Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Himsagar Express - 16318


  ()
1 Jammu Tawi (JAT)
23:45
0
1
0 km
2 Samba (SMBX)
00:12
00:14
2 min
2
33 km
3 Kathua (KTHU)
00:48
00:50
2 min
2
77 km
4 Chakki Bank (CHKB)
01:35
01:40
5 min
2
100 km
5 Mukerian (MEX)
02:13
02:15
2 min
2
139 km
6 Dasuya (DZA)
02:32
02:34
2 min
2
155 km
7 Tanda Urmar (TDO)
02:50
02:52
2 min
2
170 km
8 Jalandhar Cant (JRC)
03:40
03:45
5 min
2
213 km
9 Phagwara Jn (PGW)
03:58
04:00
2 min
2
229 km
10 Phillaur Jn (PHR)
04:18
04:20
2 min
2
251 km
11 Ludhiana Jn (LDH)
05:05
05:20
15 min
2
265 km
12 Kila Raipur (QRP)
05:36
05:38
2 min
2
282 km
13 Ahmadgarh (AHH)
05:45
05:47
2 min
2
291 km
14 Malerkotla (MET)
06:03
06:05
2 min
2
310 km
15 Dhuri Jn (DUI)
06:35
06:45
10 min
2
327 km
16 Sangrur (SAG)
07:08
07:10
2 min
2
343 km
17 Sunam (SFM)
07:36
07:38
2 min
2
355 km
18 Lehra Gaga (LHA)
08:05
08:07
2 min
2
377 km
19 Jakhal Jn (JHL)
08:55
09:00
5 min
2
393 km
20 Tohana (TUN)
09:11
09:13
2 min
2
405 km
21 Narwana Jn (NRW)
09:33
09:35
2 min
2
431 km
22 Uchana (UCA)
09:48
09:50
2 min
2
446 km
23 Barsola (BZO)
10:00
10:02
2 min
2
457 km
24 Jind Jn (JIND)
10:20
10:25
5 min
2
465 km
25 Julana (JNA)
10:46
10:48
2 min
2
490 km
26 Rohtak Jn (ROK)
11:25
11:30
5 min
2
522 km
27 Bahadurgarh (BGZ)
11:59
12:01
2 min
2
562 km
28 Shakurbasti (SSB)
12:24
12:26
2 min
2
582 km
29 New Delhi (NDLS)
13:15
14:25
1 hrs 10 min
2
593 km
30 H Nizamuddin (NZM)
14:45
14:50
5 min
2
600 km
31 Faridabad (FDB)
15:08
15:10
2 min
2
621 km
32 Agra Cantt (AGC)
18:30
18:35
5 min
2
787 km
33 Dhaulpur (DHO)
19:10
19:12
2 min
2
840 km
34 Gwalior (GWL)
20:09
20:12
3 min
2
906 km
35 Jhansi Jn (JHS)
21:35
21:45
10 min
2
1003 km
36 Bhopal Jn (BPL)
01:50
02:00
10 min
3
1294 km
37 Itarsi Jn (ET)
03:35
03:45
10 min
3
1386 km
38 Nagpur (NGP)
08:25
08:40
15 min
3
1683 km
39 Sevagram (SEGM)
09:39
09:41
2 min
3
1759 km
40 Chandrapur (CD)
11:18
11:20
2 min
3
1880 km
41 Balharshah (BPQ)
11:50
12:00
10 min
3
1894 km
42 Ramgundam (RDM)
13:50
13:52
2 min
3
2035 km
43 Warangal (WL)
15:28
15:33
5 min
3
2138 km
44 Khammam (KMT)
17:08
17:10
2 min
3
2245 km
45 Vijayawada Jn (BZA)
19:05
19:20
15 min
3
2346 km
46 Tenali Jn (TEL)
19:46
19:48
2 min
3
2378 km
47 Ongole (OGL)
21:11
21:13
2 min
3
2485 km
48 Nellore (NLR)
22:27
22:29
2 min
3
2601 km
49 Gudur Jn (GDR)
23:41
23:43
2 min
3
2639 km
50 Renigunta Jn (RU)
00:55
01:05
10 min
4
2722 km
51 Tirupati (TPTY)
01:20
01:22
2 min
4
2732 km
52 Chittor (CTO)
02:33
02:35
2 min
4
2804 km
53 Katpadi Jn (KPD)
03:48
03:50
2 min
4
2836 km
54 Jolarpettai (JTJ)
05:03
05:05
2 min
4
2920 km
55 Salem Jn (SA)
06:35
06:40
5 min
4
3040 km
56 Erode Jn (ED)
07:50
08:20
30 min
4
3103 km
57 Tiruppur (TUP)
09:08
09:10
2 min
4
3153 km
58 Coimbatore Jn (CBE)
10:05
10:10
5 min
4
3203 km
59 Palghat (PGT)
11:10
11:15
5 min
4
3258 km
60 Ottappalam (OTP)
11:43
11:45
2 min
4
3289 km
61 Trichur (TCR)
12:50
12:55
5 min
4
3335 km
62 Alwaye (AWY)
13:45
13:50
5 min
4
3389 km
63 Ernakulam Town (ERN)
14:15
14:25
10 min
4
3406 km
64 Kottayam (KTYM)
15:35
15:40
5 min
4
3469 km
65 Tiruvalla (TRVL)
16:08
16:10
2 min
4
3494 km
66 Chengannur (CNGR)
16:18
16:20
2 min
4
3503 km
67 Quilon Jn (QLN)
17:40
17:45
5 min
4
3564 km
68 Trivandrum Pett (TVP)
18:48
18:50
2 min
4
3626 km
69 Trivandrum Cntl (TVC)
19:15
19:30
15 min
4
3629 km
70 Kulitthurai (KZT)
20:08
20:10
2 min
4
3666 km
71 Nagarcoil Jn (NCJ)
21:10
21:15
5 min
4
3700 km
72 Kanyakumari (CAPE)
22:15
0
4
3715 km

Train Himsagar Express -16318 from to passes through following stations:


Jammu Tawi, Samba, Kathua, Chakki Bank, Mukerian, Dasuya, Tanda Urmar, Jalandhar Cant, Phagwara Jn, Phillaur Jn, Ludhiana Jn, Kila Raipur, Ahmadgarh, Malerkotla, Dhuri Jn, Sangrur, Sunam, Lehra Gaga, Jakhal Jn, Tohana, Narwana Jn, Uchana, Barsola, Jind Jn, Julana, Rohtak Jn, Bahadurgarh, Shakurbasti, New Delhi, H Nizamuddin, Faridabad, Agra Cantt, Dhaulpur, Gwalior, Jhansi Jn, Bhopal Jn, Itarsi Jn, Nagpur, Sevagram, Chandrapur, Balharshah, Ramgundam, Warangal, Khammam, Vijayawada Jn, Tenali Jn, Ongole, Nellore, Gudur Jn, Renigunta Jn, Tirupati, Chittor, Katpadi Jn, Jolarpettai, Salem Jn, Erode Jn, Tiruppur, Coimbatore Jn, Palghat, Ottappalam, Trichur, Alwaye, Ernakulam Town, Kottayam, Tiruvalla, Chengannur, Quilon Jn, Trivandrum Pett, Trivandrum Cntl, Kulitthurai, Nagarcoil Jn, Kanyakumari,