Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Gandhidham Express - 16336


  ()
1 Nagarcoil Jn (NCJ)
13:30
0
1
0 km
2 Trivandrum Cntl (TVC)
15:05
15:15
10 min
1
72 km
3 Quilon Jn (QLN)
16:15
16:20
5 min
1
136 km
4 Chengannur (CNGR)
17:13
17:15
2 min
1
197 km
5 Tiruvalla (TRVL)
17:23
17:25
2 min
1
206 km
6 Kottayam (KTYM)
18:20
18:25
5 min
1
232 km
7 Ernakulam Town (ERN)
19:55
20:00
5 min
1
294 km
8 Alwaye (AWY)
20:20
20:25
5 min
1
311 km
9 Trichur (TCR)
21:20
21:25
5 min
1
366 km
10 Shoranur Jn (SRR)
22:15
22:25
10 min
1
398 km
11 Pattambi (PTB)
22:39
22:40
1 min
1
410 km
12 Kuttippuram (KTU)
22:58
23:00
2 min
1
428 km
13 Tirur (TIR)
23:18
23:20
2 min
1
443 km
14 Parpanangadi (PGI)
23:38
23:40
2 min
1
459 km
15 Ferok (FK)
23:53
23:55
2 min
1
475 km
16 Calicut (CLT)
00:25
00:30
5 min
2
484 km
17 Quilandi (QLD)
00:53
00:55
2 min
2
509 km
18 Tellicherry (TLY)
01:38
01:40
2 min
2
553 km
19 Cannanore (CAN)
02:10
02:15
5 min
2
574 km
20 Kannapuram (KPQ)
02:28
02:30
2 min
2
588 km
21 Payyanur (PAY)
02:48
02:50
2 min
2
607 km
22 Kasaragod (KGQ)
03:53
03:55
2 min
2
659 km
23 MAJN (MAJN)
04:55
05:05
10 min
2
711 km
24 Surathkal (SL)
05:40
05:41
1 min
2
733 km
25 Udupi (UD)
06:21
06:22
1 min
2
792 km
26 Kundapura (KUDA)
06:49
06:50
1 min
2
836 km
27 Byndoor (BYNR)
07:24
07:25
1 min
2
883 km
28 Murdeshwar (MRDW)
07:47
07:49
2 min
2
926 km
29 Kumta (KT)
08:31
08:32
1 min
2
982 km
30 Karwar (KAWR)
09:29
09:30
1 min
2
1059 km
31 Cancona (CNO)
09:59
10:00
1 min
2
1095 km
32 Madgaon (MAO)
10:45
10:55
10 min
2
1141 km
33 Sawantwadi Road (SWV)
12:16
12:17
1 min
2
1251 km
34 Ratnagiri (RN)
15:50
15:55
5 min
2
1475 km
35 Chiplun (CHI)
17:04
17:05
1 min
2
1581 km
36 Panvel (PNVL)
21:20
21:25
5 min
2
1838 km
37 Bhiwandi Road (BIRD)
22:09
22:10
1 min
2
1878 km
38 Vasai Road (BSR)
22:45
22:50
5 min
2
1905 km
39 Valsad (BL)
01:21
01:22
1 min
3
2051 km
40 Surat (ST)
02:42
02:52
10 min
3
2120 km
41 Ankleshwar Jn (AKV)
03:31
03:32
1 min
3
2170 km
42 Vadodara Jn (BRC)
04:42
04:52
10 min
3
2249 km
43 Anand Jn (ANND)
05:25
05:26
1 min
3
2285 km
44 Nadiad Jn (ND)
05:46
05:47
1 min
3
2303 km
45 Maninagar (MAN)
06:27
06:28
1 min
3
2345 km
46 Ahmedabad Jn (ADI)
06:45
07:05
20 min
3
2349 km
47 Viramgam Jn (VG)
08:13
08:14
1 min
3
2414 km
48 Dhrangdhra (DHG)
09:15
09:17
2 min
3
2480 km
49 Maliya Miyana (MALB)
10:28
10:30
2 min
3
2556 km
50 Samakhiali B G (SIOB)
11:40
11:42
2 min
3
2596 km
51 Bhachau Bg (BCOB)
11:59
12:00
1 min
3
2612 km
52 Gandhidham Bg (GIMB)
13:20
0
3
2649 km

Train Gandhidham Express -16336 from to passes through following stations:


Nagarcoil Jn, Trivandrum Cntl, Quilon Jn, Chengannur, Tiruvalla, Kottayam, Ernakulam Town, Alwaye, Trichur, Shoranur Jn, Pattambi, Kuttippuram, Tirur, Parpanangadi, Ferok, Calicut, Quilandi, Tellicherry, Cannanore, Kannapuram, Payyanur, Kasaragod, MAJN, Surathkal, Udupi, Kundapura, Byndoor, Murdeshwar, Kumta, Karwar, Cancona, Madgaon, Sawantwadi Road, Ratnagiri, Chiplun, Panvel, Bhiwandi Road, Vasai Road, Valsad, Surat, Ankleshwar Jn, Vadodara Jn, Anand Jn, Nadiad Jn, Maninagar, Ahmedabad Jn, Viramgam Jn, Dhrangdhra, Maliya Miyana, Samakhiali B G, Bhachau Bg, Gandhidham Bg,