Railway Reservation
 
 
Departure Date
 
Return Date
Search

Major Trains Routes

Chitrakut Express - 15009


  ()
1 Lucknow (LJN)
17:30
0
1
0 km
2 Unnao Jn (ON)
18:23
18:25
2 min
1
55 km
3 Kanpur Central (CNB)
19:05
19:15
10 min
1
72 km
4 Govindpuri (GOY)
19:28
19:30
2 min
1
74 km
5 Bhimsen (BZM)
19:43
19:45
2 min
1
86 km
6 Kathara Road (KTRR)
19:58
20:00
2 min
1
99 km
7 Patara (PTRE)
20:12
20:14
2 min
1
109 km
8 Ghatampur (GTM)
20:25
20:27
2 min
1
119 km
9 Hamirpur Road (HAR)
20:43
20:45
2 min
1
134 km
10 Bharwa Sumerpur (BSZ)
21:08
21:10
2 min
1
158 km
11 Ragaul (RGU)
21:25
21:27
2 min
1
175 km
12 Ichauli (ICL)
21:47
21:49
2 min
1
194 km
13 Banda Jn (BNDA)
22:25
22:35
10 min
1
215 km
14 Khurhand (KHU)
22:51
22:53
2 min
1
234 km
15 Atarra (ATE)
23:07
23:09
2 min
1
247 km
16 Shivrampur (SWC)
23:38
23:40
2 min
1
275 km
17 Chitrakot (CKTD)
23:52
23:54
2 min
1
284 km
18 Manikpur Jn (MKP)
02:25
02:45
20 min
2
315 km
19 Majhagawan (MJG)
03:13
03:15
2 min
2
352 km
20 Jaitwar (JTW)
03:33
03:35
2 min
2
373 km
21 Satna (STA)
04:10
04:20
10 min
2
393 km
22 Unchhera (UHR)
04:36
04:38
2 min
2
414 km
23 Maihar (MYR)
04:53
04:55
2 min
2
428 km
24 Jukehi (JKE)
05:33
05:35
2 min
2
474 km
25 Katni (KTE)
05:50
05:55
5 min
2
491 km
26 Sihora Road (SHR)
06:46
06:48
2 min
2
543 km
27 Jabalpur (JBP)
07:40
0
2
582 km

Train Chitrakut Express -15009 from to passes through following stations:


Lucknow, Unnao Jn, Kanpur Central, Govindpuri, Bhimsen, Kathara Road, Patara, Ghatampur, Hamirpur Road, Bharwa Sumerpur, Ragaul, Ichauli, Banda Jn, Khurhand, Atarra, Shivrampur, Chitrakot, Manikpur Jn, Majhagawan, Jaitwar, Satna, Unchhera, Maihar, Jukehi, Katni, Sihora Road, Jabalpur,