Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Himsagar Express - 16317


  ()
1 Kanyakumari (CAPE)
14:00
0
1
0 km
2 Nagarcoil Jn (NCJ)
14:20
14:25
5 min
1
16 km
3 Kulitthurai (KZT)
14:54
14:55
1 min
1
49 km
4 Trivandrum Cntl (TVC)
15:55
16:05
10 min
1
87 km
5 Quilon Jn (QLN)
17:05
17:10
5 min
1
152 km
6 Chengannur (CNGR)
18:14
18:15
1 min
1
213 km
7 Tiruvalla (TRVL)
18:23
18:25
2 min
1
222 km
8 Kottayam (KTYM)
19:05
19:10
5 min
1
247 km
9 Ernakulam Town (ERN)
20:30
20:40
10 min
1
310 km
10 Alwaye (AWY)
21:00
21:05
5 min
1
326 km
11 Trichur (TCR)
22:00
22:05
5 min
1
381 km
12 Ottappalam (OTP)
23:04
23:05
1 min
1
427 km
13 Palghat (PGT)
23:40
23:45
5 min
1
458 km
14 Coimbatore Jn (CBE)
00:50
00:55
5 min
2
513 km
15 Erode Jn (ED)
02:45
03:05
20 min
2
613 km
16 Salem Jn (SA)
04:00
04:05
5 min
2
676 km
17 Jolarpettai (JTJ)
05:55
06:00
5 min
2
796 km
18 Katpadi Jn (KPD)
07:08
07:10
2 min
2
879 km
19 Chittor (CTO)
07:39
07:40
1 min
2
912 km
20 Tirupati (TPTY)
09:08
09:10
2 min
2
984 km
21 Renigunta Jn (RU)
09:30
09:40
10 min
2
994 km
22 Gudur Jn (GDR)
11:23
11:25
2 min
2
1077 km
23 Nellore (NLR)
11:50
11:51
1 min
2
1115 km
24 Ongole (OGL)
13:17
13:18
1 min
2
1231 km
25 Tenali Jn (TEL)
14:34
14:35
1 min
2
1338 km
26 Vijayawada Jn (BZA)
16:00
16:20
20 min
2
1370 km
27 Khammam (KMT)
17:30
17:32
2 min
2
1471 km
28 Warangal (WL)
19:40
19:45
5 min
2
1578 km
29 Ramgundam (RDM)
21:04
21:06
2 min
2
1680 km
30 Balharshah (BPQ)
23:30
23:40
10 min
2
1822 km
31 Chandrapur (CD)
23:55
23:57
2 min
2
1836 km
32 Sevagram (SEGM)
01:34
01:36
2 min
3
1957 km
33 Nagpur (NGP)
02:45
02:55
10 min
3
2033 km
34 Itarsi Jn (ET)
07:35
07:45
10 min
3
2330 km
35 Bhopal Jn (BPL)
09:25
09:35
10 min
3
2422 km
36 Jhansi Jn (JHS)
13:55
14:05
10 min
3
2713 km
37 Gwalior (GWL)
15:30
15:35
5 min
3
2810 km
38 Dhaulpur (DHO)
16:23
16:24
1 min
3
2876 km
39 Agra Cantt (AGC)
17:25
17:30
5 min
3
2928 km
40 Faridabad (FDB)
20:00
20:01
1 min
3
3095 km
41 H Nizamuddin (NZM)
20:40
21:10
30 min
3
3116 km
42 New Delhi (NDLS)
21:40
00:10
2 hrs 30 min
4
3123 km
43 Shakurbasti (SSB)
00:41
00:42
1 min
4
3134 km
44 Bahadurgarh (BGZ)
01:01
01:02
1 min
4
3154 km
45 Rohtak Jn (ROK)
01:35
01:40
5 min
4
3194 km
46 Jind Jn (JIND)
02:35
02:40
5 min
4
3251 km
47 Narwana Jn (NRW)
03:06
03:07
1 min
4
3285 km
48 Tohana (TUN)
03:28
03:29
1 min
4
3311 km
49 Jakhal Jn (JHL)
04:05
04:10
5 min
4
3323 km
50 Lehra Gaga (LHA)
04:24
04:25
1 min
4
3339 km
51 Sunam (SFM)
04:43
04:44
1 min
4
3361 km
52 Sangrur (SAG)
04:57
04:58
1 min
4
3373 km
53 Dhuri Jn (DUI)
05:15
05:20
5 min
4
3389 km
54 Malerkotla (MET)
05:39
05:40
1 min
4
3406 km
55 Ahmadgarh (AHH)
06:10
06:11
1 min
4
3425 km
56 Kila Raipur (QRP)
06:26
06:27
1 min
4
3434 km
57 Ludhiana Jn (LDH)
06:55
07:05
10 min
4
3451 km
58 Phillaur Jn (PHR)
07:19
07:20
1 min
4
3464 km
59 Phagwara Jn (PGW)
07:44
07:45
1 min
4
3487 km
60 Jalandhar Cant (JRC)
08:05
08:10
5 min
4
3503 km
61 Tanda Urmar (TDO)
08:44
08:45
1 min
4
3546 km
62 Dasuya (DZA)
09:02
09:03
1 min
4
3561 km
63 Mukerian (MEX)
09:45
09:46
1 min
4
3577 km
64 Chakki Bank (CHKB)
10:35
10:55
20 min
4
3616 km
65 Kathua (KTHU)
11:40
11:41
1 min
4
3639 km
66 Samba (SMBX)
12:43
12:44
1 min
4
3683 km
67 Jammu Tawi (JAT)
13:45
0
4
3715 km

Train Himsagar Express -16317 from to passes through following stations:


Kanyakumari, Nagarcoil Jn, Kulitthurai, Trivandrum Cntl, Quilon Jn, Chengannur, Tiruvalla, Kottayam, Ernakulam Town, Alwaye, Trichur, Ottappalam, Palghat, Coimbatore Jn, Erode Jn, Salem Jn, Jolarpettai, Katpadi Jn, Chittor, Tirupati, Renigunta Jn, Gudur Jn, Nellore, Ongole, Tenali Jn, Vijayawada Jn, Khammam, Warangal, Ramgundam, Balharshah, Chandrapur, Sevagram, Nagpur, Itarsi Jn, Bhopal Jn, Jhansi Jn, Gwalior, Dhaulpur, Agra Cantt, Faridabad, H Nizamuddin, New Delhi, Shakurbasti, Bahadurgarh, Rohtak Jn, Jind Jn, Narwana Jn, Tohana, Jakhal Jn, Lehra Gaga, Sunam, Sangrur, Dhuri Jn, Malerkotla, Ahmadgarh, Kila Raipur, Ludhiana Jn, Phillaur Jn, Phagwara Jn, Jalandhar Cant, Tanda Urmar, Dasuya, Mukerian, Chakki Bank, Kathua, Samba, Jammu Tawi,