Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Doon Express - 13010


  ()
1 Dehradun (DDN)
20:25
0
1
0 km
2 Doiwala (DWO)
20:51
20:53
2 min
1
20 km
3 Raiwala (RWL)
21:23
21:25
2 min
1
41 km
4 Haridwar Jn (HW)
21:50
22:15
25 min
1
52 km
5 Jwalapur (JWP)
22:19
22:21
2 min
1
56 km
6 Laksar Jn (LRJ)
22:55
23:00
5 min
1
79 km
7 Najibabad Jn (NBD)
23:35
23:55
20 min
1
121 km
8 Nagina (NGG)
00:12
00:14
2 min
2
143 km
9 Dhampur (DPR)
00:31
00:33
2 min
2
159 km
10 Seohara (SEO)
00:48
00:50
2 min
2
173 km
11 Moradabad (MB)
01:45
01:55
10 min
2
219 km
12 Rampur (RMU)
02:23
02:25
2 min
2
246 km
13 Bareilly (BE)
03:25
03:30
5 min
2
310 km
14 Pitambarpur (PMR)
03:46
03:48
2 min
2
329 km
15 Tilhar (TLH)
04:16
04:18
2 min
2
362 km
16 Shahjehanpur (SPN)
04:47
04:50
3 min
2
380 km
17 Roza Jn (ROZA)
04:58
05:00
2 min
2
388 km
18 Anjhi Shahabad (AJI)
05:24
05:26
2 min
2
411 km
19 Hardoi (HRI)
06:08
06:10
2 min
2
443 km
20 Balamu Jn (BLM)
06:40
06:42
2 min
2
476 km
21 Udila (SAN)
07:01
07:03
2 min
2
496 km
22 Lucknow (LKO)
08:15
08:35
20 min
2
545 km
23 Barabanki Jn (BBK)
09:18
09:20
2 min
2
573 km
24 Safdarganj (SGJ)
09:40
09:42
2 min
2
591 km
25 Daryabad (DYD)
09:58
10:00
2 min
2
611 km
26 Rudauli (RDL)
10:18
10:20
2 min
2
634 km
27 Sohwal (SLW)
10:39
10:41
2 min
2
657 km
28 Faizabad Jn (FD)
11:10
11:15
5 min
2
672 km
29 A N Dev Nagar (ACND)
11:26
11:28
2 min
2
675 km
30 Ayodhya (AY)
11:39
11:41
2 min
2
679 km
31 Goshainganj (GGJ)
12:07
12:09
2 min
2
711 km
32 Akbarpur (ABP)
12:29
12:34
5 min
2
733 km
33 Malipur (MLPR)
12:58
13:00
2 min
2
752 km
34 Bilwai (BWI)
13:20
13:22
2 min
2
766 km
35 Shahganj Jn (SHG)
13:34
13:38
4 min
2
777 km
36 Kheta Sarai (KS)
13:47
13:49
2 min
2
788 km
37 JNU (JNU)
14:07
14:09
2 min
2
811 km
38 Zafarabad Jn (ZBD)
14:23
14:25
2 min
2
817 km
39 Jalalganj (JLL)
14:47
14:49
2 min
2
829 km
40 Khalispur (KSF)
15:09
15:11
2 min
2
840 km
41 Babatpur (BTP)
15:24
15:26
2 min
2
849 km
42 Varanasi Jn (BSB)
16:10
16:25
15 min
2
868 km
43 Kashi (KEI)
16:36
16:38
2 min
2
873 km
44 Mughal Sarai Jn (MGS)
17:10
17:35
25 min
2
885 km
45 Chandauli Mjhwr (CDMR)
17:51
17:53
2 min
2
900 km
46 Saidraja (SYJ)
18:01
18:03
2 min
2
908 km
47 Karamnasa (KMS)
18:11
18:13
2 min
2
917 km
48 Durgauti (DGO)
18:24
18:26
2 min
2
928 km
49 Bhabua Road (BBU)
18:32
18:34
2 min
2
937 km
50 Kudra (KTQ)
18:50
18:52
2 min
2
959 km
51 Sasaram (SSM)
19:12
19:14
2 min
2
985 km
52 Dehri On Sone (DOS)
19:30
19:32
2 min
2
1003 km
53 Son Nagar (SEB)
19:39
19:41
2 min
2
1008 km
54 Anugraha N Road (AUBR)
19:50
19:52
2 min
2
1019 km
55 Jakhim (JHN)
20:22
20:24
2 min
2
1039 km
56 Rafiganj (RFJ)
20:34
20:36
2 min
2
1050 km
57 Guraru (GRRU)
20:48
20:50
2 min
2
1066 km
58 Gaya Jn (GAYA)
21:17
21:27
10 min
2
1088 km
59 Tankuppa (TKN)
21:58
22:00
2 min
2
1108 km
60 Paharpur (PRP)
22:10
22:12
2 min
2
1120 km
61 Koderma (KQR)
22:50
22:52
2 min
2
1164 km
62 Parsabad (PSB)
23:13
23:15
2 min
2
1190 km
63 Hazaribagh Rd (HZD)
23:31
23:33
2 min
2
1212 km
64 Parasnath (PNME)
23:53
23:55
2 min
2
1239 km
65 Gomoh Jn (GMO)
00:18
00:28
10 min
3
1257 km
66 Dhanbad Jn (DHN)
01:10
01:20
10 min
3
1287 km
67 Barakar (BRR)
01:54
01:56
2 min
3
1328 km
68 Asansol Jn (ASN)
02:20
02:25
5 min
3
1345 km
69 Raniganj (RNG)
02:40
02:42
2 min
3
1363 km
70 Durgapur (DGR)
03:04
03:06
2 min
3
1387 km
71 Panagarh (PAN)
03:17
03:19
2 min
3
1403 km
72 Barddhaman Jn (BWN)
04:22
04:27
5 min
3
1451 km
73 Bandel Jn (BDC)
05:40
05:45
5 min
3
1518 km
74 Chandan Nagar (CGR)
05:52
05:54
2 min
3
1525 km
75 Serampore (SRP)
06:07
06:09
2 min
3
1538 km
76 Howrah Jn (HWH)
07:00
0
3
1557 km

Train Doon Express -13010 from to passes through following stations:


Dehradun, Doiwala, Raiwala, Haridwar Jn, Jwalapur, Laksar Jn, Najibabad Jn, Nagina, Dhampur, Seohara, Moradabad, Rampur, Bareilly, Pitambarpur, Tilhar, Shahjehanpur, Roza Jn, Anjhi Shahabad, Hardoi, Balamu Jn, Udila, Lucknow, Barabanki Jn, Safdarganj, Daryabad, Rudauli, Sohwal, Faizabad Jn, A N Dev Nagar, Ayodhya, Goshainganj, Akbarpur, Malipur, Bilwai, Shahganj Jn, Kheta Sarai, JNU, Zafarabad Jn, Jalalganj, Khalispur, Babatpur, Varanasi Jn, Kashi, Mughal Sarai Jn, Chandauli Mjhwr, Saidraja, Karamnasa, Durgauti, Bhabua Road, Kudra, Sasaram, Dehri On Sone, Son Nagar, Anugraha N Road, Jakhim, Rafiganj, Guraru, Gaya Jn, Tankuppa, Paharpur, Koderma, Parsabad, Hazaribagh Rd, Parasnath, Gomoh Jn, Dhanbad Jn, Barakar, Asansol Jn, Raniganj, Durgapur, Panagarh, Barddhaman Jn, Bandel Jn, Chandan Nagar, Serampore, Howrah Jn,