Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Ernakulam Express - 16865


  ()
1 Nagore (NCR)
16:30
0
1
0 km
2 Nagappattinam (NGT)
16:40
16:45
5 min
1
8 km
3 Thiruvarur Jn (TVR)
17:25
17:30
5 min
1
31 km
4 Nidamangalam (NMJ)
17:54
17:55
1 min
1
55 km
5 Thanjavur (TJ)
18:20
18:25
5 min
1
85 km
6 Tiruchchirapali (TPJ)
20:00
20:10
10 min
1
135 km
7 Tirchrpali Fort (TP)
20:19
20:20
1 min
1
139 km
8 Kulitalai (KLT)
20:59
21:00
1 min
1
172 km
9 Karur (KRR)
21:40
21:45
5 min
1
211 km
10 Pugalur (PGR)
21:59
22:00
1 min
1
226 km
11 Kodumudi (KMD)
22:14
22:15
1 min
1
238 km
12 Erode Jn (ED)
23:00
23:05
5 min
1
276 km
13 Uttukuli (UKL)
23:35
23:40
5 min
1
313 km
14 Tiruppur (TUP)
23:54
23:55
1 min
1
326 km
15 Coimbatore Jn (CBE)
00:55
01:00
5 min
2
377 km
16 Podanur Jn (PTJ)
01:19
01:20
1 min
2
383 km
17 Palghat (PGT)
02:20
02:25
5 min
2
431 km
18 Ottappalam (OTP)
02:49
02:50
1 min
2
463 km
19 Wadakancheri (WKI)
03:24
03:25
1 min
2
492 km
20 Trichur (TCR)
03:50
03:55
5 min
2
508 km
21 Irinjalakuda (IJK)
04:19
04:20
1 min
2
532 km
22 Chalakudi (CKI)
04:29
04:30
1 min
2
539 km
23 Angamali (AFK)
04:49
04:50
1 min
2
554 km
24 Alwaye (AWY)
05:12
05:15
3 min
2
563 km
25 Idaplli (IPL)
05:24
05:25
1 min
2
574 km
26 Ernakulam Town (ERN)
05:35
05:38
3 min
2
580 km
27 Eranakulam Jn (ERS)
06:15
0
2
582 km

Train Ernakulam Express -16865 from to passes through following stations:


Nagore, Nagappattinam, Thiruvarur Jn, Nidamangalam, Thanjavur, Tiruchchirapali, Tirchrpali Fort, Kulitalai, Karur, Pugalur, Kodumudi, Erode Jn, Uttukuli, Tiruppur, Coimbatore Jn, Podanur Jn, Palghat, Ottappalam, Wadakancheri, Trichur, Irinjalakuda, Chalakudi, Angamali, Alwaye, Idaplli, Ernakulam Town, Eranakulam Jn,