Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Himgiri Express - 12331


  ()
1 Howrah Jn (HWH)
23:55
0
1
0 km
2 Asansol Jn (ASN)
02:26
02:36
10 min
2
200 km
3 Chittaranjan (CRJ)
03:00
03:01
1 min
2
225 km
4 Madhupur Jn (MDP)
03:40
03:42
2 min
2
282 km
5 Jasidih Jn (JSME)
04:55
05:00
5 min
2
311 km
6 Jhajha (JAJ)
06:25
06:35
10 min
2
355 km
7 Jamui (JMU)
06:54
06:55
1 min
2
381 km
8 Kiul Jn (KIUL)
07:19
07:21
2 min
2
409 km
9 Mokameh Jn (MKA)
07:53
07:55
2 min
2
443 km
10 Bakhtiyarpur Jn (BKP)
08:25
08:27
2 min
2
486 km
11 Patna Saheb (PNC)
09:09
09:10
1 min
2
522 km
12 Patna Jn (PNBE)
10:00
10:15
15 min
2
532 km
13 Danapur (DNR)
10:30
10:32
2 min
2
541 km
14 Ara (ARA)
11:12
11:14
2 min
2
581 km
15 Buxar (BXR)
11:58
12:00
2 min
2
649 km
16 Mughal Sarai Jn (MGS)
13:45
14:05
20 min
2
744 km
17 Varanasi Jn (BSB)
14:36
14:46
10 min
2
760 km
18 Jaunpur City (JOP)
15:36
15:37
1 min
2
818 km
19 Sultanpur (SLN)
16:40
16:45
5 min
2
904 km
20 Nihalgarh (NHH)
17:21
17:22
1 min
2
954 km
21 Lucknow (LKO)
19:30
19:40
10 min
2
1043 km
22 Bareilly (BE)
23:15
23:20
5 min
2
1278 km
23 Moradabad (MB)
00:45
00:55
10 min
3
1369 km
24 Saharanpur (SRE)
04:05
04:15
10 min
3
1562 km
25 Jagadhri (JUD)
04:42
04:43
1 min
3
1592 km
26 Ambala Cant Jn (UMB)
05:35
05:43
8 min
3
1643 km
27 Ludhiana Jn (LDH)
07:25
07:35
10 min
3
1756 km
28 Phagwara Jn (PGW)
08:09
08:10
1 min
3
1792 km
29 Jalandhar Cant (JRC)
08:30
08:35
5 min
3
1809 km
30 Chakki Bank (CHKB)
10:10
10:15
5 min
3
1921 km
31 Jammu Tawi (JAT)
12:15
0
3
2021 km

Train Himgiri Express -12331 from to passes through following stations:


Howrah Jn, Asansol Jn, Chittaranjan, Madhupur Jn, Jasidih Jn, Jhajha, Jamui, Kiul Jn, Mokameh Jn, Bakhtiyarpur Jn, Patna Saheb, Patna Jn, Danapur, Ara, Buxar, Mughal Sarai Jn, Varanasi Jn, Jaunpur City, Sultanpur, Nihalgarh, Lucknow, Bareilly, Moradabad, Saharanpur, Jagadhri, Ambala Cant Jn, Ludhiana Jn, Phagwara Jn, Jalandhar Cant, Chakki Bank, Jammu Tawi,