Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Dikshabhoomi Express - 11045


  ()
1 C Shahumharaj T (KOP)
23:45
0
1
0 km
2 Miraj Jn (MRJ)
00:50
01:00
10 min
2
48 km
3 Satara (STR)
03:17
03:20
3 min
2
181 km
4 Pune Jn (PUNE)
08:35
08:45
10 min
2
327 km
5 Daund Jn (DD)
10:30
10:45
15 min
2
402 km
6 Ahmadnagar (ANG)
12:15
12:18
3 min
2
486 km
7 Kopargaon (KPG)
14:28
14:30
2 min
2
597 km
8 Manmad Jn (MMR)
15:40
16:00
20 min
2
639 km
9 Aurangabad (AWB)
17:20
17:25
5 min
2
750 km
10 Parbhani Jn (PBN)
20:03
20:05
2 min
2
928 km
11 Nanded (NED)
22:00
22:05
5 min
2
987 km
12 Adilabad (ADB)
02:00
02:05
5 min
3
1252 km
13 Majri Jn (MJRI)
05:13
05:15
2 min
3
1352 km
14 Sevagram (SEGM)
06:11
06:13
2 min
3
1440 km
15 Nagpur (NGP)
07:35
07:45
10 min
3
1516 km
16 Narkher (NRKR)
08:53
08:55
2 min
3
1601 km
17 Pandhurna (PAR)
09:11
09:13
2 min
3
1620 km
18 Amla Jn (AMLA)
10:21
10:23
2 min
3
1683 km
19 Betul (BZU)
10:38
10:40
2 min
3
1706 km
20 Ghoradongri (GDYA)
11:21
11:23
2 min
3
1743 km
21 Itarsi Jn (ET)
13:40
13:50
10 min
3
1813 km
22 Jabalpur (JBP)
17:15
17:25
10 min
3
2058 km
23 Katni (KTE)
18:35
18:40
5 min
3
2149 km
24 Satna (STA)
20:10
20:20
10 min
3
2247 km
25 Allahabad Jn (ALD)
01:00
01:25
25 min
4
2425 km
26 Allahabad City (ALY)
01:35
01:37
2 min
4
2427 km
27 Gyanpur Road (GYN)
02:56
02:58
2 min
4
2489 km
28 Varanasi Jn (BSB)
04:40
05:00
20 min
4
2549 km
29 Mughal Sarai Jn (MGS)
05:35
05:55
20 min
4
2566 km
30 Bhabua Road (BBU)
06:34
06:36
2 min
4
2618 km
31 Sasaram (SSM)
07:07
07:09
2 min
4
2666 km
32 Dehri On Sone (DOS)
07:26
07:28
2 min
4
2684 km
33 Gaya Jn (GAYA)
08:48
08:58
10 min
4
2769 km
34 Koderma (KQR)
10:01
10:03
2 min
4
2845 km
35 Parasnath (PNME)
11:02
11:04
2 min
4
2920 km
36 Dhanbad Jn (DHN)
12:00
0
4
2968 km

Train Dikshabhoomi Express -11045 from to passes through following stations:


C Shahumharaj T, Miraj Jn, Satara, Pune Jn, Daund Jn, Ahmadnagar, Kopargaon, Manmad Jn, Aurangabad, Parbhani Jn, Nanded, Adilabad, Majri Jn, Sevagram, Nagpur, Narkher, Pandhurna, Amla Jn, Betul, Ghoradongri, Itarsi Jn, Jabalpur, Katni, Satna, Allahabad Jn, Allahabad City, Gyanpur Road, Varanasi Jn, Mughal Sarai Jn, Bhabua Road, Sasaram, Dehri On Sone, Gaya Jn, Koderma, Parasnath, Dhanbad Jn,