Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Dehradun Express - 19019


  ()
1 Bandra Terminus (BDTS)
23:35
0
1
0 km
2 Borivali (BVI)
00:13
00:15
2 min
2
19 km
3 Vasai Road (BSR)
00:40
00:42
2 min
2
37 km
4 Palghar (PLG)
01:12
01:14
2 min
2
76 km
5 Dahanu Road (DRD)
01:54
01:56
2 min
2
109 km
6 Vapi (VAPI)
02:30
02:32
2 min
2
159 km
7 Valsad (BL)
02:58
03:00
2 min
2
183 km
8 Bilimora Jn (BIM)
03:35
03:37
2 min
2
202 km
9 Navsari (NVS)
03:53
03:55
2 min
2
223 km
10 Surat (ST)
04:30
04:35
5 min
2
252 km
11 Ankleshwar Jn (AKV)
05:13
05:15
2 min
2
302 km
12 Bharuch Jn (BH)
05:28
05:30
2 min
2
311 km
13 Miyagam Karjan (MYG)
05:59
06:01
2 min
2
351 km
14 Vadodara Jn (BRC)
06:35
06:45
10 min
2
381 km
15 Samlaya Jn (SMLA)
07:09
07:11
2 min
2
408 km
16 Champaner Rd Jn (CPN)
07:22
07:24
2 min
2
419 km
17 Derol (DRL)
07:38
07:40
2 min
2
432 km
18 Kharsaliya (KRSA)
07:53
07:55
2 min
2
444 km
19 Godhra Jn (GDA)
08:20
08:25
5 min
2
455 km
20 Sant Road (SAT)
08:45
08:47
2 min
2
475 km
21 Piplod Jn (PPD)
08:58
09:00
2 min
2
487 km
22 Limkheda (LMK)
09:09
09:11
2 min
2
495 km
23 Mangal Mahudi (MAM)
09:22
09:24
2 min
2
505 km
24 Dahod (DHD)
09:45
09:50
5 min
2
529 km
25 Bordi (BIO)
10:00
10:02
2 min
2
540 km
26 Anas (ANAS)
10:05
10:07
2 min
2
548 km
27 Meghnagar (MGN)
10:18
10:20
2 min
2
562 km
28 Thandla Rd (THDR)
10:41
10:43
2 min
2
570 km
29 Panch Pipila (PCN)
10:56
10:58
2 min
2
584 km
30 Bamnia (BMI)
11:13
11:15
2 min
2
597 km
31 Bhairongarh (BOG)
11:22
11:24
2 min
2
604 km
32 Raoti (RTI)
11:35
11:37
2 min
2
616 km
33 Bildi (BILD)
11:44
11:46
2 min
2
622 km
34 Morwani (MRN)
11:55
11:57
2 min
2
632 km
35 Ratlam Jn (RTM)
12:40
13:00
20 min
2
642 km
36 Bangrod (BOD)
13:10
13:12
2 min
2
652 km
37 Runkhera (RNH)
13:20
13:22
2 min
2
660 km
38 Khachrod (KUH)
13:33
13:35
2 min
2
670 km
39 Nagda Jn (NAD)
14:15
14:25
10 min
2
684 km
40 Mahidpur Road (MEP)
14:43
14:45
2 min
2
701 km
41 Luni Richha (LNR)
14:53
14:55
2 min
2
711 km
42 Vikramgarh Alot (VMA)
15:08
15:10
2 min
2
724 km
43 Thuria (THUR)
15:19
15:21
2 min
2
732 km
44 Chau Mahla (CMU)
15:33
15:35
2 min
2
746 km
45 Suwasra (SVA)
15:52
15:54
2 min
2
761 km
46 Shamgarh (SGZ)
16:03
16:08
5 min
2
775 km
47 Garot (GOH)
16:21
16:23
2 min
2
786 km
48 Bhawani Mandi (BWM)
16:39
16:41
2 min
2
808 km
49 Jhalawar Road (JHW)
16:58
17:00
2 min
2
825 km
50 Ramganj Mandi (RMA)
17:13
17:15
2 min
2
836 km
51 Morak (MKX)
17:28
17:30
2 min
2
847 km
52 Dara (DARA)
17:48
17:50
2 min
2
861 km
53 Dakaniya Talav (DKNT)
18:23
18:25
2 min
2
899 km
54 Kota Jn (KOTA)
18:50
19:40
50 min
2
909 km
55 Gurla (GQL)
19:49
19:51
2 min
2
914 km
56 Keshorai Patan (KPTN)
20:00
20:02
2 min
2
922 km
57 Lakheri (LKE)
20:32
20:34
2 min
2
969 km
58 Indargarh (IDG)
20:46
20:48
2 min
2
980 km
59 Sawai Madhopur (SWM)
21:20
21:25
5 min
2
1017 km
60 Malarna (MLZ)
21:53
21:55
2 min
2
1047 km
61 Gangapur City (GGC)
22:30
22:40
10 min
2
1080 km
62 Shri Mahabirji (SMBJ)
23:10
23:12
2 min
2
1114 km
63 Hindaun City (HAN)
23:23
23:25
2 min
2
1124 km
64 Bayana Jn (BXN)
00:05
00:10
5 min
3
1157 km
65 Bharatpur Jn (BTE)
00:50
00:55
5 min
3
1199 km
66 Mathura Jn (MTJ)
02:20
02:30
10 min
3
1233 km
67 Kosi Kalan (KSV)
02:58
03:00
2 min
3
1274 km
68 Palwal (PWL)
03:53
03:55
2 min
3
1316 km
69 Asaoti (AST)
04:08
04:10
2 min
3
1327 km
70 Ballabgarh (BVH)
04:20
04:22
2 min
3
1337 km
71 Faridabad (FDB)
04:33
04:35
2 min
3
1345 km
72 Tuglakabad (TKD)
04:47
04:49
2 min
3
1356 km
73 Okhla (OKA)
04:59
05:01
2 min
3
1362 km
74 H Nizamuddin (NZM)
05:15
05:40
25 min
3
1366 km
75 Sahibabad (SBB)
05:59
06:01
2 min
3
1382 km
76 Ghaziabad (GZB)
06:18
06:20
2 min
3
1389 km
77 N Ghaziabad (GZN)
06:26
06:28
2 min
3
1395 km
78 Muradnagar (MUD)
06:38
06:40
2 min
3
1407 km
79 Modinagar (MDNR)
06:49
06:51
2 min
3
1417 km
80 Meerut City (MTC)
07:10
08:30
1 hrs 20 min
3
1436 km
81 Meerut Cant (MUT)
08:55
08:57
2 min
3
1441 km
82 Khatauli (KAT)
09:21
09:23
2 min
3
1470 km
83 Muzaffarnagar (MOZ)
09:50
09:52
2 min
3
1492 km
84 Deoband (DBD)
10:56
10:58
2 min
3
1516 km
85 Saharanpur (SRE)
12:10
12:45
35 min
3
1550 km
86 Roorkee (RK)
13:15
13:17
2 min
3
1585 km
87 Laksar Jn (LRJ)
13:45
14:05
20 min
3
1603 km
88 Jwalapur (JWP)
14:52
14:54
2 min
3
1626 km
89 Haridwar Jn (HW)
15:10
15:35
25 min
3
1630 km
90 Motichur (MOTC)
15:42
15:44
2 min
3
1634 km
91 Raiwala (RWL)
15:53
15:55
2 min
3
1641 km
92 Doiwala (DWO)
16:35
16:37
2 min
3
1662 km
93 Dehradun (DDN)
17:35
0
3
1682 km

Train Dehradun Express -19019 from to passes through following stations:


Bandra Terminus, Borivali, Vasai Road, Palghar, Dahanu Road, Vapi, Valsad, Bilimora Jn, Navsari, Surat, Ankleshwar Jn, Bharuch Jn, Miyagam Karjan, Vadodara Jn, Samlaya Jn, Champaner Rd Jn, Derol, Kharsaliya, Godhra Jn, Sant Road, Piplod Jn, Limkheda, Mangal Mahudi, Dahod, Bordi, Anas, Meghnagar, Thandla Rd, Panch Pipila, Bamnia, Bhairongarh, Raoti, Bildi, Morwani, Ratlam Jn, Bangrod, Runkhera, Khachrod, Nagda Jn, Mahidpur Road, Luni Richha, Vikramgarh Alot, Thuria, Chau Mahla, Suwasra, Shamgarh, Garot, Bhawani Mandi, Jhalawar Road, Ramganj Mandi, Morak, Dara, Dakaniya Talav, Kota Jn, Gurla, Keshorai Patan, Lakheri, Indargarh, Sawai Madhopur, Malarna, Gangapur City, Shri Mahabirji, Hindaun City, Bayana Jn, Bharatpur Jn, Mathura Jn, Kosi Kalan, Palwal, Asaoti, Ballabgarh, Faridabad, Tuglakabad, Okhla, H Nizamuddin, Sahibabad, Ghaziabad, N Ghaziabad, Muradnagar, Modinagar, Meerut City, Meerut Cant, Khatauli, Muzaffarnagar, Deoband, Saharanpur, Roorkee, Laksar Jn, Jwalapur, Haridwar Jn, Motichur, Raiwala, Doiwala, Dehradun,