Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Himachal Express - 14553


  ()
1 Delhi (DLI)
22:15
0
1
0 km
2 Subzi Mandi (SZM)
22:28
22:30
2 min
1
3 km
3 Badli (BHD)
22:44
22:46
2 min
1
14 km
4 Narela (NUR)
23:00
23:02
2 min
1
26 km
5 Sonipat (SNP)
23:19
23:21
2 min
1
44 km
6 Samalkha (SMK)
23:46
23:48
2 min
1
72 km
7 Panipat Jn (PNP)
00:35
00:37
2 min
2
89 km
8 Karnal (KUN)
01:04
01:06
2 min
2
123 km
9 Kurukshetra Jn (KKDE)
01:37
01:39
2 min
2
156 km
10 Ambala Cant Jn (UMB)
02:50
03:00
10 min
2
198 km
11 Ambala City (UBC)
03:11
03:13
2 min
2
205 km
12 Rajpura Jn (RPJ)
03:31
03:33
2 min
2
226 km
13 Sirhind Jn (SIR)
03:55
04:00
5 min
2
251 km
14 Fatehgarh Sahib (FGSB)
04:04
04:06
2 min
2
255 km
15 Bassi Pathanam (BSPN)
04:13
04:15
2 min
2
259 km
16 Morinda (MRND)
04:31
04:33
2 min
2
275 km
17 Kurali (KRLI)
04:43
04:45
2 min
2
283 km
18 Rupnagar (RPAR)
05:10
05:15
5 min
2
299 km
19 Ghanauli (GANL)
05:23
05:25
2 min
2
308 km
20 Kiratpur Sahib (KART)
05:48
05:50
2 min
2
327 km
21 Anandpur Sahib (ANSB)
06:11
06:13
2 min
2
335 km
22 Nangal Dam (NLDM)
06:55
07:15
20 min
2
355 km
23 Naya Nangal (NNGL)
07:19
07:21
2 min
2
357 km
24 Raimehatpur (MTPR)
07:27
07:29
2 min
2
361 km
25 Una Himachal (UHL)
07:50
0
2
371 km

Train Himachal Express -14553 from to passes through following stations:


Delhi, Subzi Mandi, Badli, Narela, Sonipat, Samalkha, Panipat Jn, Karnal, Kurukshetra Jn, Ambala Cant Jn, Ambala City, Rajpura Jn, Sirhind Jn, Fatehgarh Sahib, Bassi Pathanam, Morinda, Kurali, Rupnagar, Ghanauli, Kiratpur Sahib, Anandpur Sahib, Nangal Dam, Naya Nangal, Raimehatpur, Una Himachal,