Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Howrah Express - 12833


  ()
1 Ahmedabad Jn (ADI)
23:55
0
1
0 km
2 Maninagar (MAN)
00:03
00:05
2 min
2
4 km
3 Nadiad Jn (ND)
00:46
00:48
2 min
2
46 km
4 Anand Jn (ANND)
01:03
01:05
2 min
2
64 km
5 Vadodara Jn (BRC)
01:50
01:57
7 min
2
100 km
6 Bharuch Jn (BH)
02:56
02:58
2 min
2
170 km
7 Surat (ST)
03:55
04:00
5 min
2
229 km
8 Udhna Jn (UDN)
04:07
04:09
2 min
2
233 km
9 Bardoli (BIY)
04:35
04:37
2 min
2
260 km
10 Madhi (MID)
04:52
04:54
2 min
2
275 km
11 Vyara (VYA)
05:09
05:11
2 min
2
290 km
12 Navapur (NWU)
05:58
06:00
2 min
2
332 km
13 Nandurbar (NDB)
07:15
07:23
8 min
2
389 km
14 Dondaicha (DDE)
08:00
08:02
2 min
2
424 km
15 Sindkheda (SNK)
08:24
08:26
2 min
2
443 km
16 Amalner (AN)
09:15
09:18
3 min
2
485 km
17 Dharangaon (DXG)
09:55
09:57
2 min
2
510 km
18 Jalgaon Jn (JL)
10:43
10:45
2 min
2
540 km
19 Bhusaval Jn (BSL)
11:15
11:20
5 min
2
564 km
20 Malkapur (MKU)
12:13
12:15
2 min
2
614 km
21 Nandura (NN)
12:38
12:40
2 min
2
642 km
22 Jalamb Jn (JM)
12:48
12:50
2 min
2
654 km
23 Shegaon (SEG)
12:58
13:00
2 min
2
667 km
24 Akola Jn (AK)
13:35
13:40
5 min
2
704 km
25 Murtajapur (MZR)
14:13
14:15
2 min
2
742 km
26 Badnera Jn (BD)
14:55
15:00
5 min
2
783 km
27 Chandur (CND)
15:20
15:22
2 min
2
812 km
28 Dhamangaon (DMN)
15:35
15:37
2 min
2
828 km
29 Pulgaon Jn (PLO)
15:52
15:54
2 min
2
849 km
30 Wardha Jn (WR)
16:20
16:23
3 min
2
878 km
31 Ajni (AJNI)
17:24
17:26
2 min
2
954 km
32 Nagpur (NGP)
17:50
18:00
10 min
2
957 km
33 Kamptee (KP)
18:18
18:20
2 min
2
971 km
34 Bhandara Road (BRD)
18:50
18:52
2 min
2
1019 km
35 Tumsar Road (TMR)
19:06
19:08
2 min
2
1037 km
36 Tirora (TRO)
19:23
19:25
2 min
2
1057 km
37 Gondia Jn (G)
19:56
19:58
2 min
2
1087 km
38 Amgaon (AGN)
20:12
20:14
2 min
2
1109 km
39 Dongargarh (DGG)
20:56
20:58
2 min
2
1160 km
40 Raj Nandgaon (RJN)
21:19
21:21
2 min
2
1191 km
41 Durg (DURG)
22:10
22:15
5 min
2
1221 km
42 Bhilai Pwr Hs (BPHB)
22:24
22:26
2 min
2
1230 km
43 Raipur Jn (R)
22:55
23:05
10 min
2
1257 km
44 Tilda (TLD)
23:35
23:37
2 min
2
1295 km
45 Bhatapara (BYT)
23:55
23:57
2 min
2
1321 km
46 Bilaspur Jn (BSP)
00:55
01:10
15 min
3
1368 km
47 Akaltara (AKT)
01:31
01:33
2 min
3
1395 km
48 Naila (NIA)
01:46
01:48
2 min
3
1410 km
49 Champa (CPH)
02:00
02:03
3 min
3
1420 km
50 Baradwar (BUA)
02:13
02:15
2 min
3
1436 km
51 Kharsia (KHS)
02:36
02:38
2 min
3
1466 km
52 Raigarh (RIG)
03:00
03:02
2 min
3
1500 km
53 Belpahar (BPH)
03:41
03:43
2 min
3
1551 km
54 Brajrajnagar (BRJN)
03:53
03:55
2 min
3
1560 km
55 Jharsuguda Jn (JSG)
05:00
05:02
2 min
3
1573 km
56 Bamra (BMB)
05:30
05:32
2 min
3
1610 km
57 Raj Gangpur (GP)
06:00
06:02
2 min
3
1645 km
58 Rourkela (ROU)
06:30
06:50
20 min
3
1675 km
59 Chakradharpur (CKP)
08:08
08:15
7 min
3
1776 km
60 Tatanagar Jn (TATA)
09:17
09:32
15 min
3
1838 km
61 Kharagpur Jn (KGP)
11:20
11:25
5 min
3
1972 km
62 Howrah Jn (HWH)
13:30
0
3
2087 km

Train Howrah Express -12833 from to passes through following stations:


Ahmedabad Jn, Maninagar, Nadiad Jn, Anand Jn, Vadodara Jn, Bharuch Jn, Surat, Udhna Jn, Bardoli, Madhi, Vyara, Navapur, Nandurbar, Dondaicha, Sindkheda, Amalner, Dharangaon, Jalgaon Jn, Bhusaval Jn, Malkapur, Nandura, Jalamb Jn, Shegaon, Akola Jn, Murtajapur, Badnera Jn, Chandur, Dhamangaon, Pulgaon Jn, Wardha Jn, Ajni, Nagpur, Kamptee, Bhandara Road, Tumsar Road, Tirora, Gondia Jn, Amgaon, Dongargarh, Raj Nandgaon, Durg, Bhilai Pwr Hs, Raipur Jn, Tilda, Bhatapara, Bilaspur Jn, Akaltara, Naila, Champa, Baradwar, Kharsia, Raigarh, Belpahar, Brajrajnagar, Jharsuguda Jn, Bamra, Raj Gangpur, Rourkela, Chakradharpur, Tatanagar Jn, Kharagpur Jn, Howrah Jn,