Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Firozpur Janata Express - 19023


  ()
1 Mumbai Central (BCT)
07:25
0
1
0 km
2 Dadar (DDR)
07:35
07:37
2 min
1
6 km
3 Borivali (BVI)
08:05
08:07
2 min
1
30 km
4 Palghar (PLG)
09:14
09:16
2 min
1
87 km
5 Boisar (BOR)
09:32
09:34
2 min
1
99 km
6 Vangaon (VGN)
09:52
09:54
2 min
1
108 km
7 Dahanu Road (DRD)
10:06
10:08
2 min
1
120 km
8 Umbargam Road (UBR)
10:26
10:28
2 min
1
140 km
9 Sanjan (SJN)
10:37
10:39
2 min
1
145 km
10 Bhilad (BLD)
10:51
10:53
2 min
1
157 km
11 Vapi (VAPI)
11:03
11:05
2 min
1
170 km
12 Udvada (UVD)
11:17
11:19
2 min
1
178 km
13 Pardi (PAD)
11:25
11:27
2 min
1
184 km
14 Valsad (BL)
11:46
12:06
20 min
1
194 km
15 Bilimora Jn (BIM)
12:20
12:22
2 min
1
212 km
16 Amalsad (AML)
12:31
12:33
2 min
1
218 km
17 Navsari (NVS)
12:46
12:48
2 min
1
233 km
18 Maroli (MRL)
12:59
13:01
2 min
1
242 km
19 Surat (ST)
13:42
13:49
7 min
1
263 km
20 Kim (KIM)
14:09
14:11
2 min
1
286 km
21 Kosamba Jn (KSB)
14:19
14:21
2 min
1
294 km
22 Panoli (PAO)
14:28
14:30
2 min
1
302 km
23 Ankleshwar Jn (AKV)
14:38
14:40
2 min
1
312 km
24 Bharuch Jn (BH)
14:55
15:00
5 min
1
322 km
25 Palej (PLJ)
15:17
15:19
2 min
1
347 km
26 Miyagam Karjan (MYG)
15:31
15:33
2 min
1
362 km
27 Vadodara Jn (BRC)
16:10
16:20
10 min
1
392 km
28 Samlaya Jn (SMLA)
16:43
16:45
2 min
1
418 km
29 Derol (DRL)
17:05
17:07
2 min
1
442 km
30 Godhra Jn (GDA)
17:43
17:48
5 min
1
465 km
31 Sant Road (SAT)
18:08
18:10
2 min
1
486 km
32 Piplod Jn (PPD)
18:21
18:23
2 min
1
498 km
33 Limkheda (LMK)
18:32
18:34
2 min
1
506 km
34 Dahod (DHD)
19:01
19:06
5 min
1
540 km
35 Meghnagar (MGN)
19:28
19:30
2 min
1
573 km
36 Thandla Rd (THDR)
19:40
19:42
2 min
1
581 km
37 Bamnia (BMI)
20:08
20:10
2 min
1
608 km
38 Ratlam Jn (RTM)
21:05
21:25
20 min
1
653 km
39 Khachrod (KUH)
21:49
21:51
2 min
1
681 km
40 Nagda Jn (NAD)
22:20
22:25
5 min
1
695 km
41 Mahidpur Road (MEP)
22:40
22:42
2 min
1
711 km
42 Vikramgarh Alot (VMA)
22:58
23:00
2 min
1
734 km
43 Chau Mahla (CMU)
23:16
23:18
2 min
1
757 km
44 Suwasra (SVA)
23:32
23:34
2 min
1
772 km
45 Shamgarh (SGZ)
23:45
23:50
5 min
1
786 km
46 Bhawani Mandi (BWM)
00:13
00:15
2 min
2
819 km
47 Jhalawar Road (JHW)
00:28
00:30
2 min
2
836 km
48 Ramganj Mandi (RMA)
00:43
00:45
2 min
2
847 km
49 Kota Jn (KOTA)
02:20
02:35
15 min
2
920 km
50 Lakheri (LKE)
03:16
03:18
2 min
2
980 km
51 Indargarh (IDG)
03:28
03:30
2 min
2
991 km
52 Sawai Madhopur (SWM)
04:05
04:10
5 min
2
1027 km
53 Malarna (MLZ)
04:32
04:34
2 min
2
1057 km
54 Gangapur City (GGC)
05:50
06:00
10 min
2
1091 km
55 Shri Mahabirji (SMBJ)
06:23
06:25
2 min
2
1125 km
56 Hindaun City (HAN)
06:38
06:40
2 min
2
1135 km
57 Fateh Singhpura (FSP)
06:48
06:50
2 min
2
1148 km
58 Bayana Jn (BXN)
07:15
07:20
5 min
2
1168 km
59 Bharatpur Jn (BTE)
08:05
08:10
5 min
2
1210 km
60 Mathura Jn (MTJ)
09:35
09:45
10 min
2
1244 km
61 Chata (CHJ)
10:07
10:09
2 min
2
1274 km
62 Kosi Kalan (KSV)
10:20
10:22
2 min
2
1285 km
63 Palwal (PWL)
11:08
11:10
2 min
2
1327 km
64 Ballabgarh (BVH)
11:28
11:30
2 min
2
1348 km
65 Faridabad (FDB)
11:41
11:43
2 min
2
1356 km
66 Tuglakabad (TKD)
11:55
11:57
2 min
2
1366 km
67 Okhla (OKA)
12:06
12:08
2 min
2
1373 km
68 H Nizamuddin (NZM)
12:18
12:20
2 min
2
1377 km
69 New Delhi (NDLS)
12:45
13:15
30 min
2
1384 km
70 Delhi Kishangnj (DKZ)
13:31
13:33
2 min
2
1390 km
71 Shakurbasti (SSB)
13:45
13:47
2 min
2
1398 km
72 Nangloi (NNO)
13:56
13:58
2 min
2
1405 km
73 Bahadurgarh (BGZ)
14:10
14:12
2 min
2
1417 km
74 Sampla (SPZ)
14:26
14:28
2 min
2
1435 km
75 Rohtak Jn (ROK)
14:55
15:00
5 min
2
1457 km
76 Julana (JNA)
15:25
15:27
2 min
2
1489 km
77 Jind Jn (JIND)
16:05
16:10
5 min
2
1514 km
78 Uchana (UCA)
16:25
16:27
2 min
2
1533 km
79 Narwana Jn (NRW)
16:40
16:42
2 min
2
1548 km
80 Tohana (TUN)
17:02
17:04
2 min
2
1574 km
81 Jakhal Jn (JHL)
17:20
17:25
5 min
2
1586 km
82 Bareta (BRZ)
17:36
17:38
2 min
2
1600 km
83 Budhlada (BLZ)
17:51
17:53
2 min
2
1616 km
84 Mansa (MSZ)
18:06
18:08
2 min
2
1632 km
85 Kotli Kalan (KTKL)
18:23
18:25
2 min
2
1643 km
86 Maur (MAUR)
18:31
18:33
2 min
2
1650 km
87 Bhatinda Jn (BTI)
19:40
19:55
15 min
2
1684 km
88 Goneana (GNA)
20:06
20:08
2 min
2
1696 km
89 Gangsar Jaitu (GJUT)
20:23
20:25
2 min
2
1711 km
90 Kot Kapura (KKP)
20:50
20:52
2 min
2
1727 km
91 Faridkot (FDK)
21:05
21:07
2 min
2
1739 km
92 Firozpur Cant (FZR)
22:20
0
2
1772 km

Train Firozpur Janata Express -19023 from to passes through following stations:


Mumbai Central, Dadar, Borivali, Palghar, Boisar, Vangaon, Dahanu Road, Umbargam Road, Sanjan, Bhilad, Vapi, Udvada, Pardi, Valsad, Bilimora Jn, Amalsad, Navsari, Maroli, Surat, Kim, Kosamba Jn, Panoli, Ankleshwar Jn, Bharuch Jn, Palej, Miyagam Karjan, Vadodara Jn, Samlaya Jn, Derol, Godhra Jn, Sant Road, Piplod Jn, Limkheda, Dahod, Meghnagar, Thandla Rd, Bamnia, Ratlam Jn, Khachrod, Nagda Jn, Mahidpur Road, Vikramgarh Alot, Chau Mahla, Suwasra, Shamgarh, Bhawani Mandi, Jhalawar Road, Ramganj Mandi, Kota Jn, Lakheri, Indargarh, Sawai Madhopur, Malarna, Gangapur City, Shri Mahabirji, Hindaun City, Fateh Singhpura, Bayana Jn, Bharatpur Jn, Mathura Jn, Chata, Kosi Kalan, Palwal, Ballabgarh, Faridabad, Tuglakabad, Okhla, H Nizamuddin, New Delhi, Delhi Kishangnj, Shakurbasti, Nangloi, Bahadurgarh, Sampla, Rohtak Jn, Julana, Jind Jn, Uchana, Narwana Jn, Tohana, Jakhal Jn, Bareta, Budhlada, Mansa, Kotli Kalan, Maur, Bhatinda Jn, Goneana, Gangsar Jaitu, Kot Kapura, Faridkot, Firozpur Cant,