Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Jaipur Express - 12975


  ()
1 Mysore Jn (MYS)
10:15
0
1
0 km
2 Mandya (MYA)
10:53
10:55
2 min
1
45 km
3 Bangalore Cy Jn (SBC)
12:55
13:05
10 min
1
139 km
4 Bangalore Cant (BNC)
13:15
13:20
5 min
1
143 km
5 Hindupur (HUP)
15:14
15:15
1 min
1
249 km
6 Dharmavaram Jn (DMM)
17:00
17:05
5 min
1
328 km
7 Anantapur (ATP)
17:39
17:40
1 min
1
361 km
8 Guntakal Jn (GTL)
19:15
19:30
15 min
1
447 km
9 DHNE (DHNE)
21:00
21:05
5 min
1
515 km
10 Kurnool Town (KRNT)
21:52
21:54
2 min
1
569 km
11 Gadwal (GWD)
22:59
23:00
1 min
1
624 km
12 Mahbubnagar (MBNR)
00:10
00:12
2 min
2
699 km
13 Jadcherla (JCL)
00:27
00:28
1 min
2
717 km
14 Kacheguda (KCG)
02:05
02:15
10 min
2
805 km
15 Kazipet Jn (KZJ)
04:20
04:22
2 min
2
943 km
16 Mancheral (MCI)
05:29
05:30
1 min
2
1049 km
17 Belampalli (BPA)
05:54
05:55
1 min
2
1069 km
18 Sirpur Kagazngr (SKZR)
06:24
06:25
1 min
2
1107 km
19 Balharshah (BPQ)
07:50
08:00
10 min
2
1177 km
20 Chandrapur (CD)
08:19
08:20
1 min
2
1191 km
21 Sevagram (SEGM)
09:59
10:00
1 min
2
1312 km
22 Nagpur (NGP)
11:05
11:15
10 min
2
1388 km
23 Pandhurna (PAR)
12:37
12:38
1 min
2
1492 km
24 Betul (BZU)
14:04
14:05
1 min
2
1578 km
25 Itarsi Jn (ET)
16:05
16:10
5 min
2
1685 km
26 Hoshangabad (HBD)
16:29
16:30
1 min
2
1703 km
27 Habibganj (HBJ)
17:39
17:40
1 min
2
1771 km
28 Bhopal Jn (BPL)
18:10
18:20
10 min
2
1777 km
29 Bairagarh (BIH)
18:37
18:38
1 min
2
1787 km
30 Sehore (SEH)
19:02
19:03
1 min
2
1816 km
31 Shujalpur (SJP)
19:43
19:44
1 min
2
1857 km
32 Berchha (BCH)
20:22
20:23
1 min
2
1900 km
33 Ujjain Jn (UJN)
21:25
21:35
10 min
2
1960 km
34 Nagda Jn (NAD)
22:45
23:10
25 min
2
2015 km
35 Vikramgarh Alot (VMA)
23:37
23:38
1 min
2
2055 km
36 Shamgarh (SGZ)
00:15
00:16
1 min
3
2107 km
37 Bhawani Mandi (BWM)
00:39
00:40
1 min
3
2140 km
38 Kota Jn (KOTA)
02:00
02:10
10 min
3
2240 km
39 Sawai Madhopur (SWM)
03:40
04:00
20 min
3
2348 km
40 Jaipur (JP)
05:55
0
3
2479 km

Train Jaipur Express -12975 from to passes through following stations:


Mysore Jn, Mandya, Bangalore Cy Jn, Bangalore Cant, Hindupur, Dharmavaram Jn, Anantapur, Guntakal Jn, DHNE, Kurnool Town, Gadwal, Mahbubnagar, Jadcherla, Kacheguda, Kazipet Jn, Mancheral, Belampalli, Sirpur Kagazngr, Balharshah, Chandrapur, Sevagram, Nagpur, Pandhurna, Betul, Itarsi Jn, Hoshangabad, Habibganj, Bhopal Jn, Bairagarh, Sehore, Shujalpur, Berchha, Ujjain Jn, Nagda Jn, Vikramgarh Alot, Shamgarh, Bhawani Mandi, Kota Jn, Sawai Madhopur, Jaipur,