Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Farakka Express - 13483


  ()
1 Malda Town (MLDT)
19:10
0
1
0 km
2 New Farakka Jn (NFK)
19:43
19:53
10 min
1
35 km
3 Barharwa Jn (BHW)
20:25
20:29
4 min
1
50 km
4 Tinpahar Jn (TPH)
20:43
20:44
1 min
1
66 km
5 Sahibganj Jn (SBG)
21:40
21:50
10 min
1
104 km
6 Pirpainti (PPT)
22:19
22:20
1 min
1
128 km
7 Kahalgaon (CLG)
22:40
22:41
1 min
1
148 km
8 Sabaur (SBO)
23:04
23:05
1 min
1
170 km
9 Bhagalpur (BGP)
23:30
23:40
10 min
1
178 km
10 Sultanganj (SGG)
23:59
00:01
2 min
2
202 km
11 Bariarpur (BUP)
00:23
00:24
1 min
2
220 km
12 Jamalpur Jn (JMP)
00:45
00:55
10 min
2
231 km
13 Abhaipur (AHA)
01:12
01:13
1 min
2
253 km
14 Kiul Jn (KIUL)
02:15
02:25
10 min
2
276 km
15 Barhiya (BRYA)
02:42
02:43
1 min
2
292 km
16 Mokameh Jn (MKA)
03:02
03:04
2 min
2
310 km
17 Barh (BARH)
03:38
03:39
1 min
2
336 km
18 Bakhtiyarpur Jn (BKP)
03:54
03:58
4 min
2
354 km
19 Fatwa (FUT)
04:13
04:14
1 min
2
377 km
20 Patna Saheb (PNC)
04:38
04:39
1 min
2
389 km
21 Rjndr Ngr Bihar (RJPB)
05:11
05:13
2 min
2
397 km
22 Patna Jn (PNBE)
05:20
05:30
10 min
2
399 km
23 Danapur (DNR)
05:45
05:55
10 min
2
409 km
24 Bihta (BTA)
06:07
06:08
1 min
2
426 km
25 Ara (ARA)
06:31
06:33
2 min
2
448 km
26 Bihiya (BEA)
06:50
06:51
1 min
2
470 km
27 Raghunathpur (RPR)
07:03
07:04
1 min
2
484 km
28 Dumraon (DURE)
07:17
07:18
1 min
2
501 km
29 Buxar (BXR)
07:35
07:40
5 min
2
517 km
30 Chausa (CSA)
07:49
07:50
1 min
2
528 km
31 Gahmar (GMR)
08:03
08:04
1 min
2
537 km
32 Dildarnagar Jn (DLN)
08:17
08:19
2 min
2
553 km
33 Zamania (ZNA)
08:34
08:35
1 min
2
567 km
34 Mughal Sarai Jn (MGS)
10:05
10:25
20 min
2
611 km
35 Varanasi Jn (BSB)
11:00
11:20
20 min
2
628 km
36 Jalalganj (JLL)
11:55
11:56
1 min
2
667 km
37 Zafarabad Jn (ZBD)
12:16
12:17
1 min
2
679 km
38 JNU (JNU)
12:37
12:38
1 min
2
685 km
39 Shahganj Jn (SHG)
13:30
13:37
7 min
2
719 km
40 Malipur (MLPR)
13:59
14:00
1 min
2
744 km
41 Akbarpur (ABP)
14:18
14:23
5 min
2
763 km
42 Goshainganj (GGJ)
14:41
14:42
1 min
2
785 km
43 Ayodhya (AY)
15:14
15:15
1 min
2
816 km
44 A N Dev Nagar (ACND)
15:26
15:27
1 min
2
821 km
45 Faizabad Jn (FD)
15:40
15:50
10 min
2
824 km
46 Sohwal (SLW)
16:08
16:09
1 min
2
839 km
47 Rudauli (RDL)
16:32
16:33
1 min
2
862 km
48 Daryabad (DYD)
16:56
16:57
1 min
2
885 km
49 Barabanki Jn (BBK)
17:59
18:00
1 min
2
923 km
50 Lucknow (LKO)
19:05
19:30
25 min
2
951 km
51 Unnao Jn (ON)
20:18
20:19
1 min
2
1005 km
52 Kanpur Central (CNB)
21:05
21:15
10 min
2
1023 km
53 Etawah (ETW)
22:54
22:55
1 min
2
1161 km
54 Shikohabad Jn (SKB)
23:39
23:40
1 min
2
1216 km
55 Firozabad (FZD)
00:04
00:05
1 min
3
1236 km
56 Tundla Jn (TDL)
00:30
00:38
8 min
3
1253 km
57 Hathras Jn (HRS)
01:24
01:25
1 min
3
1300 km
58 Aligarh Jn (ALJN)
01:50
01:55
5 min
3
1331 km
59 Khurja Jn (KRJ)
02:30
02:35
5 min
3
1374 km
60 Ghaziabad (GZB)
03:40
03:42
2 min
3
1436 km
61 Sahibabad (SBB)
03:51
03:52
1 min
3
1443 km
62 Delhi Shahdara (DSA)
04:03
04:04
1 min
3
1450 km
63 Delhi (DLI)
04:30
0
3
1456 km

Train Farakka Express -13483 from to passes through following stations:


Malda Town, New Farakka Jn, Barharwa Jn, Tinpahar Jn, Sahibganj Jn, Pirpainti, Kahalgaon, Sabaur, Bhagalpur, Sultanganj, Bariarpur, Jamalpur Jn, Abhaipur, Kiul Jn, Barhiya, Mokameh Jn, Barh, Bakhtiyarpur Jn, Fatwa, Patna Saheb, Rjndr Ngr Bihar, Patna Jn, Danapur, Bihta, Ara, Bihiya, Raghunathpur, Dumraon, Buxar, Chausa, Gahmar, Dildarnagar Jn, Zamania, Mughal Sarai Jn, Varanasi Jn, Jalalganj, Zafarabad Jn, JNU, Shahganj Jn, Malipur, Akbarpur, Goshainganj, Ayodhya, A N Dev Nagar, Faizabad Jn, Sohwal, Rudauli, Daryabad, Barabanki Jn, Lucknow, Unnao Jn, Kanpur Central, Etawah, Shikohabad Jn, Firozabad, Tundla Jn, Hathras Jn, Aligarh Jn, Khurja Jn, Ghaziabad, Sahibabad, Delhi Shahdara, Delhi,