Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Himgiri Express - 12332


  ()
1 Jammu Tawi (JAT)
22:45
0
1
0 km
2 Kathua (KTHU)
23:41
23:43
2 min
1
77 km
3 Chakki Bank (CHKB)
00:25
00:30
5 min
2
100 km
4 Jalandhar Cant (JRC)
02:20
02:25
5 min
2
213 km
5 Phagwara Jn (PGW)
02:38
02:40
2 min
2
229 km
6 Ludhiana Jn (LDH)
03:25
03:35
10 min
2
265 km
7 Ambala Cant Jn (UMB)
05:15
05:25
10 min
2
378 km
8 Jagadhri (JUD)
06:03
06:05
2 min
2
429 km
9 Saharanpur (SRE)
06:45
06:55
10 min
2
460 km
10 Moradabad (MB)
09:45
10:00
15 min
2
652 km
11 Bareilly (BE)
11:15
11:20
5 min
2
743 km
12 Lucknow (LKO)
15:15
15:30
15 min
2
978 km
13 Nihalgarh (NHH)
16:45
16:47
2 min
2
1067 km
14 Sultanpur (SLN)
17:30
17:35
5 min
2
1118 km
15 Jaunpur City (JOP)
18:48
18:50
2 min
2
1203 km
16 Varanasi Jn (BSB)
21:10
21:20
10 min
2
1261 km
17 Mughal Sarai Jn (MGS)
22:05
22:25
20 min
2
1278 km
18 Buxar (BXR)
23:35
23:37
2 min
2
1372 km
19 Ara (ARA)
00:20
00:22
2 min
3
1440 km
20 Danapur (DNR)
00:51
00:53
2 min
3
1480 km
21 Patna Jn (PNBE)
01:35
01:50
15 min
3
1489 km
22 Patna Saheb (PNC)
02:04
02:06
2 min
3
1499 km
23 Bakhtiyarpur Jn (BKP)
02:33
02:35
2 min
3
1535 km
24 Mokameh Jn (MKA)
03:11
03:13
2 min
3
1579 km
25 Kiul Jn (KIUL)
04:12
04:14
2 min
3
1613 km
26 Jamui (JMU)
04:34
04:36
2 min
3
1641 km
27 Jhajha (JAJ)
05:35
05:45
10 min
3
1667 km
28 Jasidih Jn (JSME)
06:17
06:22
5 min
3
1710 km
29 Madhupur Jn (MDP)
06:47
06:49
2 min
3
1739 km
30 Chittaranjan (CRJ)
07:27
07:29
2 min
3
1796 km
31 Asansol Jn (ASN)
08:05
08:20
15 min
3
1821 km
32 Howrah Jn (HWH)
11:15
0
3
2021 km

Train Himgiri Express -12332 from to passes through following stations:


Jammu Tawi, Kathua, Chakki Bank, Jalandhar Cant, Phagwara Jn, Ludhiana Jn, Ambala Cant Jn, Jagadhri, Saharanpur, Moradabad, Bareilly, Lucknow, Nihalgarh, Sultanpur, Jaunpur City, Varanasi Jn, Mughal Sarai Jn, Buxar, Ara, Danapur, Patna Jn, Patna Saheb, Bakhtiyarpur Jn, Mokameh Jn, Kiul Jn, Jamui, Jhajha, Jasidih Jn, Madhupur Jn, Chittaranjan, Asansol Jn, Howrah Jn,