Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Hemkunt Express - 14609


  ()
1 Rishikesh (RKSH)
16:20
0
1
0 km
2 Virbhadra (VRH)
16:28
16:30
2 min
1
6 km
3 Raiwala (RWL)
16:44
16:46
2 min
1
12 km
4 Haridwar Jn (HW)
17:20
17:50
30 min
1
23 km
5 Roorkee (RK)
18:36
18:38
2 min
1
64 km
6 Saharanpur (SRE)
19:45
19:50
5 min
1
99 km
7 Jagadhri (JUD)
20:17
20:19
2 min
1
129 km
8 Ambala Cant Jn (UMB)
21:15
21:25
10 min
1
180 km
9 Sirhind Jn (SIR)
22:07
22:09
2 min
1
234 km
10 Ludhiana Jn (LDH)
23:05
23:15
10 min
1
294 km
11 Jalandhar Cant (JRC)
00:05
00:10
5 min
2
346 km
12 Tanda Urmar (TDO)
00:43
00:45
2 min
2
389 km
13 Dasuya (DZA)
01:01
01:03
2 min
2
404 km
14 Mukerian (MEX)
01:21
01:23
2 min
2
420 km
15 Chakki Bank (CHKB)
02:20
02:25
5 min
2
459 km
16 Kathua (KTHU)
02:49
02:51
2 min
2
482 km
17 Hira Nagar (HRNR)
03:16
03:18
2 min
2
511 km
18 Ghagwal (GHGL)
03:27
03:29
2 min
2
517 km
19 Jammu Tawi (JAT)
04:30
0
2
558 km

Train Hemkunt Express -14609 from to passes through following stations:


Rishikesh, Virbhadra, Raiwala, Haridwar Jn, Roorkee, Saharanpur, Jagadhri, Ambala Cant Jn, Sirhind Jn, Ludhiana Jn, Jalandhar Cant, Tanda Urmar, Dasuya, Mukerian, Chakki Bank, Kathua, Hira Nagar, Ghagwal, Jammu Tawi,