Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Firozpur Mumbai Janta - 19024


  ()
1 Firozpur Cant (FZR)
04:30
0
1
0 km
2 Faridkot (FDK)
04:54
04:56
2 min
1
33 km
3 Kot Kapura (KKP)
05:11
05:13
2 min
1
45 km
4 Gangsar Jaitu (GJUT)
05:26
05:28
2 min
1
61 km
5 Goneana (GNA)
05:54
05:56
2 min
1
76 km
6 Bhatinda Jn (BTI)
06:15
06:35
20 min
1
88 km
7 Maur (MAUR)
07:02
07:04
2 min
1
122 km
8 Kotli Kalan (KTKL)
07:11
07:13
2 min
1
129 km
9 Mansa (MSZ)
07:24
07:26
2 min
1
141 km
10 Budhlada (BLZ)
07:39
07:41
2 min
1
157 km
11 Bareta (BRZ)
07:54
07:56
2 min
1
172 km
12 Jakhal Jn (JHL)
08:15
08:20
5 min
1
186 km
13 Tohana (TUN)
08:30
08:32
2 min
1
198 km
14 Narwana Jn (NRW)
08:52
08:54
2 min
1
224 km
15 Uchana (UCA)
09:07
09:09
2 min
1
239 km
16 Jind Jn (JIND)
09:35
09:40
5 min
1
258 km
17 Julana (JNA)
10:00
10:02
2 min
1
283 km
18 Rohtak Jn (ROK)
10:35
10:40
5 min
1
315 km
19 Ismaila Haryana (ISM)
10:56
10:58
2 min
1
334 km
20 Sampla (SPZ)
11:02
11:04
2 min
1
337 km
21 Bahadurgarh (BGZ)
11:18
11:20
2 min
1
355 km
22 Nangloi (NNO)
11:32
11:34
2 min
1
368 km
23 Mangolpuri (MGLP)
11:39
11:41
2 min
1
371 km
24 Shakurbasti (SSB)
11:56
11:58
2 min
1
375 km
25 Delhi Kishangnj (DKZ)
12:10
12:12
2 min
1
382 km
26 New Delhi (NDLS)
12:35
13:05
30 min
1
386 km
27 H Nizamuddin (NZM)
13:22
13:27
5 min
1
393 km
28 Okhla (OKA)
13:33
13:35
2 min
1
397 km
29 Tuglakabad (TKD)
14:04
14:06
2 min
1
404 km
30 Faridabad (FDB)
14:18
14:20
2 min
1
414 km
31 Ballabgarh (BVH)
14:37
14:39
2 min
1
422 km
32 Palwal (PWL)
15:18
15:20
2 min
1
443 km
33 Kosi Kalan (KSV)
15:50
15:52
2 min
1
486 km
34 Chata (CHJ)
16:03
16:05
2 min
1
496 km
35 Mathura Jn (MTJ)
17:00
17:10
10 min
1
527 km
36 Bharatpur Jn (BTE)
17:30
17:35
5 min
1
560 km
37 Bayana Jn (BXN)
18:05
18:10
5 min
1
602 km
38 Fateh Singhpura (FSP)
18:23
18:25
2 min
1
622 km
39 Hindaun City (HAN)
18:40
18:42
2 min
1
635 km
40 Shri Mahabirji (SMBJ)
18:50
18:52
2 min
1
645 km
41 Gangapur City (GGC)
19:50
19:55
5 min
1
679 km
42 Malarna (MLZ)
20:40
20:42
2 min
1
713 km
43 Sawai Madhopur (SWM)
21:05
21:10
5 min
1
743 km
44 Indargarh (IDG)
21:35
21:37
2 min
1
779 km
45 Lakheri (LKE)
21:47
21:49
2 min
1
790 km
46 Kota Jn (KOTA)
23:15
23:30
15 min
1
851 km
47 Ramganj Mandi (RMA)
00:23
00:25
2 min
2
923 km
48 Jhalawar Road (JHW)
00:38
00:40
2 min
2
935 km
49 Bhawani Mandi (BWM)
01:13
01:15
2 min
2
951 km
50 Shamgarh (SGZ)
01:42
01:47
5 min
2
984 km
51 Suwasra (SVA)
02:03
02:05
2 min
2
998 km
52 Chau Mahla (CMU)
02:28
02:30
2 min
2
1013 km
53 Vikramgarh Alot (VMA)
03:36
03:38
2 min
2
1036 km
54 Mahidpur Road (MEP)
04:18
04:20
2 min
2
1059 km
55 Nagda Jn (NAD)
04:50
04:55
5 min
2
1076 km
56 Khachrod (KUH)
05:06
05:08
2 min
2
1089 km
57 Ratlam Jn (RTM)
06:06
06:15
9 min
2
1117 km
58 Bamnia (BMI)
06:51
06:53
2 min
2
1162 km
59 Thandla Rd (THDR)
07:17
07:19
2 min
2
1189 km
60 Meghnagar (MGN)
07:26
07:28
2 min
2
1197 km
61 Dahod (DHD)
07:55
08:10
15 min
2
1230 km
62 Limkheda (LMK)
08:36
08:38
2 min
2
1264 km
63 Piplod Jn (PPD)
08:44
08:46
2 min
2
1272 km
64 Godhra Jn (GDA)
09:34
09:39
5 min
2
1305 km
65 Derol (DRL)
09:58
10:00
2 min
2
1328 km
66 Samlaya Jn (SMLA)
10:17
10:19
2 min
2
1352 km
67 Vadodara Jn (BRC)
10:50
11:00
10 min
2
1379 km
68 Miyagam Karjan (MYG)
11:23
11:25
2 min
2
1408 km
69 Palej (PLJ)
11:38
11:40
2 min
2
1423 km
70 Bharuch Jn (BH)
12:06
12:08
2 min
2
1449 km
71 Ankleshwar Jn (AKV)
12:18
12:20
2 min
2
1458 km
72 Panoli (PAO)
12:29
12:31
2 min
2
1468 km
73 Kosamba Jn (KSB)
12:39
12:41
2 min
2
1476 km
74 Kim (KIM)
12:50
12:52
2 min
2
1484 km
75 Surat (ST)
13:35
13:40
5 min
2
1507 km
76 Maroli (MRL)
13:56
13:58
2 min
2
1529 km
77 Navsari (NVS)
14:07
14:09
2 min
2
1537 km
78 Amalsad (AML)
14:23
14:25
2 min
2
1552 km
79 Bilimora Jn (BIM)
14:49
14:51
2 min
2
1558 km
80 Valsad (BL)
15:31
15:33
2 min
2
1576 km
81 Vapi (VAPI)
16:20
16:22
2 min
2
1600 km
82 Dahanu Road (DRD)
17:15
17:17
2 min
2
1650 km
83 Boisar (BOR)
17:37
17:39
2 min
2
1671 km
84 Palghar (PLG)
17:49
17:51
2 min
2
1683 km
85 Virar (VR)
18:28
18:30
2 min
2
1714 km
86 Borivali (BVI)
19:08
19:10
2 min
2
1740 km
87 Dadar (DDR)
19:46
19:48
2 min
2
1764 km
88 Mumbai Central (BCT)
20:10
0
2
1770 km

Train Firozpur Mumbai Janta -19024 from to passes through following stations:


Firozpur Cant, Faridkot, Kot Kapura, Gangsar Jaitu, Goneana, Bhatinda Jn, Maur, Kotli Kalan, Mansa, Budhlada, Bareta, Jakhal Jn, Tohana, Narwana Jn, Uchana, Jind Jn, Julana, Rohtak Jn, Ismaila Haryana, Sampla, Bahadurgarh, Nangloi, Mangolpuri, Shakurbasti, Delhi Kishangnj, New Delhi, H Nizamuddin, Okhla, Tuglakabad, Faridabad, Ballabgarh, Palwal, Kosi Kalan, Chata, Mathura Jn, Bharatpur Jn, Bayana Jn, Fateh Singhpura, Hindaun City, Shri Mahabirji, Gangapur City, Malarna, Sawai Madhopur, Indargarh, Lakheri, Kota Jn, Ramganj Mandi, Jhalawar Road, Bhawani Mandi, Shamgarh, Suwasra, Chau Mahla, Vikramgarh Alot, Mahidpur Road, Nagda Jn, Khachrod, Ratlam Jn, Bamnia, Thandla Rd, Meghnagar, Dahod, Limkheda, Piplod Jn, Godhra Jn, Derol, Samlaya Jn, Vadodara Jn, Miyagam Karjan, Palej, Bharuch Jn, Ankleshwar Jn, Panoli, Kosamba Jn, Kim, Surat, Maroli, Navsari, Amalsad, Bilimora Jn, Valsad, Vapi, Dahanu Road, Boisar, Palghar, Virar, Borivali, Dadar, Mumbai Central,