Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Dikshabhumi Express - 2143


  ()
1 Nagpur (NGP)
10:00
0
1
0 km
2 Narkher (NRKR)
10:58
11:00
2 min
1
86 km
3 Pandhurna (PAR)
11:18
11:20
2 min
1
104 km
4 Amla Jn (AMLA)
12:31
12:33
2 min
1
168 km
5 Betul (BZU)
12:52
12:54
2 min
1
191 km
6 Ghoradongri (GDYA)
13:33
13:35
2 min
1
227 km
7 Itarsi Jn (ET)
15:00
15:10
10 min
1
298 km
8 Jabalpur (JBP)
18:40
18:50
10 min
1
543 km
9 Katni (KTE)
19:55
20:00
5 min
1
633 km
10 Satna (STA)
21:30
21:40
10 min
1
732 km
11 Allahabad Jn (ALD)
01:00
01:25
25 min
2
909 km
12 Allahabad City (ALY)
01:33
01:35
2 min
2
912 km
13 Gyanpur Road (GYN)
02:56
02:58
2 min
2
974 km
14 Varanasi Jn (BSB)
04:40
05:00
20 min
2
1034 km
15 Mughal Sarai Jn (MGS)
05:35
05:55
20 min
2
1050 km
16 Bhabua Road (BBU)
06:34
06:36
2 min
2
1103 km
17 Sasaram (SSM)
07:07
07:09
2 min
2
1150 km
18 Dehri On Sone (DOS)
07:26
07:28
2 min
2
1168 km
19 Gaya Jn (GAYA)
08:50
0
2
1253 km

Train Dikshabhumi Express -2143 from Nagpur to Gaya Jn passes through following stations:


Nagpur, Narkher, Pandhurna, Amla Jn, Betul, Ghoradongri, Itarsi Jn, Jabalpur, Katni, Satna, Allahabad Jn, Allahabad City, Gyanpur Road, Varanasi Jn, Mughal Sarai Jn, Bhabua Road, Sasaram, Dehri On Sone, Gaya Jn,