Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Jodhpur Banglore Express - 16507


  ()
1 Jodhpur Jn (JU)
05:30
0
1
0 km
2 Luni Jn (LUNI)
06:08
06:11
3 min
1
32 km
3 Pali Marwar (PMY)
06:41
06:43
2 min
1
73 km
4 Marwar Jn (MJ)
07:36
07:39
3 min
1
104 km
5 Falna (FA)
08:26
08:28
2 min
1
170 km
6 Jawai Bandh (JWB)
08:46
08:48
2 min
1
186 km
7 Abu Road (ABR)
10:29
10:39
10 min
1
269 km
8 Palanpur Jn (PNU)
11:48
11:50
2 min
1
322 km
9 Mahesana Jn (MSH)
13:03
13:05
2 min
1
387 km
10 Ahmedabad Jn (ADI)
14:30
14:55
25 min
1
455 km
11 Nadiad Jn (ND)
15:40
15:42
2 min
1
500 km
12 Anand Jn (ANND)
16:00
16:02
2 min
1
519 km
13 Vadodara Jn (BRC)
16:47
16:52
5 min
1
554 km
14 Bharuch Jn (BH)
17:53
17:55
2 min
1
624 km
15 Surat (ST)
19:05
19:15
10 min
1
683 km
16 Navsari (NVS)
19:45
19:47
2 min
1
713 km
17 Valsad (BL)
20:23
20:25
2 min
1
752 km
18 Vapi (VAPI)
20:49
20:51
2 min
1
776 km
19 Vasai Road (BSR)
23:35
23:40
5 min
1
898 km
20 Bhiwandi Road (BIRD)
00:11
00:13
2 min
2
926 km
21 Kalyan Jn (KYN)
01:05
01:10
5 min
2
950 km
22 Karjat (KJT)
02:08
02:10
2 min
2
997 km
23 Lonavala (LNL)
02:58
03:00
2 min
2
1025 km
24 Pune Jn (PUNE)
04:10
04:20
10 min
2
1089 km
25 Satara (STR)
07:10
07:13
3 min
2
1234 km
26 Karad (KRD)
08:08
08:10
2 min
2
1293 km
27 Sangli (SLI)
09:27
09:30
3 min
2
1361 km
28 Miraj Jn (MRJ)
10:30
10:35
5 min
2
1368 km
29 Ghatprabha (GPB)
12:03
12:05
2 min
2
1447 km
30 Belgaum (BGM)
13:25
13:30
5 min
2
1505 km
31 Londa Jn (LD)
14:15
14:17
2 min
2
1556 km
32 Dharwar (DWR)
16:15
16:25
10 min
2
1627 km
33 Hubli Jn (UBL)
17:30
17:40
10 min
2
1647 km
34 Haveri (HVR)
18:48
18:50
2 min
2
1722 km
35 Ranibennur (RNR)
19:18
19:20
2 min
2
1754 km
36 Harihar (HRR)
19:50
19:55
5 min
2
1777 km
37 Davangere (DVG)
20:13
20:15
2 min
2
1790 km
38 Birur Jn (RRB)
21:55
21:57
2 min
2
1905 km
39 Arsikere Jn (ASK)
22:45
22:50
5 min
2
1950 km
40 Tiptur (TTR)
23:28
23:30
2 min
2
1976 km
41 Tumkur (TK)
01:55
02:00
5 min
3
2046 km
42 Yesvantpur Jn (YPR)
03:20
03:25
5 min
3
2110 km
43 Malleswaram (MWM)
03:28
03:30
2 min
3
2113 km
44 Bangalore Cy Jn (SBC)
04:00
0
3
2116 km

Train Jodhpur Banglore Express -16507 from to passes through following stations:


Jodhpur Jn, Luni Jn, Pali Marwar, Marwar Jn, Falna, Jawai Bandh, Abu Road, Palanpur Jn, Mahesana Jn, Ahmedabad Jn, Nadiad Jn, Anand Jn, Vadodara Jn, Bharuch Jn, Surat, Navsari, Valsad, Vapi, Vasai Road, Bhiwandi Road, Kalyan Jn, Karjat, Lonavala, Pune Jn, Satara, Karad, Sangli, Miraj Jn, Ghatprabha, Belgaum, Londa Jn, Dharwar, Hubli Jn, Haveri, Ranibennur, Harihar, Davangere, Birur Jn, Arsikere Jn, Tiptur, Tumkur, Yesvantpur Jn, Malleswaram, Bangalore Cy Jn,