Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Doon Express - 13009


  ()
1 Howrah Jn (HWH)
20:35
0
1
0 km
2 Serampore (SRP)
20:59
21:00
1 min
1
20 km
3 Chandan Nagar (CGR)
21:20
21:21
1 min
1
33 km
4 Bandel Jn (BDC)
21:36
21:41
5 min
1
40 km
5 Barddhaman Jn (BWN)
22:33
22:38
5 min
1
107 km
6 Panagarh (PAN)
23:18
23:19
1 min
1
155 km
7 Durgapur (DGR)
23:33
23:35
2 min
1
171 km
8 Raniganj (RNG)
23:52
23:53
1 min
1
194 km
9 Asansol Jn (ASN)
00:18
00:23
5 min
2
213 km
10 Barakar (BRR)
00:40
00:41
1 min
2
230 km
11 Dhanbad Jn (DHN)
01:25
01:30
5 min
2
271 km
12 Gomoh Jn (GMO)
01:54
02:04
10 min
2
301 km
13 Parasnath (PNME)
02:17
02:18
1 min
2
319 km
14 Hazaribagh Rd (HZD)
02:41
02:42
1 min
2
346 km
15 Parsabad (PSB)
03:01
03:02
1 min
2
368 km
16 Koderma (KQR)
03:22
03:23
1 min
2
394 km
17 Paharpur (PRP)
04:04
04:05
1 min
2
438 km
18 Tankuppa (TKN)
04:16
04:17
1 min
2
450 km
19 Gaya Jn (GAYA)
05:00
05:10
10 min
2
470 km
20 Guraru (GRRU)
05:30
05:31
1 min
2
492 km
21 Rafiganj (RFJ)
05:44
05:45
1 min
2
508 km
22 Jakhim (JHN)
05:57
05:58
1 min
2
519 km
23 Anugraha N Road (AUBR)
06:26
06:27
1 min
2
539 km
24 Son Nagar (SEB)
06:37
06:38
1 min
2
550 km
25 Dehri On Sone (DOS)
06:49
06:51
2 min
2
555 km
26 Sasaram (SSM)
07:04
07:05
1 min
2
573 km
27 Kudra (KTQ)
07:24
07:25
1 min
2
598 km
28 Bhabua Road (BBU)
07:44
07:45
1 min
2
621 km
29 Durgauti (DGO)
07:54
07:55
1 min
2
630 km
30 Karamnasa (KMS)
08:08
08:09
1 min
2
641 km
31 Saidraja (SYJ)
08:18
08:19
1 min
2
650 km
32 Chandauli Mjhwr (CDMR)
08:28
08:29
1 min
2
658 km
33 Mughal Sarai Jn (MGS)
09:15
09:40
25 min
2
673 km
34 Kashi (KEI)
10:02
10:03
1 min
2
685 km
35 Varanasi Jn (BSB)
10:21
10:36
15 min
2
690 km
36 Babatpur (BTP)
10:56
10:57
1 min
2
709 km
37 Khalispur (KSF)
11:05
11:06
1 min
2
718 km
38 Jalalganj (JLL)
11:17
11:18
1 min
2
729 km
39 Zafarabad Jn (ZBD)
11:38
11:39
1 min
2
741 km
40 JNU (JNU)
11:49
11:50
1 min
2
747 km
41 Kheta Sarai (KS)
12:10
12:11
1 min
2
770 km
42 Shahganj Jn (SHG)
12:34
12:39
5 min
2
781 km
43 Malipur (MLPR)
13:05
13:06
1 min
2
806 km
44 Akbarpur (ABP)
13:23
13:25
2 min
2
825 km
45 Goshainganj (GGJ)
13:43
13:44
1 min
2
847 km
46 Ayodhya (AY)
14:11
14:12
1 min
2
878 km
47 A N Dev Nagar (ACND)
14:23
14:24
1 min
2
883 km
48 Faizabad Jn (FD)
14:40
14:45
5 min
2
886 km
49 Sohwal (SLW)
15:04
15:05
1 min
2
901 km
50 Rudauli (RDL)
15:27
15:28
1 min
2
924 km
51 Daryabad (DYD)
15:57
15:58
1 min
2
947 km
52 Safdarganj (SGJ)
16:42
16:43
1 min
2
967 km
53 Barabanki Jn (BBK)
17:17
17:18
1 min
2
985 km
54 Lucknow (LKO)
18:15
18:30
15 min
2
1013 km
55 Udila (SAN)
19:18
19:19
1 min
2
1062 km
56 Balamu Jn (BLM)
19:39
19:40
1 min
2
1082 km
57 Hardoi (HRI)
20:09
20:10
1 min
2
1115 km
58 Anjhi Shahabad (AJI)
20:37
20:38
1 min
2
1147 km
59 Roza Jn (ROZA)
20:59
21:00
1 min
2
1170 km
60 Shahjehanpur (SPN)
21:12
21:15
3 min
2
1178 km
61 Tilhar (TLH)
21:33
21:34
1 min
2
1196 km
62 Pitambarpur (PMR)
22:01
22:02
1 min
2
1229 km
63 Bareilly (BE)
22:25
22:30
5 min
2
1248 km
64 Rampur (RMU)
23:29
23:30
1 min
2
1312 km
65 Moradabad (MB)
00:15
00:25
10 min
3
1339 km
66 Seohara (SEO)
01:04
01:05
1 min
3
1385 km
67 Dhampur (DPR)
01:19
01:20
1 min
3
1398 km
68 Nagina (NGG)
01:43
01:44
1 min
3
1415 km
69 Najibabad Jn (NBD)
02:35
02:55
20 min
3
1437 km
70 Laksar Jn (LRJ)
03:40
03:45
5 min
3
1479 km
71 Jwalapur (JWP)
04:09
04:10
1 min
3
1502 km
72 Haridwar Jn (HW)
04:35
05:05
30 min
3
1506 km
73 Raiwala (RWL)
05:23
05:24
1 min
3
1517 km
74 Doiwala (DWO)
06:19
06:20
1 min
3
1538 km
75 Dehradun (DDN)
07:10
0
3
1557 km

Train Doon Express -13009 from to passes through following stations:


Howrah Jn, Serampore, Chandan Nagar, Bandel Jn, Barddhaman Jn, Panagarh, Durgapur, Raniganj, Asansol Jn, Barakar, Dhanbad Jn, Gomoh Jn, Parasnath, Hazaribagh Rd, Parsabad, Koderma, Paharpur, Tankuppa, Gaya Jn, Guraru, Rafiganj, Jakhim, Anugraha N Road, Son Nagar, Dehri On Sone, Sasaram, Kudra, Bhabua Road, Durgauti, Karamnasa, Saidraja, Chandauli Mjhwr, Mughal Sarai Jn, Kashi, Varanasi Jn, Babatpur, Khalispur, Jalalganj, Zafarabad Jn, JNU, Kheta Sarai, Shahganj Jn, Malipur, Akbarpur, Goshainganj, Ayodhya, A N Dev Nagar, Faizabad Jn, Sohwal, Rudauli, Daryabad, Safdarganj, Barabanki Jn, Lucknow, Udila, Balamu Jn, Hardoi, Anjhi Shahabad, Roza Jn, Shahjehanpur, Tilhar, Pitambarpur, Bareilly, Rampur, Moradabad, Seohara, Dhampur, Nagina, Najibabad Jn, Laksar Jn, Jwalapur, Haridwar Jn, Raiwala, Doiwala, Dehradun,