Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Hemkunt Express - 14610


  ()
1 Jammu Tawi (JAT)
18:40
0
1
0 km
2 Ghagwal (GHGL)
19:12
19:14
2 min
1
42 km
3 Hira Nagar (HRNR)
19:23
19:25
2 min
1
48 km
4 Kathua (KTHU)
19:50
19:52
2 min
1
77 km
5 Chakki Bank (CHKB)
20:30
20:35
5 min
1
100 km
6 Mukerian (MEX)
21:08
21:10
2 min
1
139 km
7 Dasuya (DZA)
21:27
21:29
2 min
1
155 km
8 Tanda Urmar (TDO)
21:59
22:01
2 min
1
170 km
9 Jalandhar Cant (JRC)
23:00
23:05
5 min
1
213 km
10 Ludhiana Jn (LDH)
00:40
00:50
10 min
2
265 km
11 Sirhind Jn (SIR)
01:48
01:50
2 min
2
325 km
12 Ambala Cant Jn (UMB)
02:40
02:50
10 min
2
378 km
13 Jagadhri (JUD)
03:28
03:30
2 min
2
429 km
14 Saharanpur (SRE)
04:15
04:35
20 min
2
460 km
15 Roorkee (RK)
05:05
05:07
2 min
2
494 km
16 Jwalapur (JWP)
06:19
06:21
2 min
2
532 km
17 Haridwar Jn (HW)
06:40
06:50
10 min
2
535 km
18 Raiwala (RWL)
07:09
07:11
2 min
2
547 km
19 Virbhadra (VRH)
07:44
07:46
2 min
2
553 km
20 Rishikesh (RKSH)
08:00
0
2
558 km

Train Hemkunt Express -14610 from to passes through following stations:


Jammu Tawi, Ghagwal, Hira Nagar, Kathua, Chakki Bank, Mukerian, Dasuya, Tanda Urmar, Jalandhar Cant, Ludhiana Jn, Sirhind Jn, Ambala Cant Jn, Jagadhri, Saharanpur, Roorkee, Jwalapur, Haridwar Jn, Raiwala, Virbhadra, Rishikesh,