Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Falaknuma Express - 12704


  ()
1 Secunderabad Jn (SC)
16:00
0
1
0 km
2 Nalgonda (NLDA)
17:40
17:41
1 min
1
110 km
3 Miryalaguda (MRGA)
18:05
18:06
1 min
1
148 km
4 Piduguralla (PGRL)
19:04
19:05
1 min
1
208 km
5 Guntur Jn (GNT)
20:30
20:35
5 min
1
282 km
6 Vijayawada Jn (BZA)
21:25
21:40
15 min
1
313 km
7 Eluru (EE)
22:26
22:27
1 min
1
373 km
8 Tadepalligudem (TDD)
23:00
23:01
1 min
1
421 km
9 Rajamundry (RJY)
00:02
00:03
1 min
2
463 km
10 Samalkot Jn (SLO)
00:41
00:42
1 min
2
513 km
11 Vishakapatnam (VSKP)
03:30
03:50
20 min
2
664 km
12 Vizianagram Jn (VZM)
04:48
04:50
2 min
2
725 km
13 Srikakulam Road (CHE)
05:43
05:45
2 min
2
794 km
14 Palasa (PSA)
06:52
06:54
2 min
2
867 km
15 Ichchpuram (IPM)
07:28
07:29
1 min
2
916 km
16 Berhampur (BAM)
07:50
07:55
5 min
2
941 km
17 Balugan (BALU)
08:48
08:50
2 min
2
1017 km
18 Khurda Road Jn (KUR)
10:15
10:30
15 min
2
1087 km
19 Bhubaneswar (BBS)
10:50
10:55
5 min
2
1106 km
20 Cuttack (CTC)
11:22
11:27
5 min
2
1134 km
21 Bhadrakh (BHC)
13:05
13:07
2 min
2
1250 km
22 Balasore (BLS)
13:52
13:54
2 min
2
1312 km
23 Kharagpur Jn (KGP)
15:25
15:30
5 min
2
1430 km
24 Santragachi Jn (SRC)
16:59
17:00
1 min
2
1538 km
25 Howrah Jn (HWH)
17:45
0
2
1545 km

Train Falaknuma Express -12704 from to passes through following stations:


Secunderabad Jn, Nalgonda, Miryalaguda, Piduguralla, Guntur Jn, Vijayawada Jn, Eluru, Tadepalligudem, Rajamundry, Samalkot Jn, Vishakapatnam, Vizianagram Jn, Srikakulam Road, Palasa, Ichchpuram, Berhampur, Balugan, Khurda Road Jn, Bhubaneswar, Cuttack, Bhadrakh, Balasore, Kharagpur Jn, Santragachi Jn, Howrah Jn,