Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Dhanbad Alappuzha Express - 13351


  ()
1 Dhanbad Jn (DHN)
10:50
0
1
0 km
2 Katrasgarh (KTH)
11:18
11:20
2 min
1
14 km
3 Chandrapura (CRP)
11:56
11:58
2 min
1
35 km
4 Bokaro Stl City (BKSC)
12:26
12:36
10 min
1
50 km
5 Pundhag (PNW)
12:50
12:51
1 min
1
66 km
6 Jhalida (JAA)
13:12
13:13
1 min
1
90 km
7 Muri (MURI)
13:35
13:40
5 min
1
102 km
8 Ranchi (RNC)
14:50
15:05
15 min
1
167 km
9 Hatia (HTE)
15:20
15:25
5 min
1
174 km
10 Bano (BANO)
16:37
16:38
1 min
1
267 km
11 Nuagaon (NXN)
17:49
17:50
1 min
1
310 km
12 Bondamunda (BNDM)
18:11
18:12
1 min
1
333 km
13 Rourkela (ROU)
18:30
19:00
30 min
1
341 km
14 Raj Gangpur (GP)
19:23
19:24
1 min
1
371 km
15 Bamra (BMB)
19:50
19:51
1 min
1
406 km
16 Jharsuguda Jn (JSG)
20:40
20:50
10 min
1
442 km
17 Rengali (RGL)
21:14
21:15
1 min
1
468 km
18 Sambalpur Road (SBPD)
21:34
21:35
1 min
1
489 km
19 Sambalpur (SBP)
21:45
21:55
10 min
1
491 km
20 Attabira (ATS)
22:19
22:20
1 min
1
515 km
21 Bargarh Road (BRGA)
22:41
22:42
1 min
1
533 km
22 Barpali (BRPL)
23:03
23:04
1 min
1
552 km
23 Balangir (BLGR)
00:10
00:15
5 min
2
609 km
24 Badmal (BUDM)
01:04
01:05
1 min
2
653 km
25 Titlagarh (TIG)
02:00
02:10
10 min
2
673 km
26 Kesinga (KSNG)
02:24
02:25
1 min
2
686 km
27 Rupra Road (RPRD)
02:42
02:43
1 min
2
702 km
28 Norla Road (NRLR)
02:54
02:55
1 min
2
708 km
29 Ambodala (AMB)
03:24
03:25
1 min
2
733 km
30 Muniguda (MNGD)
03:54
03:55
1 min
2
758 km
31 Therubali (THV)
04:44
04:45
1 min
2
794 km
32 Singapuram Road (SPRD)
05:14
05:15
1 min
2
803 km
33 Rayagada (RGDA)
05:40
05:55
15 min
2
812 km
34 Parvatipuram Tn (PVPT)
06:31
06:32
1 min
2
857 km
35 Parvatipuram (PVP)
06:37
06:38
1 min
2
859 km
36 Bobbili (VBL)
07:00
07:03
3 min
2
883 km
37 Vizianagram Jn (VZM)
08:15
08:20
5 min
2
936 km
38 Kottavalasa (KTV)
08:46
08:47
1 min
2
971 km
39 Simhachalam (SCM)
09:16
09:17
1 min
2
989 km
40 Vishakapatnam (VSKP)
10:05
10:25
20 min
2
997 km
41 Duvvada (DVD)
10:54
10:55
1 min
2
1015 km
42 Anakapalle (AKP)
11:10
11:11
1 min
2
1030 km
43 Ellamanchili (YLM)
11:31
11:32
1 min
2
1054 km
44 Narsipatnam Rd (NRP)
11:47
11:48
1 min
2
1072 km
45 Tuni (TUNI)
12:04
12:05
1 min
2
1094 km
46 Annavaram (ANV)
12:19
12:20
1 min
2
1111 km
47 Gollaprolu (GLP)
12:35
12:36
1 min
2
1130 km
48 Pithapuram (PAP)
12:43
12:44
1 min
2
1136 km
49 Samalkot Jn (SLO)
12:54
12:55
1 min
2
1148 km
50 Dwarapudi (DWP)
13:21
13:22
1 min
2
1178 km
51 Rajamundry (RJY)
14:12
14:17
5 min
2
1198 km
52 Kovvur (KVR)
14:29
14:30
1 min
2
1205 km
53 Nidadavolu Jn (NDD)
14:44
14:45
1 min
2
1220 km
54 Tadepalligudem (TDD)
15:02
15:03
1 min
2
1240 km
55 Eluru (EE)
15:36
15:37
1 min
2
1288 km
56 Vijayawada Jn (BZA)
17:25
17:45
20 min
2
1347 km
57 Tenali Jn (TEL)
18:12
18:13
1 min
2
1379 km
58 Nidubrolu (NDO)
18:33
18:34
1 min
2
1401 km
59 Bapatla (BPP)
18:53
18:54
1 min
2
1421 km
60 Chirala (CLX)
19:06
19:07
1 min
2
1436 km
61 Chinna Ganjam (CJM)
19:23
19:24
1 min
2
1457 km
62 Ongole (OGL)
20:12
20:13
1 min
2
1486 km
63 Singarayakonda (SKM)
20:35
20:36
1 min
2
1514 km
64 Kavali (KVZ)
21:01
21:02
1 min
2
1551 km
65 Bitragunta (BTTR)
21:15
21:16
1 min
2
1568 km
66 Nellore (NLR)
22:02
22:03
1 min
2
1602 km
67 Gudur Jn (GDR)
00:18
00:20
2 min
3
1640 km
68 Nayadupeta (NYP)
00:44
00:45
1 min
3
1668 km
69 Sullurupeta (SPE)
01:09
01:10
1 min
3
1695 km
70 Chennai Central (MAS)
03:00
03:25
25 min
3
1777 km
71 Trivellore (TRL)
04:09
04:10
1 min
3
1819 km
72 Arakkonam (AJJ)
04:35
04:40
5 min
3
1846 km
73 Mukundarayapurm (MCN)
05:19
05:20
1 min
3
1890 km
74 Katpadi Jn (KPD)
05:50
05:55
5 min
3
1907 km
75 Vaniyambadi (VN)
06:44
06:45
1 min
3
1975 km
76 Jolarpettai (JTJ)
07:18
07:20
2 min
3
1990 km
77 Tirupattur Jn (TPT)
07:29
07:30
1 min
3
1998 km
78 Samalpatti (SLY)
07:44
07:45
1 min
3
2021 km
79 Bommidi (BQI)
08:24
08:25
1 min
3
2067 km
80 Salem Jn (SA)
09:00
09:05
5 min
3
2110 km
81 Erode Jn (ED)
10:15
10:25
10 min
3
2173 km
82 Tiruppur (TUP)
11:07
11:10
3 min
3
2223 km
83 Coimbatore Jn (CBE)
12:05
12:10
5 min
3
2274 km
84 Palghat (PGT)
13:30
13:35
5 min
3
2328 km
85 Shoranur Jn (SRR)
15:10
15:25
15 min
3
2372 km
86 Trichur (TCR)
16:05
16:10
5 min
3
2405 km
87 Alwaye (AWY)
17:05
17:10
5 min
3
2460 km
88 Eranakulam Jn (ERS)
18:10
18:20
10 min
3
2479 km
89 Turavur (TUVR)
18:59
19:00
1 min
3
2502 km
90 Shertalai (SRTL)
19:14
19:15
1 min
3
2512 km
91 Alleppey (ALLP)
20:25
0
3
2536 km

Train Dhanbad Alappuzha Express -13351 from to passes through following stations:


Dhanbad Jn, Katrasgarh, Chandrapura, Bokaro Stl City, Pundhag, Jhalida, Muri, Ranchi, Hatia, Bano, Nuagaon, Bondamunda, Rourkela, Raj Gangpur, Bamra, Jharsuguda Jn, Rengali, Sambalpur Road, Sambalpur, Attabira, Bargarh Road, Barpali, Balangir, Badmal, Titlagarh, Kesinga, Rupra Road, Norla Road, Ambodala, Muniguda, Therubali, Singapuram Road, Rayagada, Parvatipuram Tn, Parvatipuram, Bobbili, Vizianagram Jn, Kottavalasa, Simhachalam, Vishakapatnam, Duvvada, Anakapalle, Ellamanchili, Narsipatnam Rd, Tuni, Annavaram, Gollaprolu, Pithapuram, Samalkot Jn, Dwarapudi, Rajamundry, Kovvur, Nidadavolu Jn, Tadepalligudem, Eluru, Vijayawada Jn, Tenali Jn, Nidubrolu, Bapatla, Chirala, Chinna Ganjam, Ongole, Singarayakonda, Kavali, Bitragunta, Nellore, Gudur Jn, Nayadupeta, Sullurupeta, Chennai Central, Trivellore, Arakkonam, Mukundarayapurm, Katpadi Jn, Vaniyambadi, Jolarpettai, Tirupattur Jn, Samalpatti, Bommidi, Salem Jn, Erode Jn, Tiruppur, Coimbatore Jn, Palghat, Shoranur Jn, Trichur, Alwaye, Eranakulam Jn, Turavur, Shertalai, Alleppey,