Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Kalindi Express - 14724


  ()
1 Bhiwani (BNW)
18:15
0
1
0 km
2 Bhiwani City (BNWC)
18:20
18:22
2 min
1
6 km
3 Bamla (BMLL)
18:30
18:32
2 min
1
14 km
4 Kharak (KHRK)
18:40
18:42
2 min
1
22 km
5 Kalanaur Kalan (KLNK)
18:50
18:52
2 min
1
29 km
6 Lahli (LHLL)
19:13
19:15
2 min
1
36 km
7 Rohtak Jn (ROK)
19:45
19:50
5 min
1
50 km
8 Sampla (SPZ)
20:08
20:10
2 min
1
72 km
9 Bahadurgarh (BGZ)
20:24
20:26
2 min
1
90 km
10 Shakurbasti (SSB)
20:44
20:46
2 min
1
110 km
11 Delhi Kishangnj (DKZ)
21:01
21:03
2 min
1
117 km
12 Delhi (DLI)
21:30
22:00
30 min
1
120 km
13 Delhi Shahdara (DSA)
22:11
22:13
2 min
1
126 km
14 Ghaziabad (GZB)
22:42
22:44
2 min
1
140 km
15 Khurja Jn (KRJ)
23:28
23:30
2 min
1
202 km
16 Aligarh Jn (ALJN)
00:15
00:20
5 min
2
245 km
17 Tundla Jn (TDL)
02:05
02:15
10 min
2
323 km
18 Firozabad (FZD)
02:32
02:37
5 min
2
340 km
19 Shikohabad Jn (SKB)
03:00
03:10
10 min
2
360 km
20 Mainpuri (MNQ)
04:10
04:15
5 min
2
408 km
21 Bhongaon (BGQ)
04:43
04:45
2 min
2
422 km
22 Farrukhabad (FBD)
07:00
07:35
35 min
2
466 km
23 Fatehgarh (FGR)
07:49
07:51
2 min
2
471 km
24 Kamalganj (KLJ)
08:03
08:05
2 min
2
484 km
25 Gursahaiganj (GHJ)
08:22
08:24
2 min
2
503 km
26 Kannauj (KJN)
08:48
08:50
2 min
2
525 km
27 Bilhaur (BLU)
09:14
09:16
2 min
2
550 km
28 Barrajpur (BJR)
09:32
09:34
2 min
2
570 km
29 Kanpur Anwrganj (CPA)
10:40
11:00
20 min
2
603 km
30 Kanpur Central (CNB)
11:10
0
2
605 km

Train Kalindi Express -14724 from to passes through following stations:


Bhiwani, Bhiwani City, Bamla, Kharak, Kalanaur Kalan, Lahli, Rohtak Jn, Sampla, Bahadurgarh, Shakurbasti, Delhi Kishangnj, Delhi, Delhi Shahdara, Ghaziabad, Khurja Jn, Aligarh Jn, Tundla Jn, Firozabad, Shikohabad Jn, Mainpuri, Bhongaon, Farrukhabad, Fatehgarh, Kamalganj, Gursahaiganj, Kannauj, Bilhaur, Barrajpur, Kanpur Anwrganj, Kanpur Central,