
1
0 km
2 Chandi Mandir (CNDM)
00:10
00:12
2 min
2
24 km
3 Chandigarh (CDG)
00:25
01:10
45 min
2
38 km
4 Ambala Cant Jn (UMB)
02:00
02:20
20 min
2
105 km
5 Kurukshetra Jn (KKDE)
02:57
02:59
2 min
2
147 km
6 Karnal (KUN)
03:26
03:28
2 min
2
180 km
7 Panipat Jn (PNP)
03:59
04:01
2 min
2
214 km
8 Samalkha (SMK)
04:16
04:18
2 min
2
231 km
9 Ganaur (GNU)
04:31
04:33
2 min
2
243 km
10 Sonipat (SNP)
04:49
04:51
2 min
2
259 km
11 Adrsh Ngr Delhi (ANDI)
05:46
05:48
2 min
2
293 km
12 Subzi Mandi (SZM)
06:06
06:08
2 min
2
300 km
13 Delhi (DLI)
06:30
07:00
30 min
2
302 km
14 Ghaziabad (GZB)
07:33
07:35
2 min
2
322 km
15 Khurja Jn (KRJ)
08:45
08:50
5 min
2
385 km
16 Aligarh Jn (ALJN)
09:30
09:35
5 min
2
428 km
17 Hathras Jn (HRS)
10:00
10:02
2 min
2
458 km
18 Tundla Jn (TDL)
10:45
10:50
5 min
2
506 km
19 Firozabad (FZD)
11:06
11:08
2 min
2
523 km
20 Shikohabad Jn (SKB)
11:29
11:34
5 min
2
543 km
21 Etawah (ETW)
12:10
12:15
5 min
2
598 km
22 Phaphund (PHD)
12:52
12:54
2 min
2
654 km
23 Kanpur Central (CNB)
14:25
14:35
10 min
2
736 km
24 Fatehpur (FTP)
15:38
15:40
2 min
2
813 km
25 Allahabad Jn (ALD)
17:20
17:30
10 min
2
930 km
26 Mirzapur (MZP)
18:50
18:55
5 min
2
1020 km
27 Mughal Sarai Jn (MGS)
20:10
20:40
30 min
2
1083 km
28 Bhabua Road (BBU)
21:19
21:21
2 min
2
1135 km
29 Sasaram (SSM)
21:52
21:54
2 min
2
1183 km
30 Dehri On Sone (DOS)
22:10
22:12
2 min
2
1201 km
31 Gaya Jn (GAYA)
23:23
23:28
5 min
2
1286 km
32 Koderma (KQR)
00:44
00:46
2 min
3
1362 km
33 Hazaribagh Rd (HZD)
01:23
01:25
2 min
3
1410 km
34 Parasnath (PNME)
01:45
01:47
2 min
3
1438 km
35 Gomoh Jn (GMO)
02:30
02:40
10 min
3
1455 km
36 Dhanbad Jn (DHN)
03:25
03:35
10 min
3
1485 km
37 Asansol Jn (ASN)
04:24
04:29
5 min
3
1543 km
38 Durgapur (DGR)
05:02
05:06
4 min
3
1586 km
39 Barddhaman Jn (BWN)
05:56
06:01
5 min
3
1649 km
40 Howrah Jn (HWH)
07:30
0
3
1743 km

Train Kalka Mail -12312 from to passes through following stations:


Kalka, Chandi Mandir, Chandigarh, Ambala Cant Jn, Kurukshetra Jn, Karnal, Panipat Jn, Samalkha, Ganaur, Sonipat, Adrsh Ngr Delhi, Subzi Mandi, Delhi, Ghaziabad, Khurja Jn, Aligarh Jn, Hathras Jn, Tundla Jn, Firozabad, Shikohabad Jn, Etawah, Phaphund, Kanpur Central, Fatehpur, Allahabad Jn, Mirzapur, Mughal Sarai Jn, Bhabua Road, Sasaram, Dehri On Sone, Gaya Jn, Koderma, Hazaribagh Rd, Parasnath, Gomoh Jn, Dhanbad Jn, Asansol Jn, Durgapur, Barddhaman Jn, Howrah Jn,